Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Kört leíró függvény miért van...

Kört leíró függvény miért van így megadva?

Figyelt kérdés

A kérdés első része hogy a SQRT(R^2 - x^2) függvényben mi a magyarázata a négyzetre emeléseknek , ha ábrázolni akarnánk egy szabályos kört grafikonon akkor ugye nem négyzetesen emelkedik ,mert abból barabola lesz vagy valami olyasmi elnyújtott cucc.


Másiodik kérdésem hogy vajon a cnc gépemben miért úgy számolja ki ugyanezt hogy SQRT(4*R^2 - x^2) , tehát miért 4R és hozzá tartozik hogy valójában az x nek csak a felével kéne számolnia mert arra keresi a kört. Talán azért szorozza be 4 el az R t hogy ne kelljen az x oldalra x/2 -t írni?

És miért 4 ?

Másik ötletem hogy azért szorozza be 4 el mert ezzel duplázza meg az R értékét hogy visszakompenzálja azt hogy az eszterga ezen a tengelyén minden mozgást eloszt 2 vel? Magyarul hogy ne nekem kelljen hamis dupla nagyságú rádiusz adatokat megadni a paraméterezésnél?

De akkor sem értem hogy miért 4? Hogy jött ki ez a szám?



2022. aug. 25. 19:03
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetően a kör középponti egyenlete (X*X + Y*Y) = R*R (Ez a pitagorasz tétel következménye). Ezt ha rendezi az ember Y-ra akkor Y*Y=R*R-X*X ebből jön ki, hogy Y=SQRT(R^2-X^2) /félkör/ a másik félkör Y=-SQRT(R^2-X^2).


A 4-es szorzó lehet az átmérő miatt, mert 2R=D és általában nem a kör sugarat, hanem az átmérőt szoktuk megadni. Bár itt inkább akkor osztani kéne 4-el nem szorozni. Mert R=D/2 -> R^2=D^2/4 lenne. Amit te írtál, hogy 4*R^2 az egyértelműen a (2R)-nek a négyzete. Hogy a CNC miért így számol most utána kéne nézzek.

2022. aug. 25. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

A középponti egyenlet "magyarázata" ha egy pont rajta van a köríven, rajzolható egy olyan derékszögű háromszg amelynek a vízszintes (X tengely irányú) befogójának hossza azonos a vizsgált pont X koordinátájával, a függőleges tengely (Y) irányú befogójának hossza azonos a pont Y koordinátájval. Miután a pont rajta van a köríven, a kör definició alapján a középpontól a pont távolsága R (kör sugara) ez lesz az adott derékszögű háromszög átfogója, és van egy olyan derékszögű háromszögünk, hogy az egyik befogó hossza a=X, a másiké b=Y, az átfogó meg c=Y erre felírhatjuk a pitagorasz tételt a*a+b*b=c*c -> X*X+Y*Y=R*R


Ha nem az origó kör középpontja az egy picit más alak de az ebből már levezethető simán. De általában a középponti egyenletet szoktuk használni.

2022. aug. 25. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Bocs az előző 1. bekezdés utolsó mondatban a c=Y helyett értelemszerűen c=R értendő, elnézést a gépelési hibáért, sajnos a válasz nem javítható.
2022. aug. 25. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Egy momentum mellett elmegyünk , hogy mint írtam az x komponenst a gép szintén duplán számolja .Akkor logikus lenne hogy amit mondasz 2R (y) is a 4*R re lesz a duplája. Csakhogy a kör képletben én nem látom azt hogy D vel kéne számolni tehát átmérővel. Ott is simán Y=SQRT(R^2-X^2) Egy R van ahogy írtad.


Az a része oké hogy valószínűleg a gép miatt megduplázva vannak négyzetre emelve az R x ek. De akkor miért nem 2R van írva... ?

2022. aug. 25. 20:21
 5/12 anonim ***** válasza:
Én arra tudok gondolni, hogy azért 4 mert (2R)-t emeli négyzetre, és a (2R)^2=4*R^2 és lehet, hogy az adott vezérlőn gyorsabb, egyszerűbb előbb négyzetre emelni és utána szorozni 4-el, mint fordítva, hogy előbb szorozzuk az R-et 2-vel és utána emelünk négyzetre. (vagy valaki így szokta meg). Sok esetben ha elemi gépi utasítás szintjén vizsgálunk egy-egy számítást akkor lehetnek különbségek pl. végrehajtási időben, vagy memória foglaltságban ha a zárójeleket máshova teszük, hiába lesz az eredmény ugyanaz (illetve egyes esetkeben a számítási és kerekítési hibák is másképpen számítódnak). Pl. el tudom azt képzelni, hogy a négyzetre emelést úgy végzi az adott gép, hogy a (2R)^2-et úgy számolja, hogy (2*R)*(2*R), míg a 4R^2-et úgy, hogy 4*R*R (az előző 3 db. szorzás míg az utóbbi csak 2 db. szorzási művelet, és ezáltal gyorsabban számítható). Hogy a mai CNC vezérlőkben ezt hogyan számolják nem tudom. De általában alacsony szinen ha programozunk sokszor lehet ilyen trükkökel értékes időt nyerni, hogy gyorsabb legyen a program. Aztán lehet, hogy aki a programot írta megszokta egy 40-50 évvel ezelőtti vezérlő alapján ahol ez nem volt mindegy, a mai vezérlők esetén már kb. mindegy. Sokszor vannak ilyenek aminek ma már nehezen látni az okát.
2022. aug. 25. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Úgy van beírva hogy 4*R*R . Nincs is benne olyan operátor hogy négyzet,sztem a CNC nyelv direkt ilyen butított operátorkészletű ,a könyvében egy fél oldal foglalkozik ezzel de alig kb 25 db van.Nem olyan mint egy C++ . Pedig ez már japán 2010 es M70 es gép.


De most még sem stimmel mer jobbról balra haladva 4*R az már sok és még ezt emeli négyzetre . Ha a korrekció miatt duplázik akkor elég volna 2*R*R . :D Agyrém.

2022. aug. 25. 22:21
 7/12 anonim ***** válasza:
4*R*R=(2*R)^2 igen értem, hogy így van beírva. Ezért írtam, hogy inkább így írják le mint úgy, hogy (2R)^2. Valószínűleg nem voltam egyértelmű. Tehát ha az R kétszeresét négyzetre emeled akkor 4*R négyzetet kapsz.
2022. aug. 25. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

10 Perc után kezd leesni. De sztem az utolsó mondatod hibás " akkor 4*R négyzetet kapsz."

Akkor 4*R*R t kapsz. Ha pl R=2 akkor 8 a négyzeten 64 lenne de 8*2 csak 16 mivel itt csak szimplán megszorozzuk R el ami 2.


A lényeg hogy akkor megoldottuk a kérdést.

2022. aug. 26. 10:04
 9/12 anonim ***** válasza:

Itt valójában számtani műveletekkel kapcsolatos komoly hiányosságok vannak, ez okozza azt is, ha ne mértünk meg egy mondatot.

Kérdező, próbáld alaposabban nézni #8-ban írott 2. sorodat! Ha R=2, akkor 4*2*2=16, a "4*R négyzet" pedig azt jelenti, az R négyzetet megszorozzuk néggyel. Ettől még a CNC problémád nem lett megoldva, ez feltehetően annak leírásából derül ki, ami felett vélhetően átsiklottál.

Az eredeti problémát az #1 válasz első bekezdése korrekten megválaszolta, a CNC-t pedig nem találgatni érdemes, hanem utánanézni és értelmezni.

2022. aug. 26. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

8: Azért írtam ki, úgy hogy 4*R négyzet hogy talán érthetőbb, hogy az R-et négyzetre emeljük és azt szorozzuk 4-el a műveletek sorrendiségi szabályai miatt.


Ld. 1. összeadás, kívonás, 2. szorzás, osztás, 3. hatványozás, gyökvonás.


Tehát ha azt írom, hogy 4*R négyzet akkor az úgy is lehe tegyértelműsíteni, hogy 4*(R négyzet) /zárójeleztem az egyértelműség miatt/ és ezt úgy kell kiszámolni, hogy előszőr az R-et négyzetre emeled, és utána szorzod 4-el. De már bocs, azt hittem, hogy ez megyen így egyszerűen is, és azért ennyi matek tudásod azért van.

2022. aug. 26. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!