Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » ? Más gázkeverék használata,...

? Más gázkeverék használata, mint amit ajánlanak TUDOMÁNYOSAN!!...

Figyelt kérdés

Arról van szó, hogy van egy kemping kompakt gázfőző, amit ha anyagi helyzetem úgy adódik, kívánok beszerezni. Ez nem az olcsó kategória. [link]

Ha ezen a hatalmas összegnek a szédülésén már némelyek túl vannak (tehát nem akadnak fenn ezen az összegen és nem keresnek mást, ami olcsóbb), akkor jöhet a kérdés.

Az ajánlott gázkombinációnál az szerepel, hogy "30% Propane 70% Butane". Tapasztalatom nincs kemping gázfőzőkre, de amennyire jártas vagyok a kemping márkák és termékek világában, úgy 2 számomra megbízható márkának a gázpalackját tudnám elképzelni, hogy használjam. A baj csupán az, hogy azok más gázkombinációval rendelkeznek. Az egyik "20% propane, 80% izobutane", a másik "30% propane, 30% izobutane, 40% butane". Rákérdeztem a gázfőzőt forgalmazó cégnél, hogy mi történik, ha más kombinációjú gázkeveréket használok (azért kérdeztem rá, mert náluk nem láttam gázpalackot). Azt válaszolták, hogy akkor sérülhet a gázfőző. Ennek szeretnék tehát utána járni, hogy milyen fizikai folyamat miatt sérülhet.

A sejtésem az, hogy a különböző gázok magasabb hőfokon égnek (magasabb teljesítménnyel) és ezáltal a gázfőző fém szerkezete elkezdhet megolvadni, eldedormálódni. Csakhogy egyrészről nem gondolnám, hogy jelentős különbség van a gázok égési hőmérsékletei között, másrészt pedig nem tudom, hogy esetleg a felsorolt 3 gázkeverék közül melyik férne még bele a használatba, tehát esetleg az egyik vagy akár mindkettő gázkombináció gyengébb lenne a "30% Propane 70% Butane"-nál (bár ez utóbbi kérdés szerintem már csak matematika kérdése a következő adatokra alapozva).

Ezeket az adatokat találtam:

Propán Égéshő 50,35 MJ\kg

Bután Égéshő 49,50 MJ\kg

Izobután Égéshő 49,37 MJ\kg

Nagyon úgy tűnik, hogy az égéshő közötti különbségek nem számottevőek.

Ezentúl nem tudom, hogy esetleg más tényező hatással lenne-e rá, amiért "sérülhet a gázfőző".


(Egy másik kérdés, hogy a teljesítmény attól függ, hogy milyen átmérőjű belül a gázvezeték, és mennyire van az leszűkítve a hőszabályozónál? A linkelt gázfőző 2600W-os, de van 3200W-os is. Nem a nagyobb teljesítményűt kívánom beszerezni, de érkedelne ennek a magyarázata.)


Előre is köszönöm azoknak, akik érdemlegesen tudnak válaszolni.



2023. márc. 1. 09:44
 1/4 Z003 ***** válasza:
92%

Nincs számottevő különbség a gázkeverékek között. Mint írtad az égéshőjük ilyen szempontból ugyan annak vehető. Ami még különbség, hogy mennyi oxigén kell a tökéletes égésükhöz, ez csak akkor jelent problémát ha a gázszabályzónál nem lehet állítani a belekevert levegő mennyiségét. Bár ez ennél a dizájnnál nem jelentős, az csak szúrólángoknál okozhat gondot.

Így elvileg gond nélkül használható bármilyen keverék.


A teljesítménye pedig attól függ hogy mennyi gázt éget el adott idő alatt. Ezt főleg a palack nyomása az és az égetési felület befolyásolja.

2023. márc. 1. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

túlgondolod.


azért ez a gézkeverék van ráírva, mert ahol tervezték ez elérhető, vagy valamelyik gázforgalmazóval van egy megállapodásuk, hogy az ő gázukat írják ki hozzá.

soha, senki meg nem nézte, hogy más gázkeverékkel mit csinál. (egyébként ugyanazt)


a forgalmazó meg pont az, forgalmazó, egy hozzáértő ember nincs ott, aki érdemben tudna válaszolni a kérdésedre. nekik ez van leírva, ezt mondják, mert ha mást mondanak és tévednek, akkor az az ő saruk. így meg tiéd.


használj nyugodtan más keveréket, semmi baja nem lesz tőle.

2023. márc. 1. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
51%

"Ez nem az olcsó kategória"


9690 Ft.


LOL.

2023. márc. 1. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mindkettőtöknek a választ!


A túlgondolás és az elegendő információ hiányában bizonytalanság eltérő fogalom.

Viszont jó volt emlékeztetni arra, hogy nekik ezt kell mondaniuk, "mert ha...tévednek, akkor az az ő saruk"

2023. márc. 4. 12:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!