Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A radiokarbon kormeghatározáso...

Holba László kérdése:

A radiokarbon kormeghatározásos módszernél honnan ismerik a kiindulási C14-koncentráció értékét az ismert történelmi korokon (azaz pár ezer éven túl) visszamenőleg? netán csak feltételezik azt?

Figyelt kérdés
2010. okt. 13. 11:42
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Én arra tippelnék, hogy a különböző talajrétegek korából, és a C14 felezési idejéből számítják, de ezt nagyon ne vedd készpénznek.
2010. okt. 13. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
82%

Nem vagyok szakember, de az alapján ami egyetemi tanulmányaimból nagynehezen megragadt :)



A C14 alapvetően ugye a kozmikus sugárzás hatására keletkezik.

A háttérsugárzás pedig (jelenlegi tudásunk alapján) nem igazán szokott nagy mértékben változni, illetve amennyit változik (és emiatt a C14 koncentráció is) az - tudtommal - általában mérési hibahatáron belül van.


Kivétel persze akad, pl. nuleáris kísérletek igencsak megnövelik a C14 számot, de azok valószínűleg régen nem nagyon voltak. :)


Nomeg ahol lehet, ott azért szoktak egyéb kormeghatározási módszerekkel is ellenőrizni, úgyhogy ha volt olyan időszak amikor megnőtt a C14 koncentráció, az feltehetően kiderül(ne). Mert ellentmondások lennének a különböző mérések között.

2010. okt. 13. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim válasza:
61%
Ismert a mostani 14-es tömegszámú szén mennyisége a levegőben. Ez kb 0,1 milliárdod százalékot jelent. Ezen kívül ismert még a szén 14-es izotópjának a felezési ideje is, valamint az ún. aktivitása. A vizsgált kőzetmintából meg tudjuk határozni a 14es szénizotóp mennyiségét, aktivitását. Ezekből az adatokból ki tudjuk számolni 1-2 művelettel a kőzet korát. Ha gondolod leírhatok egy példát.
2010. okt. 13. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

Harmadiknak:

"Ismert a mostani 14-es tömegszámú szén mennyisége a levegőben. Ez kb 0,1 milliárdod százalékot jelent."


Lehet, hogy én értettem félre, de szerintem a kérdező pont arra kiváncsi, hogy az akkori c14 koncentrációt (amit te -amúgy tök helyesen - a mostanival helyettesítettel) honnan tudjuk.


Nem kötekedésből, hanem pont azért, hátha jobb választ tudsz mint én (második) és akkor leírod azt is. :)

2010. okt. 13. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen az eddigi válaszokat, de úgy látom csak muszáj leszek kicsit bővebb lére ereszteni a kérdésemet:

tehát

a kormeghatározós egyenlet vmi olyasmi ugye, hogy C14(jelenlegi)=C14(kezdeti) x t(eltelt idő) x k(korrekciós faktor)

1 egyenletben ugye csak 1 ismeretlen lehet (már ha egzaktan meg akarjuk oldani)

ez a keresett érték a t (a lelet kora)

C14(jelenlegit) egyszerűen megmérik

k gondolom állandó, vagy kikereshető vmi táblázatból

a C14(kezdeti) pedig meg tudják határozni ismert korú szerves leletek alapján

(ezek azok a bizonyos sírokban talált csontok, magvak, stb)

de mi a helyzet ezen "ismert" korokon túl???

FELTÉTELEZIK, hogy ha mondjuk 5000 évre visszamenőleg állandónak tekinthető a C14(kezdeti), akkor annak kellett lennie mondjuk 50000 évvel ezelőtt is?

mert akkor ez minden, csak nem egy 100%ig megbízható módszer

hiszen 1 feltételezésen alapul az egész

2010. okt. 13. 12:46
 6/16 A kérdező kommentje:

bocsi

kihagytam a felezési időt

de az is megmérhető, ellenőrizhető, tehát nem zavar

2010. okt. 13. 12:53
 7/16 anonim ***** válasza:
73%

Ez a video elég szépen elmagyarázza:

http://www.youtube.com/watch?v=iGDrq8rikJc


Amúgy:

-angolul:

[link]


[link]


Magyarul:

[link]


[link]


Vannak más kormeghatározási módszerek is, így össze tudják őket vetni egymással, ezzel ellenőrizve a helyességüket.

2010. okt. 13. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Én sem vagyok teljesen szakember, úgyhogy bocsi ha hülyeségeket mondok, de szerintem egy adott anyagban (pl. fa, csont stb.) nagyjából azonos a kiindulási C14 mennyiség.

Ami eltérés lehet, az meg...

A radiokarbonos vizsgálat végülis nem ad meg pontos számot. Elég nagy a hibahatára. Töb száz, akár több ezer év, de ez egy kb. 10 millió éves leletnél már nem sokat számít.

Vagyis, most csak hasraütés szerű számokat mondok, tudjuk, hogy mondjuk a bükk fában az elpusztulás időpontjában kb. 0,000000001-0,000000002 (vagyis egy-kétmilliárdad) százalék a C14 aránya, a cédrusban 0,000000002-0,000000003, a csontban 0,000000003-0,000000004 stb.

2010. okt. 13. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

5.: angolból messze nem vagyok ilyen penge

a magyar hivatkozásokat elolvastam

(sőt már azok hivatkozásait is)

nincs benne a válasz a kérdésemre


6. éppen azt szeretném tudni mire alapozzák, hogy - amint te is mondod - gyakorlatilag állandónak tekinthető a kiindulási C14

2010. okt. 13. 15:16
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Egyszerű reakció kinetika. Légkörben dinamikus egyensúlyban van a C14 képződése és bomlása. Egyensúlyi koncentráció csak a képződés sebességétől függ, ami kozmikus sugárzás fluxusától. Hétköznapi pontosság igény esetén a fluxust vehetjük állandónak az utóbbi kb 40.000 évben amelyre alkalmazható a rádiokarbon módszer. Ha ha nagyobb pontosság szükséges, léteznek kalibráló görbék.

Szóval tekinthetjük állandónak, vagy szükség esetén ismert a korrekció. Amíg a szervezet él, van anyagcserélye, a benne lévő szén tartja az arányt. Ha elpusztult, a szén bomlik és nem pótlódik, onnét indul az óra.

2010. okt. 13. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!