Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A véradás (gesztusa) mikor...

A véradás (gesztusa) mikor alakult ki a történelemben? Mikor kapott valaki ily módon először vért?

Figyelt kérdés

2023. júl. 22. 20:20
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

Innen elindulhatsz a témában, mely birkavérrel kezdődött:

[link]

2023. júl. 22. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

#1

Tehát nagyjából az újkort mondhatjuk a kezdetnek.

Köszi!


Gondolom, ettől többet a témában nem nagyon lehet vagy érdemes tudni.

2023. júl. 22. 21:06
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy elég mély és horrorisztikus téma - már az említett wikipédia szerint is - mint az orvostudomány többi historikus tévelygése!


Engem külön érdekelne az ott említett fiatal fiúk vérének itatása a haldokló pápával, akik állítólag bele is haltak a vércsapolásokba. Lehet, hogy a "Plague Tale Innocence" számítógépes játéknak több valóságalapja van mint azt gondolni merné egy mai modern ember?

:-/

2023. júl. 22. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:
És tudsz valami többet erről a pápai históriáról? Akár forrást adni hozzá?
2023. júl. 22. 21:33
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudok róla többet, de éppen ezért említettem, hogy "érdekelne".


A birkavér átömlesztéses próbálkozásokról már jóval régebben olvastam egy ismeretterjesztő könyvben, és ott például azt is említették, hogy a birka vallási megfontolásból volt választva donornak, mint Istennek tetsző "tiszta" állat. A katolikusoknál ugye közismertnek számít az a kijelentés, hogy "Krisztus az Isten báránya"!

2023. júl. 22. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
Mi a könyv címe? Megvenném...
2023. júl. 22. 22:05
 7/17 anonim ***** válasza:
100%
A vonatkozó angol szócikk több hivatkozást tartalmaz a története fejezetnél: [link] ezeken indulj el.
2023. júl. 22. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

Ráth Végh István kultúrtörténész írt erről a "pápai véradásról2 a könyvei valamelyikéban. De nyilván nem orvosi szempontból érdekes (hiszen a miértje és a mikéntje is teljesen abszurd volt), hanem csak mint történeti érdekesség.


Valódi véradás, terápiás céllal csak a XX. században történt, amikor már tisztában voltak a vércsoportokkal, fertőzések átvitelével.

2023. júl. 22. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

#8

Van egy pár könyve, ahogy nézem... Most pontosan melyik az? Engem sem az "orvosi" szempont érdekel!

2023. júl. 22. 22:15
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon régen olvastam a témában, és nem vagyok benne biztos, hogy a bárány kiválasztásának az okát is pontosan itt említették, de azt például írják, hogy Richard Lower 1667-ben két vérátömlesztést is adott Arthur Cognak, aki teológiai hallgató volt, és az túlélte! A későbbi állati vérrel végzett próbálkozások viszont általában tragikusan végződtek, így a vérátömlesztés be lett tiltva. Az említett nagyon átfogó és rengeteg képi anyagot tartalmazó történelemkönyv:



A History of Medicine, 1992

by Dr. Jenny Sutcliffe (Author), Nancy Duin (Author), & more


[link]


Én a Slovart kiadó szlovák nyelvű kiadványát olvastam:

[link]


Érdemes utánanézni, hogy ki-e adták magyarul, mert nagyon jól megírt könyv!

2023. júl. 22. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!