Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mekkora sebességgel halad az...

Mekkora sebességgel halad az áram a felsővezetékekben? Ez az érték mitől függ? Igazából milyen részecskék haladnak?

Figyelt kérdés

2023. júl. 30. 19:29
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%
Nagy terhelésnél az elektronok driftsebessége kb. tizedmilliméter másodpercenként.
2023. júl. 30. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
100%
A vezeték körüli elektromágneses mező változásai természetesen fénysebességgel haladnak.
2023. júl. 30. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
25%

A vezetékekben a jel nem terjed fénysebességgel:


[link]


Kábele válogatja, de tipikusan a fénysebesség 70-80%-val terjed a jel.


A fény vákuumban terjed fénysebességgel, mindenhol máshol lassabban. A kábelek egyedi geometriájú hullámvezetők, nem triviális megmondani hogy milyen gyorsan terjednek bennük/körülöttük a jelek.

2023. júl. 31. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
100%

#3 - légszigetelésű (értelemszerűen vasúti) "felsővezetékről" volt szó, amin az elektromágneses változások gyakorlatilag a vákuumbéli fénysebességgel terjednek.


A legtöbb zárt mezejű kábel esetén gyakorlatilag a szigetelő relatív permittivitása határozza meg az elektromágneses hullám rövidülési tényezőjét, ami nem függ a vezeték geometriájától. Csak a vezeték hullámimpedanciáját határozza meg a geometriai a szerkezet.

2023. júl. 31. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:
Mi lesz, ha "elhaladnak" a negatív töltésű elektronok. Pozitív teret hagynak maguk után.
2023. júl. 31. 13:46
 6/21 Kólauborkával ***** válasza:
100%

Az energiát a fémes kötésben résztvevö ún.: “szabad” elektronok szállítják.

Viszont, amit én tudok az olyan, hogy elvileg az elektronok soha nem hagyják el a fémes kötésük helyszínét, tehát a “mozgás” szerintem inkább csak vibrálás (váltakozó áram esetén).


Ez már inkább csak elméleti fizikai okfejtés, mert ugye a hálózat szempontjából, illetve felhasználás szempontjából teljesen mindegy, az energia amúgy sem a vezetékben, hanem a vezeték körüli elektromos térben halad. Vicces dolgok is ezek, a komolyabb elméletet épp csak kóstolgatom én is.

2023. júl. 31. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
79%

"Mekkora sebességgel halad az áram..."

Akkor kellene az áramnak "haladnia", ha egyenáramú rendszereket használnánk. De NEM egyenáramú rendszereket használunk, hanem váltakozó feszültséggel üzemeltetjük a készülékeinket. A túloldalon a generátor 50 Hz frekvenciájú hálózati feszültséget generál (ez "rángatja" oda-vissza az elektronokat - nem kell haladniuk kilométereket a vezetékben) és erre a hálózati 50 Hz-es váltakozó feszültségre csatlakoztatjuk a készülékeinket. Az energiát ez a "rángatás" továbbítja.

2023. júl. 31. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
100%

#7-es vagyok. A lentebbi link egy jó összefoglaló az áram vezetésről. Én is nem véletlenül inkább úgy fogalmaztam, hogy ne áramról, hanem feszültségről beszéljek. A feszültség ugyanis a munkavégző képesség. Amikor a szivattyúmat üzemeltetem, hogy locsoljak, nekem tulajdonképpen nem áramra van szükségem, hanem munkára. És eleve így van definiálva a feszültség, hogy az egységtöltés hogy jut A-ból B potenciálú helyre.

[link]

2023. júl. 31. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
#8 aztán rákattintottál-e a linkedre?
2023. júl. 31. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:

Nekem egy pdf-et tölt le egyből C-re a download könyvtárba, (most is) és új fülön megnyitja. A google találatokból jobb-egérgomb, link másolásával másoltam ki, mert nyilván helyi meghajtóról nem tudok megosztani...

De ha nem nyitja meg, akkor próbálom másképp megoldani, Pannon Egyetemi covid alatti oktatási anyag.

2023. júl. 31. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!