Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A hidrogén-cianid azeotrópos...

A hidrogén-cianid azeotrópos elegyet képez a vízzel?

Figyelt kérdés

febr. 4. 19:56
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudok róla - legalábbis az oldat nagy részét jól el lehet választani egyszerű desztillációval a nagy forráspontkülönbség miatt.


A hidrogén cianid nem marad meg stabilan a vízben, ezért vagy alkoholban tartják, vagy savval stabilizálják a vizes oldatot. Tisztán cseppfolyós formában robbanásveszélyes vegyület, ezért így nem tartunk belőle néhány milliliternyinél többet.


A historikus "kéksav" névhez pedig annyit kell hozzátenni, hogy csak az NO-val szennyezett HCN kék, a vegytiszta viszont teljesen víztiszta.

febr. 4. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Igen, a hidrogén-cianid (HCN) és a víz (H2O) képesek azeotrópos elegyet alkotni. Ez azt jelenti, hogy a keletkező gőzök összetétele az eredeti folyadékéhoz hasonló marad, még akkor is, ha a forráspontjuk különbözik. Ez a jelenség a hidrogén-cianid és a víz közötti specifikus kölcsönhatásoknak köszönhető
febr. 8. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

#2 (18:08) - fázisdiagramot tudnál linkelni vagy számadatokat megadni? Milyen arányú az azeotropikus elegy.


Csak azért kérdezem, mert tudom, hogy sok anyagnál nem megoldható az abszolút elválasztás a legtökéletesebb rektifikációval sem. Erre tipikus példa az etanol-víz rendszer.


Az irodalomban még nem futottam bele a HCN-H2O fázisdiagramjába, viszont személyes tapasztalatom, hogy egész kis mennyiségű hidrogén cianid is nagyon jól kidesztillálható a viszonylag híg reakcióelegyből.


Én mindig úgy csináltam, hogy a reakcióelegyet tartalmazó lombik kapott egy nagyobb fajta függőlegesen felrakott golyós visszahűtőt, mely kb. 25-30 C fokos vízzel volt üzemeltetve. Ez a visszahűtés nagyság-rendel csökkentette a vízgőz elillanását. Mindez után egy másik kisméretű hűtőcsővel és jégkásába merített lombikkal fogtam fel a HCN-t. A számolt nyereségem az elméleti maximumhoz képest 90% környékén mozgott.

febr. 8. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!