Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hány wattos fűtő kell?

Hány wattos fűtő kell?

Figyelt kérdés

Van egy erős karton dobozom.

1x0,5x0,5 méteres.

A szobában 20 fok van.

A dobozban 30 fognak kell lennie.


Hány wattos fűtő kell ehhez?



márc. 26. 23:42
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
36%
#10 - értem én, csak az a zavaró, hogy a leglényegtelenebb dolgot elemezted ki hosszadalmasan, hisz a doboz falának a felfűtése akár nagyságrendnyivel több energiát is igényelhet!
márc. 27. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
17%

"hogy a leglényegtelenebb dolgot elemezted ki"

A lényeg, a felfűtendő dolog, a dobozban levő levegő.

Ennek ismerjük a paramétereit, ezzel tudunk biztosan számolni, ez az alap.

A többi ismeretlen tényező már járadék.

márc. 27. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:

Ne veszekedjetek.

A végső megoldás az lesz, hogy egy 6 mm vastag OSB lapból lesz a doboz.

Ezzel számoljatok. Mind ketten!

(Kíváncsi vagyok, kinek mi jön ki.)


Amúgy nem baj ha negyed óra alatt fűti fel, de még az sem vészes, ha 1 óra alatt.

A lényeg, hogy felmelegítse és utána tartsa is a meleget.


Mindenkinek köszönöm az eddigi segítséget/ tanácsot/ tippet. :)

márc. 27. 13:18
 14/18 anonim ***** válasza:
69%

Én egy harmadik vagyok...


6mm OSB lapra nem találtam biztos adatot hővezetési tényezőre 1 és 3,5 W/m*m*K közti számokat láttam. Ha a közepes értékből indulok ki:


A téglatest felszíne: 2,25m2 a hőmérséklet különbség 10 K ez alapján 22,5 - 78,75 W az ami az OSB lapon keresztül távozni tud. Ha valakinek van pontosabb száma az jelezze. És újra számolom. Ez az a hő amit folyamatosan pótolni szükséges a hőntartásnál.

Minden olyan bevitt teljesítmény ami ennél nagyobb az fel fogja fűteni (ha teljesen zárt, és nincs légcsere a doboz és a külvilág között).


A levegő felfűtéséhez (ami a dobozban van) kell még 3 kJ ha 1 óra alatt akarod felfűteni 3000 J / 3600 sec ahhoz kb. 1W-ra van szükség, a fenti veszteséghez képest ez elhanyagolható. Ha negyed óra alatt akkor 3000 J / 900 = 3W szintén elhanyagolható a fentiekhez képest.


A hőátadásnál még bejöhet egy kis hatásfok is ez alapján én olyan 80-100W körüli fűtést tennék be valami termosztáttal.

márc. 27. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
59%
Kérdező - egy kimustrált hűtőszekrény nem lenne alkalmasabb a feladatra? Annak nagyon jó a hőszigetelése és tisztítható a belseje, ráadásul akár ingyen is odaadhatják!
márc. 27. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
69%

Az OSB lap hővezetési tényezője 0,13, 6mm = 0,006m, a hőátadási tényező meg mindkét oldalon 8, mivel beltérban van.

Ezzel R = 2/8 + 0,006/0,13 = 0,2961, ennek reciproka az U = 3,38 W/négyzetméter/kelvin, szóval ha 2,25m2 a felszín és 10 fok a deltaT, akkor 76W a hőigény. Azaz ha 76W-os fűtőszálat teszel bele, akkor hosszú idő után ez lesz az egyensúlyi hőmérséklet. Ha ennél nagyobbat, akkor rövidebb idő alatt éri el, de termosztáttal kapcsolgatni kell, hogy túl ne fűtsön.

Mindez akkor, ha valami kisebb lábakon áll. Ha a padlón közvetlenül, az meg a padlótól függ, ennyi adatból nem tudni.

márc. 27. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:

Jó ez így nekem. Csak kb. mérések) tippek kellenek.

Ezzel is sokat segítettetek.

Köszönöm az eddig írtakat.


Egy utolsó kérdésem lenne még.

Ha egy ESP polisztirol hőszigetelő tápot teszek rá (körbe, mindenhová) ami 10 mm vastag és a hővezetési tényezője 0.04-es akkor mennyit javul a helyzet? Így kb. mekkora fűtés kéne?

márc. 27. 20:45
 18/18 anonim ***** válasza:
81%
Akkor R = 2/8 + 0,006/0,13 + 0,01/0,04 = 0,546 azaz U=1,832, ez 54%-a az előzőnek, szóval a fűtésigény is ilyen arányban csökken, 76W helyett 41W
márc. 27. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!