Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan tudom kiszámolni, hogy...

Hogyan tudom kiszámolni, hogy mekkora mechanikus erőre van szükségem ahhoz, hogy egy levegő pumpával x nyomást állítsak elő egy tartályba és hogy ha a keletkezett x nyomású levegőt egy légdugattyúba vezetem, akkor mennyi mechanikus erőt kapok vissza?

Figyelt kérdés
2010. nov. 17. 15:24
 1/5 anonim ***** válasza:

nagyjából sehogy.


túl sok az ismeretlen tényező (dugattyúk surlódása, hőveszteség stb.)

2010. nov. 17. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Silber ***** válasza:

Ezt csak ideális esetre tudom felvázolni neked (a súrlódást elhanyagolom, a gázt tökéletes gáznak vesszük).

Ha gázt komprimálunk, akkor az ehhez szükséges mechanikai munkát a -p*∆V-vel tudod kiszámolni (ahol ∆V=V2-V1, V2 azt a V1-hez képesti kisebb térfogatot jelenti, amelyet a komprimálás után kaptunk). Ha megkaptuk a munkát megnézzük a dimenzióját. J, azaz N*m. Így a dimenzióanalízis segítségével kijött a következő képlet:

F*l=-p∆V, ahol l a dugattyú x irányú elmozdulását jelenti.

Ebből kifejezve F-et: F=(-p∆V)/l. Természetesen minden tényezőt SI-ben kell behelyettesíteni ([F]=N, [l]=m, [p]=Pa, [V]=m^3).

Ha ezt megfordítod, akkor használni tudod inverz esetben is.

2010. nov. 19. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Akkor ha jól számoltam, bár ez egyáltalán nem biztos, akkor ugyanannyi mechanikus erőt kapok vissza mint amennyit belefektettem?
2010. nov. 22. 07:30
 4/5 anonim ***** válasza:

"Akkor ha jól számoltam, bár ez egyáltalán nem biztos, akkor ugyanannyi mechanikus erőt kapok vissza mint amennyit belefektettem?"


ideális esetben igen. ideális eset nem létezik, jó ha 50%-os hatásfokod lesz a végére.

2010. nov. 22. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 PéterPálka válasza:
4. Ha csak az erőket tekintjük (a kérdés erre vonatkozott), akkor ugyanannyit kap vissza. Ha a befektetett munkát nézzük, akkor már kevesebbet, de sokkal többet mint 50%-ot.
2022. dec. 10. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!