Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mekkora a téglatest felszíne...

Mekkora a téglatest felszíne és térfogata az alábbi esetben?

Figyelt kérdés

Mekkora a téglatest felszíne és térfogata az alábbi esetben?

Egy téglatest egy csúcsból kiinduló éleinek összege 14, négyzetük összege 84. Az egyik él mértani közepe a másik kettőnek.

Valaki segítsen legyen olyan szíves.


2011. jan. 6. 13:21
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

3 egyenlet, 3 ismeretlen, ezt kell megoldani:

a+b+c=14

a2+b2+c2=84

négyzetgyök alatt (a2+b2)=c

2011. jan. 6. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
letudnád írni pontosabban ha megkérlek?
2011. jan. 6. 14:36
 3/13 anonim ***** válasza:
Melyik része nem megy? Három egyenlet, három ismeretlen. Igaz, nem lineáris egyenletek, de kijön simán, ha megnézed hogy a harmadik egyenletet kedvesen c-re rendezte neked az első.
2011. jan. 6. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Első vagyok.

Azt hiszem, Te a feladatot sem érted, inkább úgy gondolom, nem látod magad előtt, a térben, képzeletben, a "téglát", gondolj szó szerint egy téglára, annak egyik csúcsára és az abból induló 3 élre. Az az a b c, mindegy melyik, melyik.

És ha megoldod azt a 3 ismeretlenes egyenletet, onnan nem lehet gond a felszín és térfogat.

Ha mégis, "szólj", megoldom... (valamit Neked is kéne csinálni)

2011. jan. 6. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Légyszíves segíts megoldani. Nem megy pedig már csinálom egy ideje :S .12. es vok és szorgalmi feladat kisötösért.
2011. jan. 6. 16:00
 6/13 anonim ***** válasza:

Első, a harmadik egyenleted rossz, gyök(a^2 + b^2) az a és b négyzetes közepének gyök(2)-szerese.


(A feladat szövegében úgy írnám,hogy az egy csúcsból kiinduló élek hosszának összege, de részletkérdés...) Ha nem gond inkább x, y, z-vel jelölöm az ismeretleneket, hogy véletlenül se keveredjenek a névelőkkel. Különben az első jól indul. Az egyenletek helyesen:

1) x + y + z = 14,

2) x^2 + y^2 + z^2 = 84,

3) gyök(x*y) = z,

ahol x, y, z pozitív számok. Ezt megoldva adódik, hogy x = 2, y = 8 és z = 4, x és y felcserélhetők. Tehát a téglatest oldalai 2, 4, 8 egység hosszúak. Ha gondolod majd leírom részletesen az egyenletrendszer megoldását.

2011. jan. 6. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Köszi aválaszt.Igen légyszi írd le mert meg is szeretné érteni.Ezt is előre is köszönöm.
2011. jan. 6. 17:17
 8/13 anonim ***** válasza:

Teleírtam 3 oldalt, beleszaladtam 4. hatványba, elakadtam, valahol kell lennie valami logikai megfontolásnak, hogy egyszerűbben is meg lehet oldani.. (dolgozóból megjottem, aztán számoltam, most éhes vagyok, lehet nem adom fel...)

Azért ez 7.-ben húzós...

2011. jan. 6. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

A 17:09-es válaszoló vagyok.

Félvadbaromállatok vagyunk mind, csak a kérdést nem olvastuk el és szivatjuk itt szegényt...


A kérdés a téglatest felszíne és térfogata, azaz A = 2*(xy + yz + zx) és V = xyz.


Az 1) egyenletet négyzetre emelve:

x^2 + y^2 + z^2 + 2*(xy + yz + zx) = 196

x^2 + y^2 + z^2 a 2) egyenlet miatt 84. Ezt és A-t behelyettesítve

84 + A = 196 --> A = 112. (4)



A 3) egyenlet xy = z^2, ezt V = xyz-be xy helyére beírva V = z^3. (4)-ből már tudjuk, hogy

A = 2*(xy + yz + zx) = 112.

Osztva kettővel

xy + yz + xz = 56

xy helyébe a 3) alapján z^2-et helyettesítve

z^2 + yz + xz = z(x + y + z) = 56

x + y + helyére 1) miatt beírhatjuk, hogy 14, innét z = 56/14 = 4, V = z^3 = 64.


Tehát a téglatest felszíne 112 egység, térfogata 64 egység.

2011. jan. 6. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a segítséget.Hatudnék ha azt mondanám h először kivettembelőle e lényeget:D

De holnap átnézem megígérem!

2011. jan. 6. 19:55
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!