Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért kell az Avogadro-állandó...

Miért kell az Avogadro-állandó végére írni, hogy ^-1? Tehát az egész: NA=6*10^23 mol^-1. Mit jelent ez a ^-1? A Villányi Attila könyvben így van feltüntetve.

Figyelt kérdés
2011. márc. 13. 19:48
 1/6 anonim ***** válasza:

A ^-1 a mínusz egyedik hatvány jelölése egy átlagos weboldalon, vagyis a reciprokot jelenti, lejen esetben a mol reciprokát. Tehát a mértékegysége írható úgy is, hogy 6*10^23 / mol. Kiolvasva: hatszor tíz a huszonharmadikon per mol. És így jelenti azt, hogy egy mol anyagban 6*10^23 részecske van.


Más szóval: a mol egyenes arányosságban áll a darabszámmal, emiatt kell a recoprokkitevő.

2011. márc. 13. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

szerintem az előző válaszoló rosszul értette a kérdést,de lehet hogy én, na mindegy.


Ha ezt a jelet " ^ " látod, egy szám után,és a jel után is van egy szám,akkor a második szám az első szám kitevője.


pl 10^23= tíz a huszonharmadikon

2011. márc. 13. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
2. válaszoló: Azzal tisztában vagyok :D
2011. márc. 13. 22:25
 4/6 anonim ***** válasza:

a km/h -t mint a sebesség mértékegységét fel lehet írni különböző hatványok szorzataként, vagyis km*h^-1


ugyanezt jelenti a mol^-1 is

csak ezt darab/mol -ként kell értelmezni

2011. márc. 14. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

pont ugyanezt a kérdés érdekelt engem is:D csak máshogy fogalmaztam meg:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__16..

:)

2011. márc. 14. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Az Avogadro állandó értelmezéséből következik. Ugye 1mol az az anyag, amelyben 6*10^23 db. részecske van. De ha 2 mol anyagmennyiségem van, akkor abban 2*6*10^23 db részecske van.

Ezért aztán a molonlénti darabszám egysége a db/mol.

A mol reciprokba van, tehát az -1 hatványnak fele meg. Így lesz belőle db*mol^(-1).

A db. pedig nem SI egység, ezért azt gyakran elhagyják, így lesz belőle: 1*mol^(-1)=mol^(-1).

Vagy ha úgy tetszik: 1/mol.

2011. márc. 14. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!