Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Két torony áll a síkon egymást...

Két torony áll a síkon egymástól 60 m távolságra. Az egyik 50m, amásik 40m magas. A két torony talppontját összekötő úton található egy olyan kút, amely egyenlő távolságra van a tornyok csúcsitól. Milyen messze van a kút a tornyok talppontjától?

Figyelt kérdés
Segítsetek,kérlek!Már a második napja rugaszkodok neki,de belezavarodtam.Köszönöm előre is...
2011. márc. 17. 21:40
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Készíts rajzvázlatot. Segít a megoldásban. Felrajzolsz egymástól 60 egységnyi távolságra egy 50 és egy 40 egység magas oszlopot. A kút valahol a két oszlop között lesz. Sacc/kb. kijelölsz egy pontot a 60 egység hosszú vonalon és összekötöd a csúcsokkal. Így elvileg kapsz két derékszögű háromszöget, aminek az átfogója egyenlő lesz, mert a kút egyenlő messze van a tornyok csúcsától. Pythagoras tételét használva a következő egyenletet kapod:


50(2)+x(2)=40(2)+(60-x)(2) >>> (2)=négyzeten


Az x-et és az 60-x-et úgy kapod meg, hogy a keresett pont (kút) az egyik toronytól ismeretlen x távolságra van, a másiktól ezért a 60-ból levonjuk az x-et.


Az egyenlet megoldását folytatva:


2500+x(2)=1600+[60(2)-2*60*x+x(2)] >>> (a-b) a négyzeten összefüggésből adódik az egyenlet jobb oldali részének a fele


2500+x(2)=1600+3600-120x+x(2)


Rendezed és egyszerűsíted az egyenletet, utána ezt kapod

2700=120x

x=22,5


A megoldás: a kút 22,5 méterre van a magasabb toronytól és 37,5 méterre az alacsony toronytól.

2011. márc. 17. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Lásd


[link]


A képen látható egyenlet kijelölt műveleteit elvégezve, összevonás és x-re rendezés után már csak be kell helyettesíteni. :-)


DeeDee

********

2011. márc. 17. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Hálás köszönetem!Már egészen belebonyolódtam,ahelyett,hogy megpróbáltam volna következetesen végiggondolni.Előfordul velem néha,hogy nem látom a fától az erdőt és ilyenkor nem tudok mit tenni.Köszönöm mégegyszer!
2011. márc. 17. 22:46
 4/5 anonim ***** válasza:

Egy nem szokványos megoldás


[link]

2011. márc. 17. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Naaa,hát én ezzel a nem szokványos megoldással próbálkoztam.Ezt ismertem fel benne én is és csak ezt erőltettem,de elfáradtam és belezavarodtam.Megnézem,mit rontottam el benne.Köszönöm:)
2011. márc. 18. 18:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!