Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha van egy jó magas oszlop,...

Ha van egy jó magas oszlop, és még hosszabb az árnyéka, (reggel v este) akkor miért van az, hogy az oszlop tövénél jó éles az árnyék, és minél messzebb nézem az árnyékot az oszloptól, úgy halványodik az éle?

Figyelt kérdés
2011. szept. 7. 08:59
 1/4 anonim ***** válasza:
52%

Ahogy rásüt a nap, nem tudja megkerülni az oszlopot, ezért lesz mögötte árnyék. Elméletileg nyílegyenesen húz el mellette a fény, az árnyék éles, oszt' kész.

A valóság viszont nem ennyire egyszerű. Ha kicsi a távolság az oszlop és az árnyékot felfogó ernyő között, akkor tényleg ezt látod: éles a határvonal, egy darabig van fény, utána nincs.

Ha viszont nő a távolság, két jelenség rontja el ezt az ideális képet. Az egyik a fény elhajlása: az akadály mögött nem egy egyenes sávot "hagy ki", hanem behatol az árnyéktérbe, mert a hullámok már csak ilyenek. Ez elmossa az árnyékot, de csak akkor érzékelhető, ha megvan a kellő hossz az árnyékot vető test és az ernyő (jelen esetben a föld) között. A másik jelenség, ami talán jobban befolyásolja ezt, a fény szóródása. A levegő részecskéin, a páraszemcséken, a levegőben szálldosó porszemeken mind-mind szóródik a fény, így ha elegendő mennyiségű részecske van az árnyékoló és az ernyő között, akkor az árnyékoló mögé is jut fény, így elmosódik az árnyékkép.

2011. szept. 7. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Itt azt se hagyjuk figyelmen kivul, hogy a nap nem pontszeru fenyforras, hanem egy kor feluletu cucc. Minel messzebb fogjuk fel az arnyekot, annal nagyobb ez az effektus is.
2011. szept. 7. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Smartguy86 ***** válasza:
100%
2011. szept. 7. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

"A fényforrás nem mindig pontszerű, a fény legtöbbször kisebb-nagyobb felületről árad; ekkor a fényforrás minden egyes pontja egy-egy árnyékkúp csúcsa, ilyenkor az árnyék már nem egyformán sötét. Teljes árnyékban van az a tér, amelyik valamennyi árnyékkúpra nézve közös; ide egy fénysugár sem hatol be. Ezt olyan terület veszi körül, melybe a fényforrás egyes pontjai bevilágítanak: ez a félárnyék, amely a szélei felé világosodik.


Ha a fényforrás látszólag kisebb az árnyékvető testnél, a teljes árnyék hátrafelé szélesedik. Ha a test a kisebb, mint a fényforrás, akkor a teljes árnyék szűkül és az árnyékkúp csúcsa ott van, ahol a fényforrás és az árnyékvető közös érintői találkoznak. A félárnyék mindig hátrafelé szélesedik."


[link]

2011. szept. 7. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!