Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mekkora lejtőirányú erővel...

Mekkora lejtőirányú erővel lehet egy 10kg tömegű testet felhúzni egy 2 m magas és 22 m hosszú lejtőn, ha a súrlódási együttható 0,4?

Figyelt kérdés

Mekkora munkát kell ehhez végezni? Az összes munka hány %-a fordítódik a súrlódás legyőzésére és hány %-a a nehézségi erő ellen végzett munkára? Vajon ez a test, ha elengedjük a lejtőn, lecsúszik vagy állva marad?

légyszi részletes magyarázattal írjátok le, köszönöm


2011. okt. 2. 10:47
 1/6 anonim ***** válasza:

Felrajzolod a testre ható erőket és felbontod a lejtővel párhuzamos illetve merőleges komponensekre.

A lejtő hajlásszöge szögfüggvényekkel kiszámolható a magasságból és a hosszúságból.


Hol akadtál el?

2011. okt. 2. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
hát kb itt tartok csak :D
2011. okt. 2. 11:51
 3/6 anonim ***** válasza:
A kérdéses húzóerőn kívül minden más erő lejtővel párhuzamos komponense lefelé mutat, szóval azokat kell kiegyenlíteni a húzóerővel.
2011. okt. 2. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
sajnos ez nekem nem mond sokat :S
2011. okt. 2. 12:05
 5/6 anonim ***** válasza:
Minek kell kijönnie? Megvannak a végeredmények? Akkor írd ide őket, hogy könnyebb legyen számolni.
2011. okt. 3. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Én így számolnám, de nem vagyok benne biztos, hogy jó:


A lejtő a vízszintessel egy α szöget zár be, amelyre érvényes: sinα = 2/22


Ha nem lenne súrlódás, akkor a felhúzó erő:


Ff = m*g*sinα


A súrlódás leküzdéséhez szükséges erő:


Fs = m*g*μ*cosα


W = (Ff + Fs)*22


%f = Ff*22*100/W


%s = Fs*22*100/W


Ha Fs>Ff, akkor nem csúszik le.

2011. okt. 3. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!