Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért van az, hogy a hideg...

Miért van az, hogy a hideg hatására minden összemegy, zsugorodik, kivéve a víz, ami tágul!? Viszont melegben meg minden tágul, a víz meg elpárolog, azaz a víz az teljesen ellenkezőleg viselkedik!

Figyelt kérdés
2011. márc. 29. 23:59
 1/7 anonim ***** válasza:
0%
Mi az a "minden" ami összemegy? A műanyag, a fa, az üveg? Mert ezek nem...
2011. márc. 30. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:
51%
Menj hideg vízbe meztelenül. Van még más is ami összezsugorodik.
2011. márc. 30. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Nagy melegben minden elpárolog, nem csak a víz, még a wolfram is. És az, hogy elpárolog, még nem jelenti azt, hogy nem tágul. Ehhez tudni kellene, hogy mennyi a térfogata pl. 1 liter (1 dm3) vízből keletkezett vízgőznek. De ez sok mindentől függ, ráadásul még összenyomható is. De vehetjük úgy, hogy mindenképpen tágul, hiszen ami eddig a fazékban volt víz, az abból képződött pára molekulái megtalálhatók az egyész konyhában, tehát "kitölti" azt.


De egyébként az igaz, hogy a víz elég speciális egy anyag.

2011. márc. 30. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Nem vagyok fizikus, de belekontárkodnék a kérdésbe egy 5lettel:


Gondolom a jégre gondolsz, hogy az nagyobb térfogatú mint a víz: de ez azért van így szerintem, mert a víz összeáll egy szerkezetté, amitől ha atomi szinten nézzük, a felszíne durván megnő, lesznek kis lyukak közötte. Szóval atomi, vagy molekuláris szinten nézve a jégnek is kisebb a térfogata mint a víznek, az is összemegy, csak rács-szerkezetté megy össze, ami távolról nézve nagy.


olyan mint a world of gooban az "olajcseppek". rácsszerkezetként nagyobbak


[link]

2011. márc. 30. 02:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:
A víz is ugyanúgy tágul melegítés hatására mint sok anyag. Én gyakorlati problémaként találkozok is vele gyógyszergyár laborjaiban, mikor kritikus a víz térfogata. Ugye 4 °C-on a legsűrűbb, hűtésre, melegítésre is tágul. Ezért ajánlatos tömegre megadni, az nem változhat (ha csak nem párolog) ;)
2011. márc. 30. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A műanyag, a fa és az üveg is összemegy. Ezért van, hogy pl. ha összeszorul két pohár, úgy szeded szét, hogy meleg vízbe állítod az alsót, a felsőbe meg hideeg vizet töltesz.

Műanyag: jártál már úgy, hogy beletettél egy műanyag dobozba valami meleget, mondjuk friss főzeléket, aztán alig ment rá a teteje? Kitágult a doboz.


Kérdező: a víz egy nagyon speciális eset. Köztudott, hogy 4 fokon a legsűrűbb. De minden más is így viselkedhet szerintem, csak ami mondjuk -200 fokon a legsűrűbb, azzal soha az életben nem találkozol. Ugyanúgy ami nem 100, hanem mondjuk 3000 fokon párolog el, olyat sem láthatsz, de attól még van...

2011. márc. 30. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

A viz azért 4 fokon a legsűrűbb mert alatta elkezd jéggé alakulni (habár ténylegesen fagyni csak 0 fokon fog)

A jégben kristályszerkezet alakul ki, amiben a molekulák távolabb helyezkednek el, mint a szabad mozgást biztositó vizben. Minnél hidegebb lesz, annál tökéletesebb ez a szerkezet, annál nagyobb lesz a térfogat.


Más anyagoknál ahogy hűl úgy csökken a szilárd test részecskéinek a rezgőmozgása, ezáltal összehúzódik.

2011. márc. 30. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!