Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi is a neve ennek a matematik...

Mi is a neve ennek a matematikai tételnek/ elméletnek?

Figyelt kérdés
arról szól, hogy egy gömböt fel lehet úgy darabolni, hogy később össze lehessen illeszteni még egy ugyanolyat a darabjaiból, vagy valami ilyesmi. vagy nem jól emlékszem a tartalmára sem?
2011. ápr. 3. 22:20
 1/7 anonim ***** válasza:
Nem ez az? [link]
2011. ápr. 3. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
ez nem értem, hogy lehetséges? egy gömböt szétszedünk kis darabokra, és aztán a kis darabokból 2, az eredetivel megegyező gömböt rakunk össze??
2011. ápr. 3. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Nem tudom, szerintem ezt még egy analfabéta is tudja, h ha valamit szétdarabolok, akkor azt össze is lehet ragasztani:D

Szerintem te valamit nagyon kihagytál a dologból:D

2011. ápr. 3. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Pff, megnéztem a linket, nekem ez magas, nem szóltam.
2011. ápr. 3. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Banach-Tarski paradoxon.

És igen, arról van szó, hogy szétdaraboljuk a gömböt kis darabokra, és a kis darabokból pedig két gömböt ragasztunk össze, amik ugyanolyanok, mint az eredeti, tehát megkétszereztük az eredeti gömböt.

Ez azért lehet, mert azok a "darabok", amikre felvágjuk a gömböt, azok nem összefüggő darabok lesznek, mint ahogy a valóságban vágnánk, hanem csak matematikailag értelmezhető ponthalmazok.



Van egy másik hasonló, magyar vonatkozással bíró átdarabolós tétel, a "kör négyszögesítése": [link]

2011. ápr. 3. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"Szerintem te valamit nagyon kihagytál a dologból:D"


Te hagytál ki valamit, de nagyon. :)

Arról van szó, hogy szétszedsz egy gömböt legalább 5 vagy több darabra, és utána összeraksz a darabokból KETTŐ ugyanolyan(!!!) térfogatú gömböt, mint az eredeti volt.


Ez matematikailag résmentesen bizonyítható, a való életben viszont ugye nem kivitelezhető.

Ugyanis a valóságban nem tudjuk úgynevezett "nem mérhető" darabokra szeletelni a gömböt, csak mérhető darabokra; és az atomi szintnél nem tudjuk "mélyebben" elvágni az anyagot.

2011. ápr. 3. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
köszi mindenkinek erre gondoltam. érdekes nagyon, bár én először azt hittem,h. gyakorlatban is megvalósítható, persze ezt elég nehéz lenne elhinni :DD
2011. ápr. 4. 09:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!