Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy építkezésen egy 80 kg...

Egy építkezésen egy 80 kg tömegű ember a 20 kg tömegű vödröt 5 méter magasba kézben viszi fel. Mekkora a munka végzésének a hatásfoka?

Figyelt kérdés

a képlet: hatásfok = hasznos energiaváltozás / befektetett energia. Eddig jutottam el:) Lécci fejtsétek ki röviden, köszi:D


Nem tudom hogy jó témába írom-e:D


2011. máj. 10. 21:45
 1/2 anonim ***** válasza:

Hát, izé. Elég béna ez a feladat. A feladat kitűzője gondolom arra gondolt, hogy ha 5 m magasra felviszel egy 20 kg-os vödröt, ahhoz 5 m * 20 kg * 10 m/s2 = 1000 J energia kell (ez a hasznos energiaváltozás), de mivel a csóka a saját tömegét és a vödröt együtt viszi fel, összesen 100 kg-ot visz 5 m-re. Tehát ehhez 5 m * 100 kg * 10 m/s2 = 5000 J energia kell. Ez (legalábbis szerintem a feladat kitűzője így gondolta) az összes befektetett energia. Ez alapján a hatásfok: 1000 J/5000 J = 0,2.


Valójában az ember hatásfoka eleve csak olyan 30-40% körüli. Tehát 1 J munka kifejtéséhez kb. 3 J energiát használ fel a szervezet (a maradékot hő jelleggel leadja). Tehát, mivel az ember a feladatban 5000 J munkát fejtett ki, ehhez kb. 3x ennyit használt el a szervezete (azaz kb. 15000 J-t). Valójában ennyi a befektetett munka, így a hatásfok is kisebb: 1000 J/15000 J = 0,06666...


A 30-40 %-os emberi hatásfok csak egy becslés, egyrészt nem néztem utána, emlékezetből írtam, másrészt ez függ az edzettségtől, a gyorsaságtól, meg egy csomó tényezőtől, ezért csak becsülni lehet.

2011. máj. 10. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi:) Szerintem az 1. bekezdésben szereplő megoldásod a jó:) Sokat segítettél:D
2011. máj. 12. 17:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!