Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Létezik megfelelő anyag?

Jocca666 kérdése:

Létezik megfelelő anyag?

Figyelt kérdés

Arra lennék kíváncsi, hogy van-e olyan anyag, ami rugalmas, de mégis elég szilárd ahhoz hogy ha veszünk egy 4m-es huzalt ami kb. 2mm vastag és mégis kibír 3'000Nm nyomatékot akár fél óráig is?

A válaszokat előre is köszönöm!


2011. júl. 30. 15:55
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

A huzalok (kötélszerkezetek) kizárólag húzóerőt képesek felvenni, nyomaték felvételére nem. Egyébként, ha valami fél óráig képes ellenállni egy terhelésnek, valószínűleg tovább is képes. Azt, hogy érted, hogy rugalmas és elég szilárd? Bizonyos terhelésig minden anyag rugalmas.A szilárd alatt mit értesz?


Amúgy vannak feszítőpászmák, amiknek az egyezményes folyáshatára 1860N/mm2, egy ilyenből készített 2 mm átmérőjű huzal elvileg 5,84 kN húzóerőt is fel tud venni.

Továbbá vannak különböző kompozitok (pl. CFRP, GFRP) amik akár még többet is.

2011. júl. 30. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Nincs ilyen anyag. Ahogy az előző is irta, a huzalok huzóigénybevételre készülnek, és méreteztetnek.
2011. júl. 30. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm, tovább kérdeznék, idézek:


"Amúgy vannak feszítőpászmák, amiknek az egyezményes folyáshatára 1860N/mm2, egy ilyenből készített 2 mm átmérőjű huzal elvileg 5,84 kN húzóerőt is fel tud venni. "


Mesélnél nekem ezekről kicsit bővebben, vagy tudnál linket adni?

2011. júl. 31. 12:18
 4/15 A kérdező kommentje:
A következőre lenne szükségem, ami 1,8-2kN húzóerőt is fel tudjon venni, de mégis olyan legyen, amiből akár hálót is lehet csinálni.
2011. júl. 31. 12:44
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Bocs elírtam, 1860 a szakító szilárdság nem folyáshatár :(.


Mit szeretnél tudni? Ha saját célra kell akkor nem hiszem, hogy megérné, mivel ezek iszonyatosan drágák, én azt hittem hogy hipotetikus a kérdés.


Néhány anyag a feszítőbetétekről:

[link]

[link]

[link]


Néhány anyag magukról a kötélszerkezetekről:

[link]

[link]


Egy hazai (tudtommal nálunk egyedüli) gyártó/forgalmazó:

[link]


Ezekkel a betétekkel az EN 10138 szabvány foglalkozik (nekem sajnos nincs meg).


Amúgy ezeket (ahogy az anyagokból is kiderül) a nagy-hidakhoz, műtárgyakhoz használják. Ilyen van például a Megyeri hídban, Kőröshegyi völgyhídban, stb.

Mik lennének a konkrét kérdések? És ez mihez kell?

2011. aug. 1. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Átfogalmazom a kérdést.

Olyan anyagot képzelj el amiből teszem azt halászhálót lehet kötni/fonni. Nem halászháló kell, csak ilyen szinten kellene kezelhető anyagnak lennie, ezek közül a legerősebbre lennék kíváncsi.

2011. aug. 1. 13:07
 7/15 anonim ***** válasza:

Szerintem az acélsodronyoknak a legnagyobb a szilárdsága azok közül, amik még jól alakíthatóak.


Itt vannak olyan sodronyok amik nagy szilárdságú acélból készülnek:

[link]


Némi infó az acélsodronyokról:

[link]

[link]

2011. aug. 1. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Tudom, eleged van belőlem, de nekem olyan anyag kellene kezelhetőség szempontjából, mintha gumi lenne, az acél túl merev.
2011. aug. 1. 18:10
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

Az a baj, hogy nekem az semmit nem mond, hogy kezelhetőség szempontjából olyan legyen mint a gumi.


A gumi attól nyúlik, mert kicsi a rugalmassági modulusa. Ha ez nagyszilárdságú lenne, azért nem lenne használható mert túl nagyok lennének az alakváltozások. Egy egyszerű vezetéknek is iszonyú nagy tud lenni a belógása.


Egy 2mm átmérőjű 1770-es acélkötél 4,28kN szakítja el és elég jól alakítható, ilyet használnak a rendes kötél helyett. Ekkora ráhagyás nem árt az 1-2kN-hoz képest (mondjuk nem tudom, hogy ezt miből számoltad).


Ha elárulnád, hogy pontosan mihez kell, egyszerűbb lenne...

2011. aug. 1. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

"Olyan mint a gumi"

Ilyen acél nincs. Attól is függ ám, hogy mekkora méretekben gondolkozol. Pl. egy 2-es köracél 20 cm -es hosszon elég merev.

Viszont ha van 10 métered belőle, akkor az viszont úgy hajlik, mint a gumi.

Azt kéne tudni, hogy milyen igénybevételre szánod. Halászhálót nyílván ebből nem lehet fonni.

2011. aug. 1. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!