Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Régészet. Tényleg nem éri meg?

Régészet. Tényleg nem éri meg?

Figyelt kérdés

Sok helyen olvasom, hogy majdnem 300ezret keresnek, minimum. Valahol viszont azt, hogy alig fizetnek. Meg ugye kapcsolatok kellenek.

Végülis akkor mi a helyzet? Érdemes egyedül ezzel foglalkozni?


2011. jún. 14. 23:54
1 2
 11/16 anonim válasza:
80%
Ó és még valami.. Számomra az lenne az igazán szép élet, ha olyannal foglalkozhatnák amit szeretek csinálni, és ha heti 20 forintot kapnák érte, nekem akkor is megérné :) !!!!
2011. jún. 19. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
tanulj mellé geológiát,és arany életed lesz,már ha el tudod végezni még régészet mellett
2011. jún. 26. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim válasza:
100%
Én régész vagyok.Életemben nem kerestem 300 ezer Ft-ot. Régen rossz,ha a pénz felől közelíted meg ezt a kérdést. Inkább azt gondold végig,hogy képes vagy- e márciustól novemberig terepen lenni, ahol mindegy, hogy 40 fok van, vagy hóvihar,muszáj dolgoznod. Tudsz- e kő kemény fizikai munkát végezni napi 8-10 órában-ugyanis nem csak ecsetelgetés folyik ott-, le tudod- e szerelni a közmunkásokat,ha elszabadulnak az indulatok? Az egyetemet bárki eltudja végezni, utána állásba kerülni piszok nehéz, hacsak nem vagy törtető.Igaz, ezt a szakmát is lehet seggel csinálni, akkor sztornó az előbbi felsorolás.
2011. júl. 1. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

Utolsó (régészhez) kapcsolódva. Az, hogy az egyetemet bárki el tudja végezni, természetesen tudom, mire értetted. Ennek ellenére azt mondom, hogy MA, mondjuk az ELTE-n 5 év alatt végezni és ezzel minimum papíron régésszé válni - nagy dolog. A bátyám is ott tanult, hogy régész legyen. Iszonyú nagy szorgalommal, sok energiát fektetett bele, még tengeri régészetre is ment a Baltikumba, stb. - 6,5 év alatt végzett. Utána doktorált. Hatalmas időt fektetett bele és nagyon sokan lemorzsolódtak.

Amikor állásba került (doktori után 5 héttel - ami szerintem nagy szó) nem keresett sokat és amiket írtál az ásatásos munkákról az nagyon igaz. Legtöbb küzdelem a bürokratikus rendszerrel volt. Hiába tudta, hogy hol kellene ásatást kezdeni és tudta, hogy a magyarországi "kincsrablók" milyen módszerekkel dolgoznak és járnak előttük 1-2 lépéssel (hatalmas iparág, sokan nem is sejtik mennyi pénz van a földben), nem tudott ellene tenni semmit. Mondjuk a fizetése sem volt eleinte hatalmas összeg. A szaktudása, nyelvtudása (4 középfokúval rendelkezik), az izgalmas gyakorlati élményei (amelyet egyetemi évek alatt szedett össze, például tengeri régészeten) megnyitottak előtte egy kaput. Igaz, hogy nem Magyarországon, de csak a tudásának köszönhetően az itt emlegetett 300 ezernek a tízszeresét is megkeresi régészként.

Amúgy tényleg ne a pénz miatt tanulja valaki, mert sok energiát kellett a bátyámnak belefektetnie.

Szerintem nincs túlképzés régészből. Megnéztem évente mennyi régész keletkezik. Meglepően kevés. Jóval kevesebb annál, mint amennyi "kincsrabló" vagy "kincskereső" újonc "jön létre" egy év alatt.

Saját véleményem szerint óriási hiba nem foglalkozni ezzel a problémával, bár a kérdés nem erre irányult, ezért lekapcsolom magam :)

2011. júl. 6. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim válasza:
a régész nem azér régész mert jól keres régész csak az lehet akit érdekli
2012. márc. 18. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
49%

Nagyon sok okos és árnyalt gondolatot lehetett itt olvasni. Annyit tennék hozzá, hogy néhány nagyon divatos szakmától eltekintve ez mindre igaz. Sőt a divatosakban is az igazán nagy nevek igen kemény munkát fektettek be, eleinte kevés pénz ellenében.

Az pedig, hogy az előre jutáshoz a szakma kiváló ismeretén túl emberismeretre, szervezésre, nyelvekre, a közéletben való alapos eligazodásra is szükség van, nem a régészet, vagy más szakmák, hanem a kor sajátja. A különböző területeken persze eltérő mértékben. Amikor a törtető ostobaság a dicsőség, akkor persze az intellektuális tudás mindig háttérbe szorul. Ezért a küzdés technikáját is meg kell tanulni. Vegyük figyelembe, hogy egy elkötelezett, okos embernek ez is könnyebb, legfeljebb sajnálja rá az időt.

2012. márc. 18. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!