Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Lenne egy jogi kérdésem:...

Lenne egy jogi kérdésem: neten másokról közzétett képekért beperelhetnek-e?

Figyelt kérdés
És ha igen, milyen kibúvókat lehet alkalmazni, vagy milyen jogi alapjuk van pl: napiszarnak?
2011. jún. 16. 21:39
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:
Mindenki hozzászólását várom aki kicsit is ért hozzá!
2011. jún. 16. 21:39
 2/15 anonim ***** válasza:
84%
Sajnos az internet annyira új, hogy még a törvények nem követték rendesen... lásd: kalózkodás
2011. jún. 16. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
Olyan jogi alapja van, hogy nem Magyarországon van a szerver, hanem valamelyik másik országban, ahol nem találják meg őket vagy ez legális. Az interneten közzétett képeidet akárki nézegetheti és továbbadhatja, hiszen te ezt publikáltad. Aki kiad egy újságot, ne csodálkozzon h elolvassák.
2011. jún. 16. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Utolsónál a pont!
2011. jún. 16. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

Én is úgy gondolom, hogy ha netről van a kép (márpedig napiszarra csak olyan képek kerülnek ki, amik alapból a neten vannak, nem?), akkor azért nem perelhetnek be.

De nem vagyok szakértő.

2011. jún. 16. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
95%

A szerzői jog minden esetben a készítőnél van. Elméletben perelhető, ha az eredeti szerző feltüntetése nélkül, nem jogszerűen használtad fel a képet (lopás).

[link]

Ha netes a kép, vagyis nincs "első szerző", vagy az nem visszakereshető, esetleg hagyta a fenébe, és nem perelt érte (a nevében a kutya sem fog beleugrani egy polgári peres eljárásba), akkor bárki vígan felhasználhatja, elvégre nem kell félnie a retorzióktól.

2011. jún. 16. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
és hogy ha egy általam közzétett képen valaki az akarta nélkül van rajta? tehát ilyen ún. lesi-fotót teszek fel netre?
2011. júl. 12. 14:58
 8/15 hellosztok válasza:
az útóbbit kár volt kérdezned hisz bene van hogy valaki akarata ellenére. Is rajta van!!(nem akarod hogy le fotózalak, én mégis le fotózlak és fell teszem a netre te mitt tenél??) én vagy perelnék vagy... Estleg anyi hogy kérsz töle engedélyt hogy fell te hesd! amugy nem akkarok segfej lenni de most mért teszel fell olyan képet amin nem akkar rajta lenni az illetö?????
2011. júl. 15. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Nem akarata ellenére! Tehát nem is tudja hogy lefotóztam.
2011. júl. 15. 12:13
 10/15 anonim ***** válasza:

1959 évi IV. Tv. azaz Ptk.


80. § (1) A személyhez fűződő jogok megsértését jelenti a más képmásával vagy hangfelvételével kapcsolatos bármiféle visszaélés.


(2) Képmás vagy hangfelvétel nyilvánosságra hozatalához – a nyilvános közszereplés kivételével – az érintett személy hozzájárulása szükséges.



1978. évi IV Tv. azaz Btk.


177/A. §375 (1)376 Aki a személyes adatok védelméről vagy kezeléséről szóló törvényi rendelkezések megszegésével jogtalan haszonszerzési célból vagy jelentős érdeksérelmet okozva


a) jogosulatlanul vagy a céltól eltérően személyes adatot kezel,


b) az adatok biztonságát szolgáló intézkedést elmulasztja,


vétséget követ el, és egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


(2) Az (1) bekezdés szerint büntetendő az is, aki a személyes adatok védelméről vagy kezeléséről szóló törvényi rendelkezések megszegésével az érintett tájékoztatására vonatkozó kötelezettségének nem tesz eleget, és ezzel más vagy mások érdekeit jelentősen sérti.


Persze lehet, hogy büntetésként erre nem ez vonatkozik. Azt sem tudom, mik a kibúvok, mert az összes jogszabályt ne ismerem. Nyilván van valami, de elvileg élhetnek kifogással az ellen, ha mások képeit a nyilvánosság elé tárod, úgy hogy nem kérdezted meg előtte őket. ezért van az, hogy rengetegszer kitakarják az illető arcát, szemét, hogy ne lehessen felismerni, így nem sértenek jogszabályt. Persze ha az a kép már eleve egy másik újságban vagy honlapon megjelent akkor szerintem nem téged vonnak felelősségre. HA egyáltalán szólnak érte...


Ha jár erre jogász, majd megmondja. :-)

2011. júl. 15. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!