Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Régész legyek? (többi lent)

Timoking kérdése:

Régész legyek? (többi lent)

Figyelt kérdés

Helló. Most végeztem a 7.-et és tudom hogy túl hamar érdeklődök, de sztem nem árt. Már kiskorom óta nagyon érdekel a törtélelem, régészet és jól is értem ezeket a dolgokat- Nagyon szertem és ez csak erősödik. Szeretnék régész lenni és tudom hogy hogy kell, csak nem tudom, hogy milyen megélhetésem lesz a dologból. Tudom, hogy ez nemolyan mint Indiana Jones stb., de én ezt a szakmát szeretném választani. Már most sokat tudok főként az ókori birodalmakról és élvezem őket tanulmányozni.

Ha kérhetnélek titeket, pls el tudnátok látni tanácsokkal, valamint arról is, hogy kb. milyen fizetésem lehet. Ha lehet irjatok kort is. Előre is köszi.


2011. júl. 2. 23:28
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

szia, az érdeklődés soha nem árt :) hetedikes koromban én is régész akartam lenni, nekem egyiptom volt a speciális érdeklődésem :P aztán gimi végéig pszichológus de most már egészen máshol járok.

maga a régész szakma elég unalmas. ásatások nagyon ritkán vannak, viszont ha annyira érdekel a történelem valakit akkor hajrá. amúgy nagyon sok ember szeretne régész lenni kisebb korában viszont csak páran vannak akiknek a személyiségéhez ez tényleg illik.

az első részt csak azért írtam mert szerintem neked is meg fog változni az érdeklődésed később, rengeteg érdekes szakma van de még sokat fogsz változni amíg túljutsz a kamaszkoron

2011. júl. 3. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

A régészettel az a baj, hogy nagyon nehéz a gyakorlati vizsga:"A kijelölt területen, minden segédeszköz használata nélkül, 10-15 percen belül találjon egy VÁááZÁT! Strébereknek dinoszauruszt is lehet. (Bocs csak muszáj volt kihasználjam ezt a régészes kérdést. Amúgy Kőhalmitól "idéztem".)

Sok sikert hozzá.

2011. júl. 3. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
72%
Azért jó a régésznek, mert kedveli a minél régebbi dolgokat. Ezért ha megnősül, egyre szebbnek látja majd az asszonyt.
2011. júl. 3. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
86%

Kicsit ennél mélyebbre kell menni. A régészet nem szakma, hanem egy tudomány. Különböző szinteken lehet űzni.


Ha nem tudsz semmi különöset, akkor talán felvesznek valahová ecsettel vacakolni, alapbérért. Ennek nincs sok teteje, ráadásul unalmas is.

Azt kell elérni, hogy tudományos körökben elismerjenek. Ennek a módja az, hogy már korán kutakodsz, olvasol a lehetőségeidhez mérten, és publikálsz, ha találsz valami érdekeset.

Ez először is passzív jövedelemforrás. De ami ennél sokkal fontosabb: elviszi a híred szakmai körökben mindenfelé. Így kaphatsz - és ha jó vagy, kapsz is - ezeken keresztül különféle felkéréseket, akár állásajánlatot, akár csak hogy tarts egy órás előadást egy konferencián a témában, persze a fél havi bérednek megfelelő összegért.

Nagyapám régész volt (többek között). Az ő életpályájából egyértelműen kitűnik, hogy először is muszáj több területen otthonosan mozogni, már csak azért is, mert egy múzeumnál nyerő vagy, ha két ember munkáját is el tudod végezni, na meg mert valamelyikkel biztosan tudsz valamit kezdeni, a régészet bizonytalan.

A másik dolog, ami nála sajnos hiányzott: muszáj idegen nyelveken beszélni - olyan szinten, hogy tudj előadni is. Máskülönben be leszel szorítva Magyarországra, márpedig itt ókori keleti maradványokat eléggé valószínűtlen, hogy találsz.

Ezt egyébként már most elkezdheted, angolul tudni alapvető, de emellett utána kell járni, milyen nyelven van a legtöbb régészeti anyag, és azt is megtanulni. Amúgy én a franciára tippelek, de ez csak tipp. A nyelvek ismerete meg amúgy is hasznos.


Végül is az a lényeg, hogy ha hivatásodnak érzed a régészetet, akkor csináld bátran, és igyekezz belőle a legjobbnak lenni. Akkor nem lesz gond. Sok munkával idővel sok pénzed lesz belőle.

De ha úgy gondolod, hogy inkább csak napi nyolc órás munkából szeretnél megélni, akkor talán inkább valami egyszerűbbet válassz, mert ez a hivatás egy életstílust is jelent.

2011. júl. 3. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
35%

Magyarországon egyszerre jó ha 100 régészre van szükség és azok sem keresik degeszre magukat.

Ha pedig ókori birodalmakkal akarsz foglalkozni, akkor pláne reménytelen a dolog. Tényleg valamire való magyar egyiptológus, vagy orientalista régész, aki ebből meg is él, generációnként jó, ha egy van. Még talán egy-két tucat eléldegél az ilyesmiből 100-120 ezres fizetéssel, úgy, hogy mellette egyetemen tanít.

De szerintem ne éld bele nagyon magad, hogy sikerülni fog! Ha színötös az átlagod, az érettségid átlaga 90% felett lesz és folyékonyan beszélsz 4-5 nyelvet, akkor viheted valamire. Egyébként önmagában én nem látom sok értelmét régészetet tanulni. Mondjuk történelem szakkal együtt elmehet és akkor lehetsz történelem tanár, bár amellé is kéne még valami, mert csak történelemmel megint csak nem mégy sokra.

Én történelem-földrajz szakon tanulok, de abban sincs túl sok perspektíva. Régészetben még annyi sem. Bár abban 1-2 ember, ha befut, szakíthat nagy pénzeket, de szinte reménytelen, hogy a kb. 20-30 év alatt végző 2-300 emberből pont te kerülsz be abba a pár szerencsésbe.

2011. júl. 3. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

írtam már máshol is: régészet mellé geológia!nagyon kevesen tudják egyszerre csinálni a kettőt,ezért érthető módon elég szűk a keresztmetszet,csak egy példa,Szilágyi Veronika

[link]

2011. júl. 4. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
ja és a hölgy nem végzett régészként:)
2011. júl. 4. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!