Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a különbség a súly, és a...

Mi a különbség a súly, és a tömeg között?

Figyelt kérdés
Melyiknek a mértékegysége a Newton?
2011. szept. 15. 17:08
 1/8 anonim ***** válasza:
88%
Az én tömegem pl 90 kg, a súlyom ennek megfelelően 900 Newton.
2011. szept. 15. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

A súlynak a mértékegysége a newton. A tömegé kg. A tömeg nem változik, míg a súly változhat.

"Azonos tömegű testek különböző erősségű gravitációs terekben különböző súlyúak, mert a testre ható gravitációs erőt a test közvetíti a környezetének, és ez adja általában a test súlyát."

2011. szept. 15. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
96%
uccsó vagyok. Tömeged van az űrben is, míg súlyod az nincs.
2011. szept. 15. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
a tömeg az tömeg, kgban méred, a súly pedig erő (hogy mennyivel húzod a felfüggesztést vagy nyomod az alátámasztást) és newtonban méred.
2011. szept. 15. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 PótPápuaPuapó ***** válasza:
100%

Feltéve, ha nem ugrálsz, hanem nyugalomban vagy, és a Földön vagy (nem a Holdon, vagy egy Földnél nagyobb tömegű bolygón).


Tömeg: 2 (egymástól független) módon lehet definiálni

1 A testre ható eredő erő és a test gyorsulása közt egyenes arányosság van. Az (eredő)erőnek és a gyorsulásnak a hányadosa a tömeg. m=F/a

2 Definiálhatjuk a tömeget úgy is, hogy megmérjük két test tömegvonzását és a köztük lévő távolságot. Mivel ismerjük a gravitációs állandó értékét, így a tömeg is kiszámítható.

Akár az 1., akár a 2. módon definiáljuk és mérjük a tömeget, mindig ugyan azt kapjuk. Hogy ez miért van, nem tudom, de a 20. században rájöttek miért van ez így.


Súly: egy erő, ami húzza a felfüggesztést, vagy nyomja az alátámasztást. Például a falra a lámpa súlya hat, hiszen húzza a felfüggesztést. De, ha a fejedre raksz egy téglát, és közben nem ugrálsz, akkor a tégla súlyát fogod érezni a fejeden. Ha valamit éppen zuhan lefelé, akkor annak nincs súlya (mindegy, hogy hány kilogramm a tömege). De amikor becsapódik, akkor nagyon nagy lesz a súlya egy rövid ideig.


Ha egy test éppen nyugalomban van a Földhöz képest, akkor könnyen ki lehet számolni a súlyát a tömegéből. Én például kb 68 kg vagyok. A súlyom pedig egyenlő a tömeg szorozva a nehézségi gyorsulással, ami kb 9,81 m/s2.


Tehát a súlyom 68kg*9,81=667,08 Newton. Néha, hogy könnyebb legyen számolni a nehézségi gyorsulás értékét 10-re kerekítik. (az előző válaszadó is ezt tette)

2011. szept. 15. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
96%

Akkor érthetőbben:


Ha a Holdon ráálsz egy rugós mérlegre, akkor az a súlyodat fogja mutatni. Vagy mondjuk úgy hogy egy baseball ütőt sokkal könnyebben fel fogsz emelni a Holdon mint a Földön mert jóval kisebb lesz a súlya. Ellenben, ha fejbe csapnak vele, akkor ugyanakkorát fogsz kapni mint a Földön, mert a tömege ugyanakkora lesz, mint a Földön.

2011. szept. 17. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
köszi a kielégítő válaszokat!
2011. szept. 17. 11:23
 8/8 anonim ***** válasza:
Nagyon hasznosak voltak nekem is a válaszok.
2020. okt. 19. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!