Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan kellene megoldani ezt...

Hogyan kellene megoldani ezt a kombinatorika/valószínűségszámítás feladatot? Jó az én gondolatmenetem, vagy abszolút rossz?

Figyelt kérdés

A feladat és a megoldási menetem az alábbi képen látható: [link]

Minden segítséget előre is köszönök! (Nekem kicsit gyanús ez a pár soros megoldás, de a valószínűségszámítást és a kombinatorikát sosem tudtam átlátni.)


2011. nov. 28. 21:19
 1/3 anonim ***** válasza:
Lehetne egyszerűbben is,szerintem naggyából jó,a gondolatmenet megvan.
2011. nov. 29. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Szerintem meg nem jó! Hiszen a kedvező esetek száma több. Igazából azt az egy ötös és egy hármas alapesetet is 15 féle-képpen választhatod ki. Kétségtelen lesz olyan kiválasztás is ami nem új variáció, de lesz olyan is, ami bizony növeli a kedvező esetek számát. Tehát indulj ki abból, hogy hány féle-képpen lehet kiválasztani egy ötös ÉS egy hármas tanulót a 13-ból.
2011. nov. 29. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 dq ***** válasza:

Tyű, nemrég vettük ezt pedig, de igazából fogalmam sincs a megoldásodról, hogy jó-e. Egy saját megoldást viszont adhatok (:

Első blikkre: 1 mínusz azok az esetek, amelyekben nincs se ötös, se hármas, mínusz azok az esetek, amikben van hármas, de nincs ötös, mínusz azok az esetek, amikben van ötös, de nincs hármas.


Az ilyen eseteket hipergeometrikus eloszlással todod kiszámolni. ( ha nem tudod mi az, nézd meg a wikin )


p: nincs se ötös, se hármas ( azaz mind a 10 néptáncos lurkó négyes vagy kettes = (16 10) (13 0) / (29 10) = 4/10005 (négy tízezerötöd)


p: nincs ötös, van hármas; ( ezt igazából nem tudom, késő van, fáradt vagyok, de beblöffölöm ide a képletet, ami majdnem jó ):

Az esélye, hogy Józsi, aki néptáncol 3-as: 5/29, az meg, hogy a többiek úgy oszoljanak el, hogy ne legyen köztük ötös:

p = ( 20 9 ) ( 8 0 ) / ( 28 9 ) = 646/26565

p = (5/29) * (646/26565) = 646/154077


Az, hogy van ötös, nincs hármas ugyanígy:

p = (8/29) * (23 9) (5 0) / (28 9) = 1292/39585



Lehetséges, hogy volt egy rahedli eset, amiket többször számoltam, vagy hogy kevertem a sorrendfüggőt a sorrendfüggetlennel ( sőt, ez igen valószínű ), de most az jött ki, hogy az esély 99,9% felett van, hogy van köztük 3-as és 5-ös is.

( a van ötös, de nincs hármas, és a másik esélynél még be kellett volna szoroznom tízzel talán? )

2012. jan. 24. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!