Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a ( (3^x) -1) / ( (3^x)...

Mi a ( (3^x) -1) / ( (3^x) +1) függvény parítása?

Figyelt kérdés
Általában nem okoz gondot a parítás számolása, de itt (tört miatt) valahogy elakadok. Hogy kell ezt levezetni?
2011. dec. 25. 18:11
 1/4 anonim ***** válasza:

Jobb nem jut eszembe:

[link]

2011. dec. 25. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen.


Remélem, ha csak így tudom megnézni azt elfogadják majd ZH-ban, mert ugye elvileg 2-3 érték kiszámolása nem garancia arra, hogy az egész fv. páratlan lesz...

2011. dec. 26. 11:15
 3/4 anonim ***** válasza:

Hát nem biztos, ezért leírom inkább ezeket hogyan kell. Ha általában tudod, akkor csak megemlítem, hogy páros ugye, ha f(x)=f(-x), páratlan ha f(x)=-f(-x).


Tehát mindenképp be kell helyettesíteni -x-et x helyére ezeknél a feladatoknál vagyis lesz:

( (3^(-x)) -1) / ( (3^(-x)) +1)

Ha a mínusz kitevőt átírjuk törtes alakba:

( (1/(3^x)) -1) / ( (1/(3^x)) +1)


szorozzuk a számlált és a nevezőt is 3^x-ennel, így a tört értéke nem változik:

( 1-(3^x)) / (1 + (3^x))


Ha kiemelünk -1-et a tört elé:

-( (3^x) -1) / ( (3^x) +1) -et kapjuk, ami egyenlő -f(x)-el, tehát a függvény páratlan.

2011. dec. 26. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, már értem (sajnos magamtól nehezen (vagy egyáltalán nem) jövök rá az ilyen algebrai feladatokra :( )


Kellemes ünnepeket!

2011. dec. 26. 21:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!