Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan állapítom meg egy...

Hogyan állapítom meg egy sorozat monotonitását, ha az a (n+1) /a (n) képlettel dolgozom?

Figyelt kérdés
A kérdés oka, hogy negatív számokon értelmezett sorozatoknál (pl.: -(3/(n^2)) )ellentétes eredmény jön ki.

2011. dec. 29. 13:16
 1/7 anonim ***** válasza:
a képleted nem túl egyértelmű (főleg az utána felhozott példa miatt), de egyszerűen kipróbálsz néhány számot, és megnézed hogy monoton-e egyáltalán és ha igen merrefelé. ha összevissza ugrál akkor nyilván nem monoton
2011. dec. 29. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Eddig úgy dolgoztam, hogy elosztottam a sorozat n+1-dik tagját az sorozat n-edik tagjával, és ha az nagyobb volt mint 1, akkor a sorozat monoton növő, ha kisebb mint 1, akkor csökkenő volt.

De ez nem alkalmazható a példában adott sorozatra.

2011. dec. 29. 13:40
 3/7 anonim ***** válasza:

hát amit megadtál, ez a -(3/(n^2)), itt a hármat egyre nagyobb számokkal osztod el, ez nyilván egyre kisebb szám lesz, és ha ezt negálod, akkor a negatív irányból fog közeledni a 0-hoz.


de amire én gondolok hogy ugrál, az pl a (n+1)/(-2^n), itt n=1 esetén negatív számot kapsz, n=2 esetén pozitívat, aztán megint negatívat, stb. ez a függvény nem monoton

2011. dec. 29. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A sorozatod szigoruan monoton növő.

Úgy célszerű monotonitást vizsgálni, hogy kiszámolod az értékét egy bizonyos szám esetén, utána meg a szám+1 értékkel. Kivonod a másodikból az első eredményt, ha ez az eredmény pozitiv, akkor növő a sorozatod.

2011. dec. 29. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Miért nem az a(n+1)-a(n) különbséget vizsgálod?
2011. dec. 30. 04:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"Miért nem az a(n+1)-a(n) különbséget vizsgálod?"


De igen, pontosan azt a különbséget vizsgálom.

Azt írtam, nem?

2011. dec. 30. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Bocs villanykörte, én a kérdezőnek írtam, és valahogy nem vettem észre, hogy te is elmondtad már neki ugyanezt :)
2011. dec. 30. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!