Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Tudnátok segíteni hőtanos...

Tudnátok segíteni hőtanos példában? Sehogy sem jön ki.

Figyelt kérdés

Egy termoszba 1 kg -15 fokos jeget teszünk, hozzáöntünk 30 fokos vizet.

a) legfeljebb mennyi vizet lehet a termoszba önteni, h. a termikus egyensúly beállása után csak jég legyen a termoszban?

b) legalább mennyi vizet kell a termoszba önteni, h. csak víz legyen a termikus egyensúly beállása után?


adatok: jég olvadáshője= 335 kJ/kg, jég fajhője= 2,1kJ/kgK, víz fajhője= 4,2 kJ/kgK


nagyon köszönöm!!!


2011. dec. 29. 13:35
 1/8 Kántor Márk-Bálint ***** válasza:

Na várj kezdem a 2.-kal:Ahhoz hogy 0 fokos víz legyen a jégből,megkell tudni mennyi energia(Q)kell,másképpen megnézzük milyen energiát tartalmaz magában 1kg, -15 fokos jég:Q=cm(t2-t1)+Lm

Hogy meg tudjuk mennyi víz kell ahhoz hogy ezt vízzé varázsoljuk,egyszerűen kifejezzük:

m=Q/c(t2-t1) de itt már a víz c-jét vesszük,meg a t2-t1=30-0=30 fok.

És innen meg számolj utánna,ehhez már lusta vagyok:DAmúgy csak be kell helyetteíteni.Írd le mennyi jött ki!:)

2011. dec. 29. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Kántor Márk-Bálint ***** válasza:

eggyezünk meg vmiben: D-deltát jelent,oké?

Q=cmDt+Lm=m(cDt+L)

Q=cjégxmjégxDt+Lmjég,azaz:

cjégxmjégxDt+Lmjég=mvíz(cDt+L)innen m=cjégxmjégxDt+Lmjég/cDt+L

2011. dec. 29. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Kántor Márk-Bálint ***** válasza:
Remélem segíthettem:)
2011. dec. 29. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Először is nagyon-nagyon köszi, hogy segítesz!!:) A levezetés részét végre megértettem, de mikor kifejezted a víz tömegére, a törtvonal alatti cxdelta T+L-ben akkor a c a víz vagy a jég fajhője? és melyik delta T melyik? ne haragudj, tudom, elég nehéz a felfogásom:S
2011. dec. 29. 14:45
 5/8 Kántor Márk-Bálint ***** válasza:
c a víz fajhője A delta t(t2-t1) pedig a vízé(0-30)Érted?
2011. dec. 29. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Azt hiszem igen, nagyon köszönöm! az a) részében is tudnál esetleg segíteni? Bocsi hogy nyaggatlak, és nagyon köszi mindent!
2011. dec. 30. 23:26
 7/8 anonim ***** válasza:

Ugyanúgy kell megcsinálni, csak a Qvízhez kell hozzáadni az Lm-et.

Tehát c(víz)m(víz)t(víz)+Lm(víz)=c(jég)m(jég)t(jég).

A deltát fölösleges kiírni, úgyis 0 °C-ra kell lehűlni az L pedig a fagyáshő, de egyenlő az olvadáshővel.

Ebből m(víz)=(c(jég)m(jég)t(jég))/(c(víz)t(víz)+L)

2012. jan. 2. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Kántor Márk-Bálint ***** válasza:
Szívesen:)
2012. jan. 2. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!