Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mekkora tömeggel csapódik be...

Mekkora tömeggel csapódik be a test? (nem házi)

Figyelt kérdés

Üdvözlet!


Ma nagy semmitevés közepette elkezdtem számolgatni és egy olyan számomra érdekes kérdésre bukkantam amit sajnos nem tudok megoldani a magam kis agyával. 6 éve volt már az érettségi így elfelejtettem sajnos..


A kérdés így szól

Van egy

35newton tömegű test 3,5kg

13m/s sebességgel halad 45km/óra

felülete 60 négyzetmilliméter 0.00006 négyzetméter


Mekkora tömeggel csapódik be a test ezekkel a paramétereknél?



A probléma ott kezdődik ,hogy az általam ismert képlet alapján JOULE ban jön ki az eredmény ami newton*négyzetmétert jelent nah ,de nekem 60mm^2 re kellene kijöjjön és lehetőleg newtonban vagy a kilogrammban


A képlet:0.5*tömeg*sebesség


Esetleg egy képletet vagy egy elnagyolt levezetést is írhattok ,hogy ha változnak a paraméterek ki tudjam magam is számítani az eredményt.


Köszönöm a segítséget ,ha valaki esetleg fárad vele.

Én fél délutánt a googleval töltöttem ,de nem találtam vélaszt.


2012. jan. 7. 18:52
 1/8 anonim ***** válasza:

A testek tömege nem változik amíg eltekint a relativitás elmélettől. Szóval ilyen kis sebességel haladó test megközelítően ugyan akkor tömeggel csapódik be mint amivel elindítottad.

Ha a becsapódásra vagy kíváncsi az pedig egy erőhatás a sebesség és a testnek a tömegének függvényében.

2012. jan. 7. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
És úgy kell kiszámolni, hogy F*t=Δ(m*v) (szóban: egy test lendületváltozása megegyezik a t ideig rá ható erő és t szorzatával) a lendületmegmaradás törvénye szerint, ahol m a tömeg, v a sebesség, F a becsapódás ereje és t amennyi ideig érintkezik a talajjal (mert ugye nem egy pillanat alatt áll meg, ez függ a test rugalmasságától). Szerintem.
2012. jan. 7. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!


Az elsőnek is igaza van rosszul tettem fel a kérdést..


Valójában: Mekkora tömeggel hat a bizonyos testre az erő.

Szerintem pár 100kg lehet max ,de nem tudom meghatározni ,hogy mennyi ideig érintkezik a két test.

2012. jan. 7. 20:25
 4/8 anonim ***** válasza:

Szerintem az időt mindenképpen kell tudni. Gondolj bele: van egy nagyon puha gumilabdánk, meg egy kis fémgolyónk. Mind a kettő mondjuk 20 dkg. Melyik fáj jobban ha a fejedre esik? A golyó, mert a labda t ideig benyomódik.

Vagy nem kell tudni az időt, de valami mást igen, ez esetben sokkal nehezebb kiszámítani.

A felülete meg fölösleges, mert erőről és nem nyomásról van szó.

Ha tudod az F-et, onnan egyszerűen átírod tömegbe (elosztod tízzel).

2012. jan. 8. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Az ütközési időt mindenképp kéne ismerni. A becsapódási erő egyébként ugy számolható hogy:


F=dI/dt=m*dv/dt


Az időt egyébként a deformációból lehetne visszaszámítani, viszonylag bonyolult módon, ettől tekintsünk is most el.


Válasszuk az időt dt=0,05 sec nak, így az erő:


F=(3.5 kg*13m/sec)/0.05sec=910 N.


Ez jó közelítéssel 92 kg-os erőnek felel meg.

2012. jan. 8. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Kedves Villanykörte!


Nagyon köszönöm a választ úgy gondolom segített a dolog ,de szerintem a 910N az 1m3 re értendő és nem 60 négyzetmilliméterre.

2012. jan. 18. 12:53
 7/8 anonim ***** válasza:
Mondtam, hogy felesleges, hogy mekkora a felület, az erő mindenképpen ugyanakkora.
2012. jan. 18. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A nyomás függ a felülettől, ha akarod kiszámíthatod a nyomást, ami ugye p=F/A.


Pl. ha a felület 1 négyzetméter, akkor p=95kp/m^2 lesz.

2012. jan. 19. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!