Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Melyik a legerősebb anyag?

Melyik a legerősebb anyag?

Figyelt kérdés

Gondolok itt strapabíróságra,keménységre,ellenállóságra.


Szerintem pl a fog elég erős, 70 évig nedves környezetben van, és ha vigyáznak rá semmi baja nem lesz, halottakat a foguk alapján tudják be azonosítani, mikor már a test el mumifikálódott a fogak alig változtak


2009. jún. 2. 20:36
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:
70%

Erősségként értelmezhetjük azt is, mennyire áll ellen a különböző kémiai hatásoknak. Ezen a területen a nemesfémek jó helyen állnak, hiszen közös ismertetőjegyük, hogy nagyon nehezen oxidálódnak (a legtöbb anyag ennek van kitéve) - viszont az arany meglehetősen puha fém (a platináról annyit tudok, hogy keményebb, de hogy pontosan milyen, az előttem is rejtély, mert rég tanultam kémiát).

Vagy ott vannak a nemesgázok, amelyek közül a hélium és a neon gyakorlatilag nem reagál semmivel, csak a szilárdságuk...

2009. jún. 2. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 anonim ***** válasza:
65%

"A gyémántot tudtam, de beírtam a keresőbe és voila: [link] írónak.

A linkben szereplő cikk címében keménységet emlegetnek, aztán a cikkből kiderül, hogy nem is keménységet mértek, hanem Young-modulust, ami a merevség mérőszáma. A kettő nem egészen ugyanaz. A keménységet Rockwell, Wickers stb módszerekkel mérik, a Young-modulust (rugalmassági állandót) meg teljesen máshogy. Az elképzelhető, hogy van a gyémántnál nagyobb rugalmassági állandójú anyag, de ez még korántsem jelenti azt, hogy keményebb is. Szóval ilyen szempontból eléggé félrevezető ez a cikk. Bocs az okoskodásért.

2009. jún. 3. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 anonim ***** válasza:
88%

Nos akkor, pontosítanék és javítanám magamat. A bór-nitrid illetve a bór szuboxid keménysége súrolja a gyémántét, de nem haladja meg (ugyan én a sima bórról előadáson azt hallottam keményebb, az angol wikipedia szerint nem keményebb).

[link]

Nos akkor mi keményebb? Mert bizony van keményebb! Mind mesterségesen előállított vegyületek:

Béta-karbon-nitrid (B-C3N4), fullerén (C60, focilabda alakúötszögekből és hatszögekből áll) illetve a mesterséges gyémánt is lehet keményebb a természetes gyémántnál.

[link]

hivatkozásokkal, a hitetlenkedők kedvéért...

2009. jún. 3. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 anonim ***** válasza:
88%

Sőt, a Bór-nitrid bizonyos wurtzit-rácsos bór-nitrid (w-BN)is és a londsdaleit is keményebb a gyémántnál.

www.physorg.com/news153658987.html

2009. jún. 3. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 anonim ***** válasza:
85%

Utolsó pontosítás: a wurtzit-rácsos bór-nitrid és a lonsdaleit természetben is előfordulnak.

[link]

2009. jún. 3. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 anonim ***** válasza:
100%
Hát szerintem az arany sem piskóta mert a savnak is ellenáll. lehet a gyémánt is a titánum meg satöbbi. Én is a gyémántra tippelek.
2009. jún. 3. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 anonim ***** válasza:
100%

A kérdés nem válaszolható meg egyértelműen.

Azért van szükség az iparban annyi féle anyagra, mert minden anyagnak mások a tulajdonságai. Van olyan anyag, aminek nagy a nyomószilárdsága, de nagyon rosszul viseli a húzó igénybevételt például ilyen anyag a beton. Csak az acélokból rengeteg változat van, aszerint, hogy ötvözött, erősen ötvözött vagy egyáltalán nem ötvözött, attól függően, hogy mivel/mikkel ötvözik és, hogy melyik ötvöző a meghatározó, nem beszélve a szövetszerkezetről, arról, hogy milyen közegben kívánják használni, milyen hőmérséklet és nyomásviszonyok mellett, milyen az áramló közeg stb.

A legkeményebb anyagok között szerepel a köbös Bórnitrid a mesterséges gyémánt, amit az ipar azért is szeret jobban a természetes gyémántnál, mert más síkokon törik ezáltal jobban használható és olcsóbb. Nem beszélve arról, hogy a gyémánt kb 770 celsius fokon, elég...

Az arany lehet, hogy jól ellenáll a savnak, de alapjában véve puha fém, ha néztek olyan filmet amiben aranypénzbe harapnak, azt azért teszik mert így lehetett megállapítani, hogy valódi arany, vagy csak annak látszik...

A 12-16% krómot tartalmazó acéloknál már kialakul a felszínen egy összefüggő oxid réteg ami védi a felületet a környező hatásoktól.

2009. jún. 3. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 anonim ***** válasza:
Titánium nincs Titán van.
2009. jún. 3. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 anonim ***** válasza:

a legerősebb természetes anyag a gyémánt, a legerősebb mesterséges pedig a nanocső, én így tudom jelenleg ez az állás :)...ezalatt nyomó és húzófeszültséget értek, többi ellenállástípusról nincsenek infóim


LAci

2009. jún. 4. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 anonim ***** válasza:
100%

Én is a gyémántot írtam volna, de azt már rég ellőtték.


Ha nem a keménység szempontjából nézzük az ellenállóképességet, akkor pl. az azbeszt. Nagyon magas hőmérsékleteket el tud viselni, ezért is használták korábban égetőkemencék szigetelésére, súrlódó fékbetétekben (alig vezeti a hőt). jó hangszigetelő, a mechanikai hajlítóigénybevételnek rendkívül jól ellenáll, de a szálirányú szakítószilárdsága nagy, emiatt használták ékszíjakban, tűzálló-textíliákban. Savaknak, lúgoknak, olajoknak jól ellenáll. Éppen az ellenállóképessége miatt a tüdőbe jutó finom szálai nem bomlanak le és rosszindulatú elváltozásokat okozhatnak (ezt a tulajdonságot valószínűsítik a szén-nanocsövek esetében is). Azbesztot már nem használhatnak fel az EU-ban.

2009. jún. 5. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!