Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha van egy izzóm, ami üzemszer...

Ha van egy izzóm, ami üzemszerűen világít egy áramkörben, majd az izzó két kivezetési pontjánál lévő kis ellenállású vezetékeket összeérintem, akkor miért alszik ki az izzó?

Figyelt kérdés
Az általánosban tanult fizika szerint párhuzamos kapcsolásnál a feszültség nem oszlik szét, ugyanannyi minden ágban, mintha nem is lenne párhuzamos kapcsolás.
2012. máj. 29. 20:27
1 2
 1/16 anonim válasza:

Egy rajzot tudnál feldobni hogy pontosan miről lenne szó?

Én amit le tudtam venni a szövegből:



|----------A Izzó B---|

| |

| |

|--------Áramforrás---|


Ha az A-B akar lenni a két kivezetés és azt összeérinted rövidzár keletkezik.

2012. máj. 29. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

[link]

Pontosan így néz ki amit építettem. Ha a kapcsolóval zárom a kört a felső izzó kialszik. Az a kérdésem, hogy a tanultak alapján a felső ágkivezetési pontjain mért feszültség még mindig egyenlő azzal, mintha nem lenne zárva az alsó vezeték. Akkor mi változik? Mert a feszültség elméletileg nem.

2012. máj. 29. 21:10
 3/16 anonim ***** válasza:

Feltételezem, hogy az izzó sorba van kötve. Ha az izzó kivezetéseit egy dróttal összekötöd (rövidre zárod) nyilván ott fog folyni az áram, tehát a kisebb ellenállás felé. Az izzószál a drótdarabhoz képest nagyobb ellenállású.

Ha párhuzamosan van kötve az izzó és úgy zárod rövidre, kimegy a biztosíték:)

2012. máj. 29. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
Aha...hát a rajz szerint a kapcsoló simán rövidre zárja a laposelemet.
2012. máj. 29. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:

Az izzó nem alszik ki, ha a párhuzamos kapcsolás következtében sem változik a tápláló feszültség, ezt hívják feszültséggenerátoros kapcsolásnak..

Az izzó akkor alszik ki, ha a kis ellenállású vezeték (rövidzár?) miatt annyira megnő a felvett áram, hogy a tápláló feszültség ezt már nem tudja leadni és leesik a feszültsége, de ez már más eset.

Ez már nem elég az izzó izzásban tartásához, ezért kialszik...

Az eredeti feltétel szerint működik 230V-os hálózaton a dolog: ég egy 5W-os izzó, egy elosztóból táplálva és mellé párhuzamosítasz (bedugsz)egy 2KW-os hősugárzót (ez igen kis ellenállásu az izzóhoz képest) és az izzó mégsem alszik ki..

2012. máj. 29. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
Persze hogy kialszik, de nincs is meg a kapcsoló zárt állásában a 4,5V!!!!
2012. máj. 29. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

Nyilván. Én is erre gondoltam, csak az a problémám, hogy ez vagy ellentmond a fizikaórán tanultaknak, vagy valami másnak, mert ahogy itt is le van írva: [link]

"Párhuzamos kapcsolásnál minden ellenálláson ugyanakkora feszültség esik." tehát akkor a felső és alsó résznél lévő feszültség megegyezik, tehát ugyanakkora feszkót kap az izzó mint azelőtt, akkor mégis miért kapcsol ki?

2012. máj. 29. 21:23
 8/16 A kérdező kommentje:
Elnézést kérek az előző kommentemet 21:19 elé szántam, utána érkezett a hasznos válasz. Köszönöm :)
2012. máj. 29. 21:26
 9/16 anonim ***** válasza:

"Párhuzamos kapcsolásnál minden ellenálláson ugyanakkora feszültség esik." tehát akkor a felső és alsó résznél lévő feszültség megegyezik, tehát ugyanakkora feszkót kap az izzó mint azelőtt, akkor mégis miért kapcsol ki?


Ez azért van, mert nem jó a rajzod.

Az elem _valójában_ úgy néz ki, hogy a feszültségforrással sorba van kötve egy ellenállás (vegyél kb. 1 Ohmot). Rajzold fel így és nézd meg, mi történik.

2012. máj. 29. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 2xSü ***** válasza:

Azért, mert hiába van feszültség az izzó két kivezetése között, ha áram nem folyik. Ha rövidre zárod, akkor az áram a rövidzáron keresztül fog folyni. Az izzón feszültség ugyan esik, de áram nem folyik. Márpedig az izzáshoz ez kell.


A feszültség nem minden. A leadott teljesítmény (fény és hő):

P = U * I


Akkor nincs teljesítmény, ha vagy a feszültség nulla, vagy az átfolyó áram.

2012. máj. 29. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!