Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Tulajdonképpen mi a differenci...

Tulajdonképpen mi a differenciálegyenlet?

Figyelt kérdés
Mi értelme van, milyen alkalmazási területei vannak, és miért pont a C1*p^n+C2*q^n+(r/1+p+q) megoldóképlettel lehet kiszámolni őket?

2012. jún. 2. 19:55
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:

"A differenciálegyenletek olyan egyenletek a matematikában (közelebbről a matematikai analízisben), melyekben az ismeretlen kifejezés egy differenciálható függvény, és az egyenlet a függvény és ennek deriváltja között teremt kapcsolatot. A problémák differenciálegyenletben való megfogalmazása a fizikában, mérnöki tudományokban, a közgazdaságtanban és még számos tudományban alapvető szerepet tölt be."

[link]


Különböző típusú differenciálegyenletek léteznek, a megoldásukra nincs általános megoldóképlet, nem is nagyon értem, mi az, amit fentebb írsz.

2012. jún. 2. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:

Például egy rugó megnyúlása a kitéréssel és az erővel arányos (F=-Dx), az erő meg a gyorsulással, ami a kitérés időben második deriváltja (F=ma).

Vagyis: m*x"=-dx

Oldd meg ( mondd meg a kitérést, a sebességet és a gyorsulást az idő függvényében)!

Fizikában (egyetemi szinten) rengeteg egyéb helyen előjön, és zárt megoldóképlet nincs is mindegyikre, amit te írtál valami speciális esetre lehet igaz.

2012. jún. 2. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
"Vagyis: m*x"=-Dx " akart lenni, a kis d megtévesztő lehet.
2012. jún. 2. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 A kérdező kommentje:

Már az első mondatot nem értem. Szerintem probléma van a megfogalmazással. Szerintem egyel több és van a mondatban mintkellene mint kellene.

Tehát van egy egyenlet, melyben az ismeretlen egy differenciálható függvény, amely kapcsolatot teremt egy másik függvény az egyenlet, és a függvény deriváltja között nem?

Tehát megadunk egy egyenletet, megkeressük a gyökét. Az valamilyen módon kapcsolódik egy függvényhez, és annak a deriváltjához ha jól értem.

2012. jún. 2. 20:38
 5/26 anonim ***** válasza:

Ha rákeresel, akkor találsz pár példát

[link]


A rugós példa:


x''=m*x (vagyis x második derivált függvény egyenlő...)


x egy függvény, és az a kérdés, hogy mely függvény elégíti ki az egyenletet.


Én közgazdaságtanban tanultam pár diffegyenlet rendszer, de sajnos nem emlékszem már rájuk.


Mondjuk például olyan van, hogy egy áru kereslete nem az árától függ, hanem az árváltozástól. (árváltozás az árfüggvény deriváltja)


Vagyis ha ma 50Ft a tojás, holnap 55, akkor holnap gyorsan veszel belőle, mert félsz, hogy holnapután már 60 lesz. Holott az lenne a logikus, hogy magasabb ár mellett csökken a kereslet.


Itt p az ár, és p' -re lehet felírni valamilyen egyenletet.

Ha p is benne van az egyenletben (vagy egyenletrendszerekben), akkor már diffegyenletről beszélünk.

2012. jún. 2. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:

Szerintem semmi probléma nincs az elsőben megfogalmazott mondattal. Kicsit átírva, egyértelműbbé téve:


Az ismeretlen kifejezés egy differenciálható függvény. A differenciálegyenlet a függvény és a függvény deriváltja között teremt kapcsolatot.


Például legyen a diffható függvényed x(t), (röviden: x), a deriváltja: x'.


Egy egyszerű differenciálegyenlet:


x=5*x' vagy x'=1/5x


A differenciálegyenlet kapcsolatot teremt a függvény és annak deriváltja között.

Azt is mondhatnánk, hogy jelen esetben a függvény megváltozása függ a függvény értékétől.

2012. jún. 2. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 A kérdező kommentje:

Tehát ha jól értem, akkor kell lennie egy függvénynek, ami mondjuk f(x)=x^2

Annak a deriváltja 2x

És van egy egyenlet ami azt mondja mondjuk, hogy x=2*F'(x).

Ilyenkor x=4x

Ez már egy differenciálegyenlet?

2012. jún. 2. 22:49
 8/26 A kérdező kommentje:
Az f véletlenül lett nagy, egyébként függvényről van szó.
2012. jún. 2. 22:53
 9/26 anonim ***** válasza:

Nem.

A differenciálegyenlet a függvény és annak deriváltja között teremt kapcsolatot.

A te példádban a függvény változója és a függvény deriváltja között volt a kapcsolat.

Úgy lehetne helyes a példád, hogy a differenciálegyenlet így néz ki:

f(x)=2*f'(x)

Ennek a megoldása például ( de nem kizárólag) az f(x)=x^2 függvény.

2012. jún. 2. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 A kérdező kommentje:
Most integráltad a 2x függvényt.
2012. jún. 2. 23:05
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!