Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Tulajdonképpen mi a differenci...

Tulajdonképpen mi a differenciálegyenlet?

Figyelt kérdés
Mi értelme van, milyen alkalmazási területei vannak, és miért pont a C1*p^n+C2*q^n+(r/1+p+q) megoldóképlettel lehet kiszámolni őket?

2012. jún. 2. 19:55
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:

Ez már majdnem jó, csupán azt nézted el, hogy a végén

x^4/32=f(x)

jön ki, de a lényeg már megvan.

Persze ebben is, meg az előzőben is kimaradt a végéről, hogy +c, hiszen a deriválásnál a konstans egyből kiesik és nem kavar be az eredménybe.


Szóval ilyen a difegyenletek lehető legbutább változata.

Van, amit nem ilyen könnyű kiszámítani, illetve olyan is van, amit papíron nem is lehet, hanem számítógépekkel számolják ki.

2012. jún. 3. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 A kérdező kommentje:
Késő van. :D 4*8 az tényleg 32. :D
2012. jún. 3. 00:13
 23/26 anonim ***** válasza:

Meg ha már kérdeztél konkrét alkalmatási területet, leírom részletesen, amit már az első oldalon pedzegettem:


Egy rugóra ható erő:

F=-D*x ( x a kitérés, D a rugóállandó)

Newton 2. törvénye alapján:

F=m*a (m a tömeg, a a gyorsulás)

A két egyenletből: (F=F)

-D*x=m*a

Nem tudom mennyire tűnik hihetőnek, de ha a kitérést, mint az idő függvényét fogod fel : x(t), akkor annak első deriváltja a sebesség, a második a gyorsulás. Így az előző egyenlet:

-D*x(t)=m*x''(t)


Ha visszaemlékszel a középiskolás fizikaórára, azt tanultátok, hogy a rezgésnél (fázistől eltekintve)

x=A*sin(w*t),

v=A*w*cos(w*t)

a=-A*w^2*cos(w*t)

ahol w=(D/m)^(1/2).


x-et épp a difegyenlet megoldásával lehet megkapni,a többit meg deriválással.

Magad is ellenőrizheted, hogy az x-re kapott fv megoldása a difegyenletnek, valamint a v=x', a=x''.

(( Ezt középiskolában nem árulják el, de a képleteket tanítják,de szerintem jópofa dolog rájönni. :) ))

2012. jún. 3. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 A kérdező kommentje:

1, nem emlékszem vissza a középiskolás fizika órákra, mert nem voltak, mindig matek volt helyettük

2,ez által sz@rt se tudok Newtonról

3, hihetőnek tűnik, de csak mert azt írtad, hogy nem tudod mennyire tűnik hihetőnek e

Kezdjük az elejéről. Mi az a kitérés és a rugóállandó?

A tömeg és a gyorsulás az egyértelműnek tűnik. :D

2012. jún. 3. 00:36
 25/26 anonim ***** válasza:

Elnézést, nem voltam egyértelmű.

Tegyük fel hogy van egy rugód, ami vízszintesen van rögzítve, hozzá kapcsolódik egy kiskocsi, ami surlódás mentesen tud gurulni, és ami kezdetben nyugalomban van. Ezt a kocsit meghúzod, majd elengeded, akkor a rugó miatt ez a kocsi rezegni fog. Kitérés alatt azt értem, hogy a kocsi mennyire tér ki a nyugalmi helyzetétől, méterben mérve.

Rugóállandó alatt azt értem, hogy a rugó 1 m megnyúlásra mekkora erőt fejt ki. Pl ha ez 100, akkor ha a rugót egy méterrel megnyújtod, akkor 100N erővel fogja visszahúzni a kezed. Mértékegysége Newton/méter, tehát a kitéréssel megszorozva Newton-t kapsz, vagyis erőt.

A képletekben az A az amplitúdót jelöli, azaz, hogy mekkora a maximális kitérése a rendszernek.


Csak arra akartam volna rávilágítani, hogy fizika órán használtuk már a differenciálegyenletek alkalmazását, csak akkor nem mondták meg, hogy az az, hanem elmondták a képleteket, és ennyi.


Ha nem jött át, akkor elnézést.

2012. jún. 3. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 A kérdező kommentje:
Igazán nem szükséges elnézést kérned. :D Annak kéne aki fizikára (nem) oktatott.
2012. jún. 3. 01:05
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!