Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy lavór hideg víz felveszi...

Egy lavór hideg víz felveszi a szoba hőmérsékletét, vagy a párolgás miatt alacsonyabbra áll be?

Figyelt kérdés
A helyzet stabilizálódása után mennyi a víz hőmérséklete a levegőhöz képest?
2012. júl. 3. 06:58
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Ha elég időt adsz neki, akkor felveszi a szoba hőmérsékletét.


Egy egészen leheletnyivel alacsonyabb lesz, de elhanyagolható mértékben. A párolgás annyival nem hűti.

2012. júl. 3. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

"Egy egészen leheletnyivel alacsonyabb lesz, de elhanyagolható mértékben."

Ezzel nem értek egyet. Szerintem két lehetséges eset van, de a termikus egyensúly mindkét esetben véges időn belül beáll:

1) minden víz elpárolog a lavórból.

2) nem párolog el minden víz a lavórból. A párartalom maximális az adott nyomáson, és hőmérsékleten, a lavór vízből folyamatosan párolog a víz, ami nem hűti, mivel pontosan ugyan annyi víz csapódik le, ami viszont emeli a hőmérsékletet.

2012. júl. 3. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

A szoba elkezd hűlni a lavór hőmérséklete irányába, a lavór meg melegszik. Amíg nagy a hőmérséklet különbség, addig a lavór gyorsabban melegszik, mint ahogy a párolgás hűti. Lesz egy pont, ahonnan a lavór már nem melegszik tovább, de a szoba tovább hűl, de persze ha nagy a szoba, akkor ez a szoba eredeti hőmérsékletéhez igen-igen közel lesz. Ha a két hőmérséklet azonos, akkor a lavór tovább hűl (és ezzel együtt a szoba is), amíg a páratartalom eléri a 100%-ot. Ha a páratartalom már korábban elérte a 100%-ot, akkor csak a szoba és a lavór hőmérséklete fog egymáshoz közeledni, de nem lesz további hűlés.

MIndez az elmélet, néhány elhanyagolással és néhány körülmény kikötésével (pl izolált rendszerről beszélünk, a hőmérséklet a szoba minden pontján azonos, stb)


Gyakorlatban víz szobahőmérsékletűre melegszik, de ha az ablak alá közvetlenül a napra tesszük, akkor lehet hogy melegebb lesz, mi meg kimegyünk közben a strandra.

2012. júl. 3. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
döncike: Sir Butchernél a pont. Amíg van víz a lavórban, addig a párolgással folyamatosan történik egy kismértékű hőelvonás a vízből, ezért a víz egy igen picit hidegebb lesz. Ezt a hőmérsékletcsökkenést a víz és a környezet közötti hőkiegyenlítődés nem tudja kompenzálni, mert ahhoz az kellene, hogy a hőkiegyenlítődés során a víz a termikus egyensúly beálltakor picit melegebb maradjon a levegőnél. Ezt viszont a hőtörvények tiltják.
2012. júl. 3. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

"Amíg van víz a lavórban, addig a párolgással folyamatosan történik egy kismértékű hőelvonás a vízből, ezért a víz egy igen picit hidegebb lesz."


A kérdés az én olvasatomban az egyensúlyra vonatkozott ("A helyzet stabilizálódása után"). Ha a víz csak akkor lesz hidegebb, jobban párolog, mint ahogy a pára lecsapódik, azaz az egyensúly nem állt még be. Én nem erről beszéltem, és szerintem a kérdés sem erre vonatkozott.

2012. júl. 3. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Arról nem is beszélve, hogyha a párolgás, és ezzel a hőelvonás sebessége kisebb, mint a hőcsere a víz és a környezet között, akkor már azelőtt beáll a termikus egyensúly, hogy az összes víz elpárologna, vagy a légtér telítődne vízgőzzel. Ezt úgy tudod elképzelni, hogy egy sörösüvegest megtöltesz vízzel, ami csak a kis nyíláson tud párologni, de melegedni egy egész nagy felületen.
2012. júl. 3. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

döncike: Minden attól függ, hogyan értelmezzük azt, hogy "a helyzet stabilizálódása után", még akkor is, ha feltesszük, hogy a szoba tökéletesen van hőszigetelve. Nyilván más eset, ha telítődhet a levegő és ekkor még maradt víz a lavórban.


Amúgy én is pont arról beszéltem, amit te írsz a hatodik kommentben, tehát a levegő még nem telítődött vízpárával. A környezet és a sörösüveg/lavór víz között legyen sokkal jobb a hőátadás, mint amennyi lehetséges a flaska szűk száján át párolgás útján. De az egyszerűség kedvéért a flaska szája legyen lezárva, tehát nincs párolgás. Várjuk meg a hőmérséklet-kiegyenlítődést, majd nyissuk ki a flaska száját: elindul a párolgás.


A flaska száján át zajló párolgás hőt von el a flaska vízből, tehát az lehűl. Ekkor viszont a flaska falán át hőenergia jut be a környzetből a flaskába. Ebből világosan következik, hogy a víz mindig is hidegebb lesz (egészen picivel) a környezetnél, mert a párolgás miatti hőelvonás révén lehűlt víznek fel kell melegednie (hőtörvények). Ez a felmelegedés nettó hőátadással jár, viszont vedd észre, hogy NETTÓ hőátadás csak akkor lehetséges, ha van hőmérséklet-különbség (hőtörvények).


Szerintem ott veszted el a fonalat, hogy a termikus egyensúlyt azonosnak tekinted a hőmérsékletek egyenlőségével. A termikus egyensúly viszont (amin azt értem, hogy a flaska annyi hőt ad le párolgás révén, amennyit a flaska falán át felvesz) nem jár a két hőmérséklet egyenlőségével. Az már megállapodás dolga, hogy ezt tekinthetjük-e a "helyzet stabilizálódásának".

2012. júl. 3. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

"a helyzet stabilizálódása után"

-> ezt úgy gondoltam, hogy a szoba páratartalma állandó marad, mert folyamatosan cserélődik a levegő (lehet akár a szabadban is a lavór). Eközben a víz párolog, de még nem fogyott el. Na ilyenkor mennyi lesz a víz hőmérséklete, akár több fokkal hidegebb a levegőnél, vagy csak tizedfokkal?

(lehetne medence is, de csak lavórom van :) )

2012. júl. 4. 08:51
 9/11 anonim ***** válasza:

Kérdező: Ez már egy teljesen nyílt rendszert jelent, mert a szoba szellőzésével a szoba és a külvilág között energiaátadás is történik.


De ha elég nagy, viszont jól hőszigetelt a szoba, továbbá a falak és a berendezési tárgyak is a levegővel azonos hőmérsékletűek (amivel gyak. kizárhatjuk a sugárzás útján történő nettő hőcserét, és így zártnak tekinthetjük a rendszert), akkor szellőzés nélkül beszélhetünk arról, hogy a szoba levegőjének páratartalma és hőmérséklete közelítőleg állandó marad, mert az egyensúly csak igen lassan tolódik el vmilyen irányba. Ez fizikailag mégis korrekt, mert a valóságban is legtöbbször csak átmeneti egyensúly létezik, ami lassan eltolódik erre vagy arra.


Ekkor viszont az van, amit már korábban leírtam.

2012. júl. 4. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

"lehet akár a szabadban is a lavór"


Ez meg egyértelműen a mázas kancsó versus mázatlan kancsó közismert esete. A víz picit hűvösebb lesz. Persze itt sok dolog bejátszhat, úgymint napsugárzás, változó környezeti levegőhőmérséklet, tereptárgyak hősugárzása, az égbolt hőmérsékleti sugárzása (a felhőtlen égbolt éjjel nagyon sok fokos lesz mínuszban) stb.

2012. júl. 4. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!