Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan kössek be 8 ledet...

Hogyan kössek be 8 ledet párhuzamosan hogy lehetőleg ne kelljen ellenállást használnom?

Figyelt kérdés
Az alap ötletem hogy ceruzaelemek mennyiségének változtatásával 1-4 ceruzaelemhez amik 1.2V feszültségüek szeretném megoldani hogy ne kelljen ellenállást használnom. Azért mert ha elszállna egy led akkor a többi még világítson illetve csak a ledek legyenek fogyasztók ne az ellenállás. Semmit nem találtam neten hogy egy led hány voltról működik csak annyit h 20mA így mielőtt összepakolnék bármit szeretném tudni hogy megoldható-e az én elképzelésem.

2012. júl. 27. 17:32
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
Azt elfelejtettem példának írni hogy pl. ledes öngyújtókban a led 3 gombelemről működik és nincs ellenállás. Akkor gondolom meglehet valahogy oldani hogy ceruzaelemről/elemekről működjön ellenállás nélkül.
2012. júl. 27. 17:36
 2/14 anonim ***** válasza:
Elméletileg megoldhatóm mert a ledes zseblámpákba sincs ellenállás. Egyébként mi a terved? Hátha tudok segíteni. A ledeket meg hogy akarod elhelyezi közvetlen egymás mellé vagy szétszórva nagyobb távolságokra? Mert azért nem mindegy.
2012. júl. 27. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

A LED olyan, hogy áramgenerátoros táplálás kell neki, különben vagy nem világít, vagy kiég. A 20 mA-t kell biztosítanod. A feszültség nincsen szigorúan meghatározva: annyi kell, amennyi a 20 mA-t biztosítja. Ez LED példányonként változhat, így nem szerencsés párhuzamosan kötni (némelyik fényesebb lesz és hamarabb kiég).


Az ellenállás nélküli LED-es zseblámpa olyan, hogy az elem pont annyi áramot tud leadni, ami a LED-nek kell. Se többet, se kevesebbet.


Ha egy normál elemet használsz, ellenállás nélkül, az azért nem igazán jó, mert a különböző elemtípusok más és más áramot tudnak leadni. Akkor még azt is meg kellene nézned, hogy milyen típusú elemet használsz, mennyi LED-del.


Ha pedig egy LED kiég, akkor a megnövekedett áram miatt a többi is kiég.

2012. júl. 27. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
52%

Hát mi labortáppal hajtottunk meg LED-eket, még gyakszin. Semmi bajuk nem lett attól hogy a max áramerősséget nem tekertük le. Tehát az előzőt nem is értem. A feszültség a lényeg a ledeknél. Ezekkel a tápokkal 20W-os erősítőket is meghajtottunk, tehát lényegesen nagyobb áramerősséget tud produkálni mint amennyi egy lednek elég.

A kérdezőnek a válaszom: 3 1.2 V ceruza elemet sorba kötsz, így kapsz 3.6 V-ot. Ez elég feszültség a ledeknek. Erre a 3.6 V-os tápra rákötheted a párhuzamosan kötött ledeket.

2012. júl. 27. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

"labortáppal hajtottunk meg LED-eket"

Nem tudom, mit gyakoroltatok... hallottál már életedben olyat, hogy "dióda karakterisztika" ?

Akkor nem mondanál ilyen butaságokat.

Persze, ha olyan LED volt nálatok, ahol már eleve be van építve az ellenállás...

2012. júl. 27. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

Ez sokat segít az elektromos problémákban:

[link]

2012. júl. 27. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Milyen színű és fényű ledek? Miért nem akarsz ellenállást? Miért nem jó neked a soros bekötés?


A különböző ledeknek különböző a nyitófeszültsége. Például egy átlagos piros led 1,8 Voltról már világít, 2,5-ön már kiég. Egy fehér vagy kék lednek már 3V kell legalább a működéshez. Ha sorosan kapcsolod őket, nagyobb feszültségváltozás is megengedett, mint párhuzamos kapcsolásnál, pont azért, mert a pislákolás és a kiégés közötti feszültség tartományok is összeadódnak. Például ha 10 piros ledet párhuzamosan kötsz, olyan táp kell, ami 1,8 és 2,5 volt közti feszt ad le. Minimális ingadozásra nagy fényerőváltozással reagál. Ha sorba kötöd, akkor 18-25 Voltos táp kell. Itt 1 volt ingadozás nem okoz számottevő változást. Ellenben a párhuzamos kapcsolásnál 1 V ingadozás már a kialvás és a kiégés közötti tartományt fedi le. Áramkorlátozó ellenállás használata mindenképpen javallott, mert különben a hőmegfutás miatt igen valószínű a tönkremenetel. Ugyanis a ledek működés közben valamennyire melegszenek, még ha minimálisan i. Meleg hatására lejjebb megy a nyitófeszültségük, ami hatására mégtöbb áramot vesznek fel, ami tovább fűti őket. Ez egy öngerjesztő folyamat, ami könnyen a ledek végét jelentheti. Öngyújtókban azért nem használnak ellenállást, mert a gombelemek belső ellenállása elegendően nagy az áramkorlátozás feladatának ellátására. Ceruza elemnél nagyon nagy árammal kell terhelned (nagyon sok párhuzamos led), hogy a belső ellenállása korlátozó szerepet betölthesse. Amit elérnél, hogy felforr az elem és hamar kimerül. Amúgy az elemek feszültsége 1,5 Volt. 1,2 a nikkel alapú akkumulátoroké (ceruza akkumulátorok). A párhuzamos kötés másik hátránya, hogy nincs két egyforma led, egyforma nyitófeszültséggel. Vagyis egyesek jobban világítanak, mások kevésbé, ugyanazon a feszültségen. Vagy kis áramot engedsz meg és nem használod ki a nagyobb nyitófeszültségű ledek fényerejét. Vagy nagyobb áramot engedsz meg és a kisebb feszültségű ledek nagyon hamar tönkremennek, ami viszi magával a többit is. Soros kapcsolásnál egy megfelelő méretű ellenállással az élettartam olyan nagy, hogy a "kiég egy led és a többi elalszik" probléma kvázi nem áll fenn. Normális üzemállapotban mire egy kiég, megőszülsz.

2012. júl. 27. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
37%
Nem volt bele építve ellenállás... Nem tudom miért olyan hihetetlen hogy ha egy Lednek a nyitófesznél egy kicsivel nagyobb feszültséget adsz, akkor az világít.
2012. júl. 27. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

" Nem volt bele építve ellenállás... Nem tudom miért olyan hihetetlen hogy ha egy Lednek a nyitófesznél egy kicsivel nagyobb feszültséget adsz, akkor az világít."


Ha ezt nekem szántad, akkor: persze, hogy nem volt bele építve, de nem is kell. Maga az elemnek van akkora ellenállása, ami áramkorlátozóként funkcionál. Nem szupravezető benne sem az elektrolit, sem maga az elem burka.

2012. júl. 27. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Akkor mégis csak maradok az ellenállásnál. :)
2012. júl. 27. 22:34
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!