Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan kössek be 8 ledet...

Hogyan kössek be 8 ledet párhuzamosan hogy lehetőleg ne kelljen ellenállást használnom?

Figyelt kérdés
Az alap ötletem hogy ceruzaelemek mennyiségének változtatásával 1-4 ceruzaelemhez amik 1.2V feszültségüek szeretném megoldani hogy ne kelljen ellenállást használnom. Azért mert ha elszállna egy led akkor a többi még világítson illetve csak a ledek legyenek fogyasztók ne az ellenállás. Semmit nem találtam neten hogy egy led hány voltról működik csak annyit h 20mA így mielőtt összepakolnék bármit szeretném tudni hogy megoldható-e az én elképzelésem.

2012. júl. 27. 17:32
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%

Lehet járatni 20 mA-re tervezett ledeket, valamivel magasabb áramon is, persze mivel nem tudjuk elvezetni a keletkező nagyobb hőt, ezért csökken az élettartama. KB 30 mA mellett még elég sokáiog működik különösebb gond nélkül, habár kezd több hőt termelni, mint az a led chip részére előnyös lenne. Még a 40 mA-t is elviseli egy ideig, ha a kristályt tartó kivezetését valami nagyobb felületű hőt leadni tudó fém felületre erősítjük a ledből kijövő huzal tövének környékén. Ezeket még akkor tapasztaltam ki, amikor még nem lehetett vásárolni jó hatásfokú hőleadó felülettel szerelt teljesítmény ledeket.


Ahhoz akkoriban különösen nagy szerencse kellett, hogy tényleg jó hatásfokú huzal ledeket lehessen szerezni. A legtöbb ezeknek a felét vagy harmadát tudta széttartásban, fényben, azonos 20 mA áram mellett.


Ezekkel az általam különösen jónak nevezett ledekkel olyan bringa lámpát sikerült építenem, ami (így utólag kalkulálva) minimum 70 lumen fényt adott le wattonként. Akkor össze kötöttem kb 200 darabot és teljes áramon fel tudott venni 7-8 Amper áramot fullra töltött lítium akkuval. Évekig tudtam használni úgy, hogy hűtőbordát erősítettem mögé és minden ledet tartó kivezetést a legrövidebb úton és hővezető pasztán keresztül hozzá erősítettem egy 30 cm hosszú hűtőbordához. Anélkül gyorsan tönkrement volna. Így viszont működött két-három éven keresztül. Igaz, még most is vannak benne olyan ledek ami nem veszítette el teljesen a fényét de eléggé sokat veszített még a régi "csillogásából".


Szóval javaslom, hogy ne hajtsd a ledeket nagyobb áramon, mint azt szabad lenne. Sokkal nagyobb áramon meg semmiképp ne járasd. Kontrollálatlan áramon meg még kevésbé érdemes működtetni mert nagyon könnyen tönkre mehet. Csökken a fényereje maradandóan, majd rövid időn belül már nem lesz használható. Valami áram korlátozást be kell építeni. Nálam a vezeték ellenállása adta az ellenállást.


A kínai és egyéb olyan kicsi ledes lámpáknál azzal nem foglalkoznak, hogy mennyi idő után fog tönkre menni a led benne. Egy ideig működik az biztos. Miután megvetted, az már nem érdekli őket, hogy mennyi idő után megy tönkre. Ők a kicsi kapacitású kínai elemekkel árulják, így működik amennyire működik de az biztos nem hajtja nagyon túl. Ha teszel bele kicsi belső ellenállású tartós elemeket, akkor legfeljebb azt veszed észre egy idő után, mintha kicsit csökkent volna a fényerő, de ez nem az elem miatt van, hanem kezd tönkre menni a led. Viszont úgy gondolod, hogy ez egy elemlámpánál természetes jelenség mert merül az elem. Legalábbis így gondoljuk elsőre. Viszont friss elemmel sem fog utána már még annyira sem világítani mint eleinte, mert a tartós elem elég erős volt ahhoz, hogy a ledek túláramot kapjanak és ettől lassan de biztosan tönkre menjenek.


Van olyan kicsi kulcstartós egy ledes szuperlapos lámpa, amiben 2 db vékony 3V-os lítium elem található. Az terhelés nélkül le tud adni 6V-ot, de a led terhelése mellett ez a feszültség eléggé leesik és a túláram ami a ledre jut, az arra elég időtartamig működik, hogy naponta pár másodpercig megnézed a kulcslyukat, az alatt az idő alatt még fel sem melegszik annyira a led, hogy komolyabban sérüljön. Ha meg tovább használod akkor... végülis ezek eldobjható reklám holmik és nem örökéletűek. Gondolom nem ilyent szeretnél összerakni ami ennyit ér.


Mint itt írta valaki, hogy "tech órán labortáppal próbálták."


Működik az egy ideig, ha csak nem nagyon drasztikusan hajtjuk túl. Az persze ebből nem derül ki, hogy mennyire melegedett fel a led chipje és mekkora károsodást szenvedett, de ott addig világított az biztos.

Sőt még akár az egész sulinak is be tudták mutani, mert annyira gyorsan azért nem megy tönkre ha nem nagyon drasztikus a túlhajtás.


Viszont ha ezeket hosszabb ideig szeretnénk idő előtti jelentős fényerő csökkenés nélkül használni, akkor érdemes betartani a gyári paramétereket.


Sőt, ha már lámpát építesz, akkor használj teljesítmény ledet, de abból is létezik nagyon rossz hatásfokú mint a luxeon ledek. A pillanatnyilag elég jó led gyártó a CREE cég. Van nekik olyan ledjük ami 3A körüli áramot képes felvenni és megfelelő hűtőfelületre pasztával szerelve wattonként képes leadni 160 lument kb 2 Wattig. (CREE XM-L U2 fényességet, vagy ha van akkor jobbat érdemes választani. [link] ) teljesen kihajtva már akár 1000 lumen fölött is képes világítani. Itt viszont már erősen pénztárcára megy ha nem figyelünk oda pontosan az átfolyó áramra. Ha nem akarunk korrekt meghajtó áramkörrel foglalkozni, akkor a hozzá felhasznált lítium ion akkumulátor feszültségét megfelelő vastagságú (vékonyságú) bekötő huzallal pótolhatjuk, ezzel mintegy kiváltjuk az áramkorlátozó ellenállás szerepét. Habár itt már speciális áramkört szokltak használni a stabil áramú működéshez. Ha nincs áramkörünk, akkor inkább kicsit menjünk az üzemi áram alá, attól a led nem sérülhet. Viszont a teljesítmény lednek már van fénye tisztességesen.


Még azzal a sok ledes lámpával mentem a Normafa környéki úton bringával éjszaka 7,2 (max.8)v-os lítium akkuval 7-8A fogyasztással, 2-2 led sorosan, alatta csillám hővezető szigeteléssel és hővezető pasztával a hűtőbordán.


Levilágítottam a mellettem haladó autó sárgás fényét :-))

nagy élmény volt mint első komolyabb lámpám.


Sokat foglalkoztam ilyenekkel. :-)

2012. júl. 28. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
100%

Pontosítás:

"Még azzal a sok ledes lámpával mentem a Normafa környéki úton bringával éjszaka 7,2 (max.8)v-os lítium akkuval 7-8A fogyasztással, 2-2 led sorosan, alatta csillám hővezető szigeteléssel és hővezető pasztával a hűtőbordán. "


Az egy előző és kevesebb ledes lámpa volt amiről ezt írtam, viszont ami könnyedén levilágította a kicsit sárgásabb fényű autó lámpákat az a 200 huzal kiv. ledes és az 3 sorban volt egymás fölött szorosan. Persze az azonos típusú de mégsem teljesen egyforma paraméterű ledek közül némelyik kicsivel nagyobb áramon működött és két év után keztek remegő fényű darabok megjelenni közöttük. Később volt amelyik kialudt teljesen és a többi még nagyobb áramot kapott, mert az áram eloszlott a maradékon, ugyanis a korlátozó ellenállás ami a vezeték volt, az ugyanaz maradt. Szóval érdekes volt, szép volt. Most van egy teljesítmény ledes lámpám aminek bordásra esztergáltattam a burkolatát. Egymás mellett három teljesítmény led van benne és előttük egy erősen domború lencse vetíti fókuszba a fényt. Felül van egy kiugró terelő íves lap, aminek az a feladata, hogy a szembe jövők szemét kímélje. Végül, hogy tényleg ne vakítson, a kiugró féldomború szemafor jellegű terelőbe egy sík tükör lapot tettem, ami a felfelé elinduló fénysugarakat levetíti az útra a lámpa elé. Ezzel nagyon pontosan be tudom állítani, hogy még a mellkasát megvilágítom valakinek de a szemébe már nem jut fény. Persze belül vigyázni kell azzal, hogy csak oda szabad fényt vissszaverő foncsort tenni, ahol az a lencsén keresztül lefelé tükrözi. Ahonnan felfelé indulna, oda mattfeketét tettem. Jópofa, érdekes dolgok ezek és sok év tapasztalata van benne.

2012. júl. 28. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
22:34 Nem neked szántam. Te nagyon jól leírtad.
2012. júl. 28. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2012. aug. 21. 19:09
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!