Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A zöld szem is recesszív,...

A zöld szem is recesszív, mint a kék?

Figyelt kérdés
2012. aug. 15. 18:56
 1/7 anonim ***** válasza:
0%
Persze, minden szemszín öröklött/örökölhető.
2012. aug. 15. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

A recesszív nem azt jelenti, hogy örökölhető-e.


"A tiszta zöld szemszín a legritkább a Földön, mindössze az emberek 2 százalékának zöld a szeme. Ha mindkét szülőnek zöld a szeme, akkor a gyerekeik is zöld szeműek lesznek, mivel a szülőknél mindkét (azaz mind a négy), a szemszínt meghatározó gén a zöld színt kódolja. Habár a zöld szemet sokan a kékhez gondolják közelebb állónak, valójában a barna szemnek egy kisebb pigmentációjú változata. A végleges szemszín általában három éves korra alakul ki, de sok embernek még ez után is változik a szeme."


Ez alapján recesszív gének felelősek a zöld szemért.

2012. aug. 15. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 tesseract válasza:
100%

Kedves Kérdező!


Az előttem szóló kommentjéhez annyit fűznék hozzá, hogy a zöld szemszínért felelős gén féldomináns -és nem recesszív-, ami azt jelenti, hogy egy recesszív génen uralkodik, de egy dominánson nem. Teljes mértékben recesszív a kék, és teljes mértékben domináns a barna. Barna szemszínen csak akkor van hatása, ha abból egy, a zöldből pedig két gén öröklődik; a kéken akkor is van hatása, ha csak egy zöld gén öröklődik a két kék mellett.

Ha két barna gén mellett van két zöld, csak halványítja a szemet, de tulajdonképpen barna marad, persze ez a barna gén erősségétől is függ.

Én két barna szemű szülő kékeszöld szemű gyermeke vagyok, ami azt jelenti, hogy apám örökítette a nagyapám tiszta zöld(!) szemszínét, meg azt a fél kéket, ami valamelyik szülőjében volt, anyám pedig örökítette nagyapám tiszta zöld szemét. Így lett nekem egy zöld és két kék génem - a mai napig is változik a két árnyalat között "ingázik", elég érdekes az összhatása.


Remélem tudtam némi-nemű segítséget adni.

2012. aug. 21. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 tesseract válasza:
100%
pardon - anyám a nagyapám KÉK szemszínét örökítette... elírtam...
2012. aug. 21. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:
100%

Eddig én is úgy udtam, hogy nem csupán 2 gén határozza meg a szemszínt, de találtam egy holland kutatócsoport által végzett genetikai vizsgálatot. Ők arra jutottak, hogy a szemszínt valójában 16 (tizenhat) gén befolyásolja. Nagy eredményként értékelték, amikor 90%-os biztonsággal meg tudták tippelni a valódi színt.

Bocs, a linket nem találom.

2012. aug. 23. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
100%

Mégis: Wikipédia:

"There is evidence that as much as 16 different genes could be responsible for eye color in humans; however, the main two genes associated with eye color variation are OCA2 and HERC2, both localized in Chromosome 15.[8]"

Bizonyított, hogy 16 különböző gén lehet felelős az emberi szemszín kialakulásáért. Mindazonáltal az a két gén, amely a legfonosabb (...) (az OCA2 és a HERC2) a 15-ös kromoszómán található.

2012. aug. 23. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a válaszokat!
2012. aug. 25. 16:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!