Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Sorozat határérték számítás...

Sorozat határérték számítás feladat - miért így?

Figyelt kérdés

[link]


Itt azt a lépést nem értem, amikor a konjugálttal bővít. Amivel bővít az nem konjugált, és nem tudok rájönni, hogyan jön ki. Ez valami azonosság? Olyan mintha a konjugált négyzetével bővítene, de a középső tagból hiányzik a 2-es szorzó. Miért nem elég a sima konjugáltal való bővítés?


Kösz a választ



2012. dec. 12. 03:23
 1/6 anonim ***** válasza:
Amit én látok, az az, hogy a törtfüggvényt megszorozták egy azonosan "1" értékű másik törtfüggvénnyel. Ez nem változtatja meg a függvényt. Utána mindössze átalakítások történtek, a gyökök összeszorzása a számlálóban, majd egyszerűsítések, amelyek eredményeképp kapott tört számlálója és nevezője külön külön egy véges számhoz tart. Tehát a levezetés korrekt.
2012. dec. 12. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Végtelenül egyszerű a válasz: it nem a "konjugálttal szoroznak". A rendes konjugáltnak az a lényege, hogy ha neked (A-B)-d van, akkor azt bővítve (A+B)-vel lesz (A^2-B^2), és így a négyzetgyökjel eltűnik.


Itt köbgyökről van szó, tehát nem az (A+B)(A-B)=A^2-B^2 azonosságot kell használni, hanem az alábbit: (A-B)*(A^2+AB+B^2)=A^3-B^3. Itt (A-B)-t bővítik (A^3-B^3)-re, így a köbgyök eltűnik a számlálóból, ami a nevezőben marad, az az n^2 tag miatt nem lesz domináns.

2012. dec. 12. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
kösz 2. válaszoló, tényleg pofon egyszerű:). Még csak most tanulom, és e példa felett a könyvben 10 olyan volt ahol sima gyök volt, hirtelen nem vágtam le. meg ezt az azonosságot nem is igen használtam még
2012. dec. 12. 17:33
 4/6 anonim ***** válasza:

Akkor ajánlom figyelmedbe az alábbiakat is, amik még jól jöhetnek, ha ilyenekkel foglalkoztok:


A^n-B^n = (A-B)*(A^(n-1)+A^(n-2)B+A^(n-3)B^2+...+A^2B^(n-3)+AB^(n-2)+B^(n-1)), ahol n tetszőleges pozitív egész.

A^n+B^n = (A+B)*(A^(n-1)-A^(n-2)B+A^(n-3)B^2-...+A^2B^(n-3)-AB^(n-2)+B^(n-1)), ahol n zetszőleges pozitív egész, és páros.

2012. dec. 13. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
pardon, a vége: "és páratlan".
2012. dec. 13. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
kösz, kiírtam:) BME matek A1 egyébként a tantárgy. milyen témakörnél használják ezt?
2012. dec. 14. 21:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!