Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hány építőkocka marad felhaszn...

Hány építőkocka marad felhasználatlan, ha Aladár egy időben többféle lépcsőt építhet és a elhető legtöbb kockát szeretné felhasználni?

Figyelt kérdés
Aladárnak 150 db kockája van, a kockákból lépcsőt épít úgy, hogy a lépcső legfelső szintjén egy kocka van, majd utána minden következő szinten 2-vel több, mint a felette lévőn. Az egy szinten szomszédos kockák teljes lapjukkal érintkeznek egymással, csakúgy mint a fölül lévő kocka az egy szinttel alatta lévővel
2013. jan. 9. 16:21
 1/5 2xSü ***** válasza:
59%

Hát ez aztán tényleg nehéz, csak írni kell a sort tovább.


1 szintű lépcső: 1 kocka

2 szintű lépcső: 1 + 3 = 4 kocka

3 szintű lépcső: 1 + 3 + 5 = 9 kocka

4 szintű lépcső: 1 + 3 + 5 + 7 = 16 kocka


Amúgy a kockák száma mindig négyzetszám lesz. n szintű lépcső esetén n*n db kocka szükséges.


Innen már csak meg kell nézni, hogy melyik a legnagyobb négyzetszám, ami még kisebb vagy egyenlő 150-el. Ez a 144, azaz a 12^2, amiből egy 1+3+5+7+9+11+13+15+17+19+21+23 kockából álló, tehát 12 szintes lépcső építhető. Ebből következően 6 kocka marad.

2013. jan. 9. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

2xSü, én úgy értem, hogy többfélét is építhet, tehát a maradék hatból felhasználhat 4-et, marad kettő.

Vagyis inkább az lesz a kérdés, hogy a 150 felbontható-e 2 vagy több négyzetszám összegére maradéktalanul.

2013. jan. 9. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 2xSü ***** válasza:
63%

Ha több lépcsőt is építhet, akkor pl. így: 11^2 + 5^2 + 2^2.


De hogy erre van-e külön eljárás, hogy egy számot felosszunk négyzetszámok összegére, azt most így hirtelen nem tudom. Vagy hogy hogyan lehet megállapítani, hogy egy nagy szám felírható-e négyzetszámok összegeként. Illetve ez biztos, hiszen az 1 is négyzetszám, 1-esek összegeként meg bármelyik természetes szám felírható, inkább úgy írom, felírható-e mondjuk különböző és/vagy 1-nél nagyobb négyzetszámok összegeként.


(A feladatban ugye kérdéses, hogy építhet-e azonos méretű lépcsőket egyidőben. Ilyen kikötés nem volt, tehát igen. Illetve kérdés, hogy lépcsőnek tekintünk-e egyetlen kockát, hiszen az egy egy szintes lépcső, vagy mindenképpen legalább két szintes kell, hogy legyen egy lépcső. Ha lehet egyszintes, akkor nem is kell építeni, eleve lépcső minden egyes kocka.)

2013. jan. 9. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

"Vagyis inkább az lesz a kérdés, hogy a 150 felbontható-e 2 vagy több négyzetszám összegére maradéktalanul."


Négy négyzetszám összegére MINDEN pozitív egész felbontható.

Három négyzetszám összegére MINDEN, KIVÉVE a 4^n*(8k+7) alakú számok.

Két négyzetszám összegére akkor és csak akkor, ha a prímfelbontásában a 4k+3 alakú prímek kitevője páros.

2013. jan. 9. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

2xSü második válasza az, ami nekem kellet, ebben a formátumba így tényleg félreérthető, mert ez csak részfeladat, nem akartam az egész feladatot leírni, mert elég hosszú.

Köszönöm a válaszokat.

2013. jan. 10. 00:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!