Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha tudom egy egyenes pontját...

Ha tudom egy egyenes pontját (x, y), és tudom, hogy hány egységgel akarok ezen az egyenesen a ponttól lefelé vagy felfelé haladni, akkor abból hogy számolom ki a második pontot?

Figyelt kérdés

Rég volt már a matek, nagyon fel kéne elevenítenem, nah mind1.


szal picit részletesebben. Tudom, hogy mennyi lenne a szakasz hossza, amit húzni akarok a P pontból a T pontba.

A P pont kordinátáit tudom.

Az egyenesből amúgy a P ponton kívül van egy X pontom is(a P és T pont határozza meg az egyenest végülis).


Gondolom a P és X pontból kéne az egyenes egyenlete és azzal kell szenvedni. Előre is köszi ha segít vki, sry, ha kicsit értetlenül írtam le.


2009. szept. 5. 16:41
 1/3 anonim ***** válasza:

Én úgy csinálnám, hogy először felírnám az egyenes egyenletét (Képlet: két ponton átmenő egyenes egyenlete)

Aztán a P pont koordinátáit egy kör középpontjának véve, a meghatározott szakaszt pedig ennek a körnek a sugarává tenném és felírnám ennek a körnek az egyenletét (képlet: kör egyenlete).

Aztán a kapott két egyenletet egy egyenletrendszerben megoldanám, a kapott megoldások adnák a kör és az egyenes metszéspontjait, amik egyben az adott P ponttól az adott szakasznyi távolságra lesznek. (koordináta geometriában ilyen szempontból nincs olyan, hogy "felső" meg "alsó" pont, 2 ilyen pontod lesz, ha nincs más megadva hozzá.

2009. szept. 5. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

ez jól hangzik.

nagy nehezen előkutattam az egyenes egyenletét.

nézzük a pontokat. hagyom most az X pontot, mert a T pont is az egyenesen van.

T(x1, y1), P(x2, y2)

így az egyenes egyenlete akkor ugye:

(y-y1)/(y2-y1)=(x-x1)/(x2-x1)

ezt le tudom bontani meg számolni úgy majd, hogy az egyenlet egyik oldalán ott legyen mondjuk az x


A kör egyenletét is előbányásztam. A kör középpontja a P, a kör sugara legyen 10egység.

(x-x2)^+(y-y2)^=10^


nog megvan a kör egyenlete meg az egyenesé is. (ha jól írtam fel persze).

pici kiegészítés. ez a körös dolog nagyon jó ötlet volt, ez pont jó lenne a feladatomra. A kör pont két pontban metszené az egyenesemet, így a középpontból két másik pontot kaphatnék, ebből lenne egy szakasz majd az egyenesen. Szóval akkor a két metszéspont kellene nekem.


Ebben tudnál nekem segíteni, hogy ezt hogy, milyen képettel számolhatom ki? (elárulom amgy, hogy egy progit írok abba kellene)


előre is köszi(az előzőeket is)

2009. szept. 5. 17:36
 3/3 anonim ***** válasza:

No, most vettem csak észre, hogy a jó kis válaszomat tényleg kitörölte a leánykám egy egérkattintással (még elküldés előtt).

Megpróbálom még egyszer összeszedni, bár elég lusta vagyok :)))

Tehát, már megvan az egyenes egyenlete, ebből kifejezed az egyik ismeretlent, amit behelyettesítesz a kör egyenletébe, így abban is már csak 1 ismeretlen marad. És kapsz egy egyismeretlenes másodfokú egyenletet, amit a megoldóképlettel meg tudsz oldani. Mivel tudjuk, hogy a kör középpontja rajta van az egyenesen, nem feledjük, hogy 2 megoldásunk lesz.


Jah és a kör egyenletnél úgy láttam, lemaradtak a kettesek a ^jel után.


Ha le szeretnéd programozni ezt a folyamatot egy kicsit át kell majd alakítanod az algoritmust, de "papíron" így kell megoldani.

2009. szept. 5. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!