Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Trigonometrikus egyenlőtlenség...

Trigonometrikus egyenlőtlenséget jól oldottam meg?

Figyelt kérdés

A feladat:

2sin^2(x)+ 3sin(x)-2 ≥ 0



Nekem az a megoldásom, hogy:


M: xЄ[π/6+k*2π; 5π/6+l*2π] k,l Є Z



2013. febr. 26. 18:20
 1/4 anonim ***** válasza:
Majdnem jó, csak az "l" helyett is "k" kell. Ezek az intervallumok összetartoznak. Gondolj bele, ha pl k=-1 és l=végtelen, akkor minden pozitív szám jó lenne.
2013. febr. 26. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!

Egy másik kérdésem még lenne.


Mikor kiszámolom a másodfokú egyenlet gyökeit (Itt: -2; 0,5) és visszahelyettesítek, akkor azt kapom, hogy:

sin(x)> 0,5. Ebből jön ez a megoldás.

Viszont mi lesz a -2-vel (sin(x)>-2) ?

Mert igazából sin(x)Є[1;-1]. Szóval mindig nagyobb mint -2. Ez alapján akkor minden szám megoldás lenne, csak a 0,5 "leszűkíti a kört"?

2013. febr. 26. 20:33
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem, itt akkor a másodfokú egyenlőtlenség megoldásánál van a hiba. Ezt nem úgy kell megoldani, mint egy sima elsőfokút, hogy egyszerűen megtartjuk a kacsacsőrt.


Előbb ki kell számolni a kér gyököt, ez rendben van (-2 és 0.5). Ez után (legalább fejben) fel kell rajzolni a parabolát. Ez egy olyan parabola lesz, ami felfelé áll (mert a fő együtthatója pozitív), és a -2, illetve 0.5 pontban metszi az x tengelyt.


ha egyenlőtlenségről van szó, akkor tulajdonképpen azokat a helyeket keressük, ahol a parabola az x tengely felett van (>=0). A rajzból pedig látszik, hogy ez két tartományon teljesül, egyrészt ott, ahol x>=0.5, másrészt ott, ahol x<=-2.


Tehát a -2 esetében pont fordított a megoldás: x<=-2.


És innen már érthető, hogy a sinx soha nem lehet kisebb -2-nél, tehát ez a megoldás eldobható.

2013. febr. 26. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Ahaaa! Ezeket megcsináltam, csak nem vettem figyelembe azt a sort, ahol azt írtam, hogy sin(x)=y; ami pedig -2. És akkor innen már én is értem, hogy kiesik. Véletlenül tovább vittem egy kicsit, de így már teljesen értem.

Köszönöm! :)

2013. febr. 26. 21:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!