Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen a kiejtéstől eltérő...

Milyen a kiejtéstől eltérő (Debrecenből, Agárdtól, Szobhoz, stb. ) földrajzi neveket tudtok még felsorolni?

Figyelt kérdés
2013. júl. 16. 21:11
 1/7 anonim ***** válasza:
Senki nem mondja, hogy Agárdtól, vagy Szobhoz! Legalábbis az nem, aki tud helyesen beszélni magyarul.
2013. júl. 16. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Helyesbítek: a mondattól függ.

Pl. Agárdtól X kilométerre, vagy Szobhoz közel stb.

De ezek egyike sem tér el a kiejtéstől.

2013. júl. 16. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
70%

Szerencséd, hogy helyesbítettél, mert pont most akartalak lekajabálni. :P

Azért a példamondatokat meghagyom:


AGÁRDTÓL körülbelül 60 km-re van Budapest.

A tegnapi túrán AGÁRDTÓL Kaposvárig jutottunk el.

A Duna a SZOBHOZ legközelebb eső folyó.


Mindhárom eltér a kiejtéstől: [debrecemből], [agártól] vagy [agárttól] és [szophoz].

Mert az nb kapcsolat általában mb-re változik, a bh pedig ph-ra, ez az írásban nem jelölt hasonulás. Három egymás mellett álló mássalhangzó közül pedig a középső kiesik, ez a rövidülés.

2013. júl. 16. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszi!
2013. júl. 17. 17:12
 5/7 anonim ***** válasza:
70%

Részemről szívesen, csak pont a lényeget hagytam ki: a további példákat.

Most pótolom Pest megye megfelelő településeivel, zárójelben az eltérő hangkapcsolatok:

Ceglédtől (tt), Dömsödtől (tt), Érdtől (tt), Gödtől (tt), Ikladtól (tt), Isaszegtől (kt), Kosdtól (st, mert a d kiesik), Maglódtól (tt), Mogyoródtól (tt), Őrbottyánból (mb), Pomáztól (szt), Püspökszilágytól (tyt), Rádtól (tt), Szigetszentmártonból (mb), Sződtől (tt), Tápióságból (kb), Tápióságtól (kt), Veresegyháztól (szt).


Hasonló listát te is tudsz készíteni: előveszed a térképet, és -b, -d, -g, -gy, -n, -sz, -z végű településneveket keresel; ezekhez pedig hozzáilleszted a megfelelő toldalékot.

Ha megcsinálod, és leírod ide, megnézem, jó-e. :)

2013. júl. 17. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Mondták már,hogy te egy angyal vagy?

Aszódtól((tt),Balatonfüredtől(tt),Biatorbágytól(tyt),Borsodnádasdtól(st,kiesés),Enyingtől(kt),Cigándtól(nt,kiesés)

Köszönöm!

2013. júl. 17. 18:34
 7/7 anonim ***** válasza:
58%

Hátöööizé... Igen, már mondták, hogy egy angyal vagyok. :)

Meg hasonló szépeket is, ami mindig jól esik. Pl. nemrég valaki azt írta privátban, hogy kár, hogy nem én vagyok a matektanára. :)


(A teljes képhez hozzátartozik, hogy csúnyákat is szoktak néha, privátban is; de azokat többnyire válaszra sem méltatom, ennyit sem érdemelnek.)


A gyűjteményed tökéletes, gratulálok. :)


Én pedig valahogy nem vettem észre a térképen Aszódot, pedig Iklad mellett van, amit írtam.

És BAGTÓL is mindössze egy-két kilométernyire. :D

2013. júl. 17. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!