Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mennyi idő telik el a találkoz...

Mennyi idő telik el a találkozásig?

Figyelt kérdés

Nemrég olvastam, hogy a fénysebesség minden vonatkoztatási rendszerben ugyanolyan gyors. Így, hogyha fél fénysebességgel haladok, és valaki kilő egy fénysugarat a haladási irányomnak megfelelően, akkor az mellettem is ugyanolyan fénysebességgel fog elhaladni, mint a kilövő mellett(ha jól emlékszem, az időditalációnak nevezett jelenség az oka). Kérdésem ezzel kapcsolatban a következő: Tegyük fel, hogy fél fénysebességgel elinduok A pontból. Egy óra múla valaki kilő felém egy fénysugarat. Mennyi idő múlva találkoznánk? Felteszem, az én szempontomból másnak tűnne az idő, mint az övéből(tegyük fel, hogy tudom, mikor lövi ki), de nem tudom, mennyi lenne: Fél óra, egy óra, két óra, vagy valami teljesen más szám.


lőre is köszönöm a válaszokat.



2013. júl. 30. 15:32
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Ha a te órád szerint akkor másfél óra mivel azt az utat amit te 1 óra alatt tettél meg , a fény fél óra alatt teszi így egy óra utazásodig nem történik semmi ekkor megnyomsz egy virtuális most gombot ami neked azt jelenti hogy a te mostodban elindul egy fénysugár a fél fényórára lévő pontból hisz fél fénysebességgel jöttél egy órán át így fél óra múlva a fény is utól ért ezért másfél óra a válasz. De ez csak az én fejtörésem remélem jó ha nem javítsa ki valaki matematikus.
2013. júl. 30. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

No és honnan tudod, mikor lövik ki? Előre megbeszéltétek? És mi garantálja, hogy az órátok azonosan ketyeg? Ha meg nem beszéltétek meg, honnan származik az azonnali információ?

E kérdések célja az volt, hogy megvilágítsák, miért értelmetlen a kérdés. A vázolt körülmény, mérés egyszerűen másképpen viselkedik, mint azt az egyéni tapasztalat alapján valaki elképzeli. HA pedig a tapasztalat nem segít, akkor marad az absztrakció, amihez sok előzetes ismeret kell. Különben bárhonnan bárhová eljuthatunk. Ez nem az a szint, ahol egzakt tudományos magyarázat adható.

2013. júl. 31. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Nem értelmetlen a kérdés előző csak te nem érted, a megoldás biztosan kiszámítható én megkockáztatom hogy a válaszom helyes tehát másfél óra de kíváncsi vagyok más mit számol ,ugylátszik te képtelen voltál eljutni a számolásig.


Minden adat meg van adva és a kérdés is egyértelmű ,azt kérdezi mennyit mutat az órája a fény villanás észlelésekor.

Egy órát utazott ,feltételezem megállt + fél óra mire eléri a fény mivel a fény kétszer olyan gyorsan teszi meg ezt az utat. Másfél órája telt el az indulástól ,nem gyorsult nem lassult és megállt szerintem ez a jó eredmény.


Aztán ki lehet számolni azt is mi van ha nem áll meg ekkor másfél óra múlva lesz ott a fény ahol ő egy órakor volt , + negyed óra múlva lesz ott a fény ahol másfél óránál volt + 7,5perc múlva tart ott a fény ahol ő 105percnél volt + 3,75p múlva tart a fény ahol ő 112,5p nél volt+ 1,875p ahol ő 116,25p nél volt .....+1,87488555908203 amikor ő 119,999p nél volt.


1óra 59p59- (+1mp) az intervallum amikor leelőzi a fénysugár a karórája szerint.

2013. júl. 31. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim válasza:
kérdezzetek meg előbb egy elméleti, majd egy gyakorlati fizikust...
2013. aug. 2. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

A fénysugarat kilövőnek a rendszerében triviális a számolás, még egy általános iskolásnak is meg kellene tudnia oldani. Mivel a sebességkülönbség fél fénysebesség a fény javára, ezért a kezdeti egy fényórás távolságot a fény két óra alatt hozza be.


Ugyanez az utazó szemszögéből nézve úgy néz ki, hogy ezt a két órát kell átszámolni az ő rendszerébe az idődilatáció képletével, amiből négyzetgyök(3) óra adódik. Vagyis számára a fény indulásától mérve csak ennyi idő telik el, amikor utoléri a fény.


A dolog az utas rendszeréből nézve azért alakul így, mert innen nézve a fény kiindulási pontja nem egy fényórányira lesz, hanem csak négyzetgyök(3)/2 fényórányira, mivel ez a távolság az utas szemszögéből Lorentz-kontrahálódik. Vagyis az utas rendszerében is fénysebességgel közlekedő fény ilyen hátránnyal indul. Innentől megint csak egy általános iskolás példa kiszámolni, hogy mikor éri utol az utast a fény: négyzetgyök(3) óra múlva.


Vagyis a dolog konzisztensen megmagyarázható mindkét rendszerből nézve, ahogy annak lennie is kell.

2013. aug. 2. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

@5


Te milyen 1 fényórás távolságról beszélsz nem tudsz olvasni a gyerek A pontból elindul 1/2c vel és egy óra utazás után indul a fénysugár az ő órája szerint ami meg kétszer olyan gyorsan halad ezért fél óra kell neki hogy elérje a gyerek 1 órás helyét.

És ha nem áll meg a gyerek akkor 1 59 59. másodpercben fog elhaladni mellette a fénysugár.


Mi lenne ha a választ írnád le hogy melyik a jó szám és nem kontrahálnál itt és azt is magyarázd el hogy számoltad ki 1 43p et?

2013. aug. 2. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

@6


Változtass a stílusodon, ha lehet kérni.


Valóban elnéztem, mert fél fényóra után indítják a fénysugarat, nem egy fényóra távolság megtétele után. Ebből magától értetődő, hogy egy óra alatt éri utol a fény.


Eközben az utazó számára az idődilatáció alapján ennek csak gyök(3)/2-szöröse telik el.

2013. aug. 2. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

De te miről beszélsz mi értetődő magától ? Amit írsz rajtad kívül senki nem érti egyik pillanatban azt írod 1 óra alatt éri utól ,aztán meg hogy gyök három per kettő óra az viszont 51,96perc .


Ennek semmi értelme nincs , az eredménynek mindenképpen nagyobbnak kell lennie egy óránál hisz egy óra elteltével indul csak el a fény a csávó után.Ha visszafordulna 1 órakor, akkor is 1 nél nagyobb lesz az eredmény mert akármennyivel halad a fény azért az nincs egyből ott.


Ha nem áll meg 1,999 órakkor előzi le a fény és le is vezettem hogy miért cáfolj meg de ne azzal hogy neked triviális és nem annyi.

2013. aug. 2. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Kicsit nehéz a felfogásod.


Azt az időt, amíg nem indítjuk el a fényt, nyilván nem számoljuk bele, nem?


Amikor elindítjuk, a fény fél fényóra távolság hátrányban van, és akit utol kell érnie, az fél fénysebességgel halad. Ergo épp egy óra kell a fénynek, amíg utoléri. Általános iskola 6. osztály fizika, egyenes vonalú egyenletes mozgás.


Az idődilatáció miatt viszont eközben annak a számára, akit utol kell érnie a fénynek, csak 1/gyök(1-v^2/c^2)-ed része telik el ennek az egy órának. Mivel v=c/2, ezért neki az egy óra helyett csak gyök(3)/2=0,866 óra=51,96 perc telik el.


Ezen mi az, amit nem értesz?

2013. aug. 5. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Kedves #9! Sajnálatos, de vannak esetek, amikor fölösleges időpocsékolás valakinek elmagyarázni a dolgot. Ha valaki nem megérteni kívánja a jelenséget, hanem saját "nagyszerű" gondolatait próbálja rád tukmálni, ott a dolgot visszább kell kezdeni. Ez nem az a hely.
2013. aug. 5. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!