Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan kell sósavat elkészíten...

Hogyan kell sósavat elkészíteni házilag?

Figyelt kérdés
10 és 20 %-osat akarok

2013. aug. 22. 17:16
 1/4 anonim ***** válasza:
85%

Nem mintha le akarnálak bármiről is beszélni, de lehet kapni háztartási sósav néven majdnem mindenhol. Az nem megfelelő?

Amúgy tiszta konyhasó (NaCl) kénsavval reagáltatva (melegíteni is kell), de ez valamivel kevésbé biztonságos, mint bemenni a boltba és venni egy litert. Plusz van melléktermék is. Ehhez mindössze a Wikipedia idevonatkozó oldalált kellett megnézni.

2013. aug. 22. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Tudom h lehet venni a boltban, nem az volt a kérdés, hogy ,,honnan szerezhetnék sósavaz?"
2013. aug. 22. 21:19
 3/4 anonim ***** válasza:
64%
Vagy kitéped a gyomrod, kifordítod, kivonod belőle a pepszint, s megvan a sósav.
2013. aug. 23. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Shaxpeer válasza:
Mivel a sósav gáz halmazállapotú, nem olyan egyszerű meg is tartani. Konyhasóból tömény kénsavval elő lehet állítani, melegítve. Én úgy csináltam, hogy egy üvegedénybe tettem a sót, ráöntöttem egy kevés tömény kénsavat és utána jött a dugó. Gumidugót használtam, amin keresztül vezettem egy műanyag csövet, annak a másik vége egy desztillált vízzel töltött kémcsőbe merült (az aljáig, vékony cső). Lényeg hogy a buborékok minél hosszabb utat tegyenek meg a felszínig. A kémcsövet hideg vízbe állítottam, mert alacsonyabb hőfokon jobban oldódnak a gázok vízben. Azután kell melegíteni óvatosan a konyhasós-kénsavas keveréket. HA túl gyorsan, erőteljesen melegíted, igen heves lesz a reakció és szétdobhatja az edényt vagy ledobja a dugót és ne tudd meg, mit tesz az arcoddal a forró sósavgáz !. Ezzel a módszerrel egész jó töménységű sósavoldatot lehetett előállítani, ami elég tiszta is volt, mert az egyéb reakciótermék (Nátrium-szulfát) az anyaoldatban maradt, mikor lehűlt, kikristályosodott. Vagyis, a kémcsőbe csak tiszta sósavgáz ment, esetleg egy kevés vízgőz.
2015. jan. 15. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!