Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha egy vezetéknek csökkentem...

Ha egy vezetéknek csökkentem a keresztmetszetét miért növekszik az ellenállása?

Figyelt kérdés
Azonos áramerősség mellett két különböző keresztmetszetű vezetéknek eltérő az ellenállása, de mi váltja ezt ki? Tudnátok esetleg valaminek az analógiájára elmagyarázni?Pl. csővezetéké.

2013. szept. 14. 17:15
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Mert adott szakaszon kevesebb térfogat áll rendelkezésre a töltéshordozók áramlására. Képzeld el pl., hogy van egy tíz centi vastag és egy egy méter vastag csöved. Melyiken lehet gyorsabban leengedni egy medencét?
2013. szept. 14. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Így érthetőbb. Ugyan kicsit belezavarodtam mert a példámban az áramerősség(vagyis a víz lefolyása)állandó, csak a lefolyók mérete változik)nem változik, de aztán rájöttem, hogy csak úgy, mint a feszültségnek, a "szívóhatásnak" is növekednie kell, hogy a lefolyás ugyan olyan gyors maradjon. Köszi még egyszer!
2013. szept. 14. 17:35
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Vagy pl. egy másik szemlélet alapján is beláthatod, vizsgáljuk a jelenség ellentettjét, azaz hogy a kersztmetszetet növeljük:


A keresztmetszet növelés felfogható úgy, mint ha két fél-keresztmetszetű anyagot párhuzamosan kapcsolnál.

Párhuzamos kapcsolásnál pedig az eredő ellenállás:


Re=R1*R2/(R1+R2), ami mindig kisebb, mint a részellenállások valamelyike.


Tehát megállapítottuk, hogy keresztmetszet növeléskor csökken az ellenállás, ez lényegében ekvivalens azzal, ami a kérdésed volt.


(Megjegyzem, hogy a párhuzamos kapcsolás mikéntjére szintén választ ad az amit az előző hozzászóló mondott).

2013. szept. 14. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Ugyan azért, amiért egy vékony slagon kevesebb víz folyik, mint egy vastagon. :)
2013. szept. 14. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Vagy mert pl 10ezer ember egy egyszárnyú ajtón nehezebben megy ki, mint 50 darab 3 méter széles kapun... :)
2013. okt. 22. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
De nem ugy van hogy ahol vekonyabb a vezetek ott nagyobb sebeseggel aramlanak a toltesek?
2018. okt. 12. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!