Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Valaki ezt a matekfeladatot...

Valaki ezt a matekfeladatot megtudná oldani? Az eredmény az megvan (Mert megnéztem) viszont kellene az indoklás is hogy hogyan jött ki de ezt nem tudom kitalálni.

Figyelt kérdés

Hány oldalú az a szabályos sokszög, amelyet két átlója egy háromszögre, egy négyszögre, egy ötszögre és egy hatszögre bont?

Válasz: 10 oldalú a sokszög. (AF és E) átlók bontják így, ha a szokásos betûjelzést alkalmazzuk

a tízszögre. (legalábbis ezt írta a kiadó de én még ebből se tudom kitalálni az indoklást :(



2013. nov. 17. 12:21
 1/5 2xSü ***** válasza:
100%

Egy átló bármilyen sokszögre is bont egy nagyobb sokszöget, a keletkező új sokszögekben az átló két sokszögnek is egyszerre lesz oldala. Pl. ha egy négyzetet az átló mentél két háromszögre bontasz, akkor az átló maga a két háromszögben közös oldal lesz. Az átló mindkét háromszögnek egy-egy oldala. A háromszögek többi oldala meg a sokszög eredeti oldala. Nézzük meg mi történik, ha a négyzetet mindkét átló mentél elvágod. Kapsz 4 háromszöget. Az átlók egymást is kettévágják, így 4 olyan szakasz lesz, ami az átlóból keletkezik. Mind a 4 két-két részsokszögnek is oldala. Tehát az átlók a keletkező sokszögeknek 8 oldalát is jelentik egyben, a háromszögek maradék oldalai a sokszög eredeti oldalai.


Tehát 4 darab háromszög, az összesen 4*3=12 oldalt jelent. Ebből 8 oldal az átló egy-egy szakasza, így 12-8=4 oldalú volt az eredeti sokszög.


Ugyanez van itt is. Az átlók egymást is megfelezik, így 4 átlószakasz keletkezik, mindegyik szakasz két részsokszögnek is oldala. Egyszerűen adjuk össze a részsokszögek oldalát: 3+4+5+6= 18. Ebből 8 oldal az, ami az átlóból keletkezik, a maradék oldal a sokszög eredeti oldalait jelenti.


Lehet, hogy csinálok hozzá egy ábrát is, ha lesz időm.

2013. nov. 17. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A két átló metszi egymást. Ha nem metszené, akkor két átló csak három részre bontaná a sokszöget.

Ezek után adjuk össze a négy részt alkotó síkidomok belső szögeit. (n oldalú sokszög belső szögeinek összege (n-2)*180 fok)

A végösszeg a sokszög belső szögeinek összege plusz 360 fok lesz.

(1+2+3+4)*180 az 1800 fok.

1800 -360 az 1440 fok

Tehát tízoldalú a sokszög, mert egy tízoldalú sokszög belső szögeinek összege 1440.


AZ átlókat nem rontottad el?

Mert ez a megoldás:

[link]

2013. nov. 17. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 2xSü ***** válasza:
100%

Vagy máshogy megfogva: A részsokszögek mindegyikének pontosan két oldala az, ami az átlóból származik. A többi oldaluk az eredeti sokszög oldala. Tehát a háromszög esetén két oldalt ad az átló egy-egy szakasza, a többi – jelen esetben egy oldalról van szó – az eredeti sokszög egy-egy szakasza. A négyszög esetén úgyszintén. Két oldalát adja meg az átló, a maradék kettő az eredeti sokszög oldala volt. Tehát mindegyik részháromszögnél ki kell vonni azt a két oldalt, amit az átló ad, a maradékot összeadva az eredeti sokszög oldalait kapod:


(3-2) + (4-2) + (5-2) + (6-2) = 1+2+3+4 = 10

2013. nov. 17. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 2xSü ***** válasza:
100%
2013. nov. 17. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi a választ mostmár értem.
2013. nov. 17. 13:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!