Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Kémiában hogyan tudom felírni...

Gerymiller kérdése:

Kémiában hogyan tudom felírni anyagképleteket? (többi lent)

Figyelt kérdés

Az a helyzet, hogy holnap kémiából dolgozatot írok, de fenn akadtam egy dolgon. Lesz olya feladat, hogy kapok 5 anyagnevet, és ez alapján meg kell adnom az anyagcsoportot, meg a képletet. Az anyagcsoporttal még úgyahogy elboldogulok, viszont a képletet nem igazán értem.

pl:

kapom a butanal-t

tudom hogy alkohol, és hogy ezért kell a képletben C-OH -nak lennie. ha jól tudom, mivel but, ezért 4C atomot kell tartalmaznia. De hogy néz ki a képlet többi rész? Hogy épül fel egy ilyen képlet? mire figyeljek?

Kérlek segítsetek! Előre is köszi!



2014. ápr. 6. 13:41
 1/2 sadam87 ***** válasza:

A butanal (mivel -al végződésű) aldehid. Az alkoholok neve "-ol"-ra végződik, tehát a négy szénatomos, el nem ágazó alkohol neve butanol.

Mivel a névben semmilyen további csoport nem szerepel, ez az aldehid nem elágazó, képlete CH3-CH2-CH2-CHO.

[link]

(Hagyományos nevezéktanban a fenti (normál) butanal mellett beszélnek izobutanalról is, ami szintén négy szénatomos, de elágazó láncú. Ennek a szabályos neve azonban metil-propanal).

[link]

2014. ápr. 6. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

köszi a választ..

igen elnézést, elírtam, aldehid, és butanol

2014. ápr. 6. 15:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!