Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha a mai tudásunk adott...

Ha a mai tudásunk adott lenne, akkor mennyi ideig tartana az őskortól a 21. századig véghez vinni a közben lezajlott technológiai fejlődést?

Figyelt kérdés
Azon gondolkoztam, hogy a technológiai hiányosságokat milyen mértékben pótolhatja az elméleti tudás? Tehát, hogyha csupa természetes anyag venne minket körül: fák, sziklák, homok, fű, stb. Nagyjából, mint az őskorban. De ott lenne egy 500 fős tudományos elit, akik minden tudományos és technológiai ismerettel rendelkeznek, akkor mennyi időbe telne a mai világunkat felépíteniük, csupán az eszközök fejlesztésével, és a meglévő eszközökkel való új eszközök fejlesztésével?

2014. ápr. 30. 19:59
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
Érdekes kérdés,még gondolkodok rajta:)
2014. máj. 1. 04:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:

Nem az ötszáz hozzáértő a fő szempont. A kérdező feltételezte, hogy nagyon sok ember van, csak őskori szinten. Azért kell, hogy őskori szinten legyenek, mert ellenkezőleg már rég fejlesztették volna (az az esetet, hogy minden nem élő lepusztul őskori szintre, de az ember ismeretei maradnak magasabb szinten, abszurdum feltételezni.) a környezetüket a saját szintjükre. Ekkor azonban az a feladat, hogy az ötszáz ember - nyilván ehhez alkalmazkodó módszerekkel - fokozatosan rávegye az ősembereket az általuk kigondolt cselekedetekre (amivel elindulnak az őskori állapotoktól előre). És az emberi tudat nem alakítható igény szerint. Az ősembert nehéz rávenni, hogy van a bunkónál jobb vadászati mód. Fél, vagy agyonüt, mielőtt elmondhatnák neki a jobb módszert. Szép lassan érzékeltetni kell neki az új lehetőségeket, hogy felfogja, az neki jó. Amíg ez meg nem történik, nem fog cselekedni. Például vasércet bányászni, ami azért kezdetleges eszközökkel elég fárasztó.

Fenntartom, hogy éppen az elme nehezen alakítható volta miatt a dolog - bár rövidebb ideig tartana - de nem alapvetően. Az időigény nem a technikára, technológiára kell, hanem az ember akaratának felcsigázására.

2014. máj. 1. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat mindenkinek. Én alapvetően a kezdeti nehézségeket látom a folyamatban. Amit többen is leírtak. Hogy hogyan lesznek a sziklákból, fatörzsekből normális használható eszközök. Vajon ez hány lépcsős folyamat, mert ugye rossz eszközökkel, nem lehet precíz dolgokat létrehozni.


Érdekes felvetés az életben maradás, a munkamorál és a munka megosztás problémája, én ezekre nem is gondoltam. Feltételeztem, hogy mindenki motivált és tudja a dolgát, és szeretné építeni a civilizációt :D


Igazából a kérdésem főképp arra irányulna, hogy milyen mértékben helyettesítheti a tudás a technológiát. Mennyit ér a hatalmas tudás, ha nincsenek hozzá eszközök és a legegyszerűbb eszközöket is nekünk magunknak kell létrehoznunk?


Mert ugyebár ma teljesen természetesnek veszünk olyan eszközöket, mint például fogó, kalapács, szögek, stb. És így tényleg könnyen elvégezhető egy bonyolultabb munka is, ha a megfelelő tudás adott hozzá.


De ezek hiányában egyáltalán meddig juthatnánk? Hány óráig tartana egyetlen lándzsát vagy nyílvesszőt kifaragni egy darab kővel? És mikor tartanánk ott, hogy már vannak acél eszközeink?

2014. máj. 1. 14:31
 14/21 anonim ***** válasza:
Az időt nyilván nem tudjuk megmondani, de mivel adott a tudás, hogy hogyan lehet pontosan A-ból B-be eljutni, sokkal gyorsabb lesz. Például nem kell várni évezredeket a kerék feltalálására. És ha már van kerék, azonnal tudunk biciklit is csinálni (még mi is). Vagyis azonnal sokkal gyorsabb idő alatt megtehetjük a távolságokat.
2014. máj. 1. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:

Ez tévedés, a kerékpár a fejlett ipar szüleménye.

Csapágy kell hozzá, meg pneumatika és hasonlók.

Elvileg már a görögök is meg tudták volna csinálni, eszük volt hozzá, anyaguk, technológiájuk nem és Leonardo is mintha rajzolt volna ilyesmit, sárkányrepülőt biztosan, de nem volt alu, könnyű és erős vázszerkezetre lehetősége, így csak ötlet maradt.

2014. máj. 1. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
Amennyire emlékszem tanulmányaimból, az első bicikli gyakorlatilag egy faváz volt fakerekekkel. Ennyit talán még kőkorszaki eszközökkel is össze tudnánk hozni mi átlagemberek is :)
2014. máj. 2. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

Szerintem rosszul emlékszel.

Amennyiben valóban legelőször fából készítették volna el, az nyilván csak makettként szolgálhatott, ráülni senki sem akart, vagy pedig teljesen más megoldásokat alkalmaztak.

Mind a villák, mind a kormányszerkezet csakis fémből megvalósítható. A pneumatika valóban kicsit később került rá, de nélküle soha nem terjedt volna el. A vázat sem lehetett volna fából összetákolni, elképzelhetetlen.

2014. máj. 2. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:

Pedig az első kerékpár tényleg fából volt, végig.

Persze hajtáslánc nem volt rajta, mert lábbal lökték.

Amúgy viszont nem nagy kunszt beletenni néhány fémből készült csúszócsapágyat.

2014. máj. 2. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim válasza:
valami robinson crusous hajótörésben gondolkodj:)
2014. máj. 21. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
Kb 2-5 ezer év.
2014. máj. 21. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!