Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha f fv folytonos [a, b]-n...

Ha f fv folytonos [a, b]-n akkor integrálható is?

Figyelt kérdés
2014. máj. 26. 13:42
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Nem feltétlenül.
2014. máj. 26. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 Wadmalac ***** válasza:

Szükséges, de nem elégséges feltétel.

Van még sok minden, külön a határozott és határozatlan integrálra.

Pl. a Riemann-integrálhatóság, csak kezdetnek. :)

2014. máj. 26. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:

A Riemann-integrálhatósághoz az kell, hogy a függvény az [a, b] intervallumon korlátos legyen, és a szakadási pontjainak halmaza legyen nullmértékű.


Ha egy függvény az [a, b] zárt intervallumon folytonos, akkor korlátosnak is kell lennie, és szakadási pontja sincs.


Tehát a kérdésre a válasz:

IGEN, ha az f függvény folytonos [a, b]-n, akkor integrálható is.


(Szóval, Wadmalac, a Riemann-integrálhatósághoz a folytonosság nem szükséges, de egy zárt intervallumon elégséges feltétel. A nem szükségességre egyszerű példa a a sgn(x) függvény a [-1, 1] intervallumon, az elégségességhez meg ugye ezt a tételt használtam: [link] )

2014. máj. 26. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 Wadmalac ***** válasza:

"Wadmalac, a Riemann-integrálhatósághoz a folytonosság nem szükséges, de egy zárt intervallumon elégséges feltétel"

Jogos.

Kicsit elméláztam az 1/x fv. [0,akármilyen +X] tartomány esetén és a meglévő folytonosság, nem lévő szakadás és nem lévő felső korlátosság miatt vitába kezdtem saját magammal. :D

Ezért vártam, hogy majd valaki kevésbé általánosan (és az én sok éve nem használt integrálási emlékeimnél frissebb ismeretből) válaszol, mielőtt a kérdezőt meg magamat is beviszem az erdőbe. :D

2014. máj. 26. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
A hiba ott lehet, hogy mivel az 1/x nem veszi fel a határértékét a 0 helyen, ezért nem folytonos a [0, akármi] intervallumon.
2014. máj. 27. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 Wadmalac ***** válasza:

#5: Biztosan az alapdefiníciókkal van a bajom, de én nem "érzem" itt sérülni a folytonosságot.

Húderég tanultam ilyet. :D

2014. máj. 28. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
#5 Emiatt csak 0-ban nem folytonos.
2014. máj. 28. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 Wadmalac ***** válasza:
#7: köszönöm a megerősítést. akkor az emlékeimen alapulnak az érzéseim. :D
2014. máj. 28. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

#7: igen, de mivel a nulla eleme a [0, akármi] intervallumnak, és 1/x itt nem folytonos, ezért az intervallumon sem az.


Ugyanis a folytonossághoz minden pontban folytonosnak kellene lennie.

2014. máj. 28. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 Wadmalac ***** válasza:
Akkor a zárt intervallum nem nyert. Nyíltra? :)
2014. máj. 29. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!