Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Kémiások! Ezt a kísérletet,...

Norbesz797 kérdése:

Kémiások! Ezt a kísérletet, hogy kell megoldani? A mellékletben, a 36. kísérlet. Bocsánat, hogy nem írom le, csak a táblázatot nem tudtam beilleszteni!

Figyelt kérdés
[link]

2014. jún. 4. 23:30
 1/5 anonim ***** válasza:

CaCO3 nem oldódik.

1. kémcső: Metilnarancs piros lesz->savas, ez a P2O5 (és az a sárga az narancssárga)

3. kémcső: oldódik és semleges lesz, ez a KNO3

4. kémcső oldódik és lúgos lesz, ez a CaO (és az a bíborvörös az inkább rózsaszín szerintem).


az egyenletek:

P2O5 + 3 H2O = 2 H3PO4 (foszforsav, protonokat tud leadni, ezért lesz savas az oldat)

CaO + H2O = Ca(OH)2 (Kalcium-hidroxid, ez egyébként elég rosszul oldódó anyag, szóval kicsit félrevezető a feladat. A 2 OH- iont leadja, így lúgos)

2014. jún. 4. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Először én is erre a megoldásra jutottam, viszont valamiért úgy hittem, hogy a CaO oldódása során keletkező Ca(OH)2 az csapadék, tehát az is lehetne a nem oldódó. Akkor ezek szerint nem így van!?

2014. jún. 4. 23:50
 3/5 Silber ***** válasza:

1.: Oldódás

A 2. kémcső egyértelműen CaCO3, mivel nem oldódik (CO2-t nem tartalmazó) vízben.

Fennmaradó versenyzők: 1, 3, 4.


2.: Fenolftalein

4. kémcső vörös, tehát lúgos kémhatású. Ennek csak a CaO felel meg, mely "lúgprekurzor". Az egyenlet mészoltás néven jelzett: CaO + 2H2O -> Ca(OH)2 amely vizes közegben disszociál: Ca(OH)2 -> Ca(2+) + 2OH(-)

Fennmaradó versenyzők: 1, 3.


3.: Metilnarancs

Metilnarancs semleges kémhatás esetén sárga, savasban vörös színű, ezek alapján az 1. kémcső savas, a 3. kémcső semleges anyagot tartalmaz.

A KNO3 vizes oldata 100%, hogy semleges, mivel erős sav erős lúggal alkotott sója. Így a 3. kémcső KNO3-t tartal,az.

Fennmarad az 1. kémcsőben található P2O5, mely "savprekurzor". Egyenlet: P2O5 + 3H2O -> 2H3PO4, mely vizes közegben disszociál: H3PO4 + 3H2O -> PO4(3-) + 3H3O(+)

2014. jún. 4. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

De így van, ezt is leírtam (a CaO+H2O egyenlet után). Félrevezető kicsit a feladat. Ha nagyon kevés CaO-t használsz, akkor mondhatni feloldódik. Azért a CaCO3-nál jobb az oldhatósága. Egészen pontosan:

CaO: 0,185g/100 cm³ ~= 1,85 g/l

CaCO3: 0,014 g/l

wikipedia szerint.

Szóval a nem oldódás sokkal inkább jellemző a CaCO3-ra.

2014. jún. 4. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Értem, igen. Köszönöm mindkettőtöknek a segítséget!
2014. jún. 5. 00:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!