Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Nitrohígító desztillációjával...

Nitrohígító desztillációjával elő lehet állítani majdnem tiszta toluolt?

Figyelt kérdés
A toluol forráspontja az 110 fok és ha ezt felmelegítjük majdnem a toluol forráspontjáig akkor a víz aceton meg a benne levő alkoholok egyszerűen kipárolognak belőle?

2014. júl. 9. 17:10
 1/9 C2H5OH ***** válasza:
63%

ESajnos nem lehet biztosat mondani, mert életbe lép a forráspont-emelkedés törvénye:


"A forráspont-emelkedés törvénye megfogalmazza, hogy az oldatnak a forráspontja mindig nagyobb, mint annak a tiszta anyagnak – (elemnek vagy vegyületnek) –, amelynek ez az anyag az oldószere."


Itt jönnek a képbe az azeotróp elegyek. Az azeotróp elegyek forráspontja lehet nagyobb mindkét alkotórész fp-jánál (hcl-víz), vagy kisebb mindkettőnél (etanol-víz).


Ezek az azeotrópok meghatározott arányban léteznek, viszont a desztillálás mindig ezt az arányt fogja követni.


Az etanol-víz elegynek az azeotrópja 95,63 % EtOH és 4,37 % víz, ekkora csökken az fp mindkét alkotó alá (78.2 C, az etanolé 78.4). Ha elkezdesz egy fele-fele arányú elegyet desztillálni, az első párlat 80/20 lesz, a második kicsit több ... egészen addig, ameddig ezt az azeotróp állapotot el nem éred.


Akkor alkotórészekre bontva nézzük, itt mi mivel csinál azeotrópot.


- Alkohol (nem specifikáltad) + víz: a metanollal nem, azon kívűl mindegyikkel igen

-Aceton + víz: nem képez


Továbbvittem az okfejtést és rákerestem, a H2O + Etanol + Toluol 3-as azeotrópot képez


A kindulási fpk (sorrendben) 100, 78.4, 110.6


Térfogatszázalékos arányban 12%, 37%, 51% -os összetétel esetén képez azeotrópot.


Ezek alapján az azeotróp elegy forráspotja 74.4 C lesz, tehát addig fog lemenni a forráspont szép lassan, így ha egyből beledurrantasz 110 fokkal akkor a toluolt is ledesztillálod mindennel együtt.

2014. júl. 10. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 C2H5OH ***** válasza:
63%

Tehát a lényeg: az alkoholod, víz, toluol elegye azeotrópot képez és tökéletes deszti esetén is ha etanol az alkohol 12% víz 37% etanol marad az 51% toluol mellett, bármit is csinálsz.


Így maradna a bűvészkedés, amivel megszűntetnéd az azeotróp effektust, viszont ez lehetetlen, mert a víz és toluol és az alkohol és toluol is azeotrópikus lesz, tehát a vizet és alkoholt desztivel sehogy nem párlod ki.


Sajnos a víz és az etanolt legkönnyebben nátirummal tudnád kivonni (a toluol csak Na2O mellett reagálna Na-val), viszont így két dolog fog történni:


H2O + Na -> NaOH + H2


C2H5OH + Na -> C2H5ONa + 1/2 H2


Az alkoholból na-etoxid lesz, a vízből marónátron és keletkezik jó adag hidrogén. Na és víz reakciója alapból heves, szóval lehet lennének mellékreakciók is.


Így kapnál egy trutyit kb. amiben NaOH-ban van oldva toluol és benne egy alkohol sója. Leszűrnéd, marad az NaOH-ban oldott toluol.


Meglöttyinted sósavval:


HCl + NaOH = NaCl + H2O


Toluol + só, de megint visszakapod a vizet, szóval ez bukta, azeotróp megint, tök felesleges lépés.


Szerintem hagyjad, a toluol eleve baromi karcinogén, még a gőzei is, ráadásul elég pepecs munka kellene vízeolvonószerrel kiszedni a felesleges vizet...

2014. júl. 10. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
oké...látom te nagyon vágod :D hát akkor hagyom az egészet ha ilyen bonyolult azt majd még lecsekkolom, hogy a toluol kapható e. Köszi, hogy így elmagyaráztad.
2014. júl. 10. 17:54
 4/9 Walter_Dornberger ***** válasza:

Első körben a vizet ki lehetne bontani elektromos úton.

második körben az azeotrópia jellege és a kiindulási koncentráció mondja meg a mikéntet (vákuum alatt például)

Most kerestem rá, az EtOH toluol azeotropikus pontja 76.7 cFok, 32 %


Vagyis, ha a desztilációt pl 80 fokon vezetem, az elegyből (lévén minimális forráspontú azeotrop) az etoh-toluol azeotrop távozik, miután elfogyott az elegyből, a maradék tiszta toluol.

Ez akkor műk, ha az elegy kezdeti koncentrációja (vízmentes) nagyobb mint 32% , és a 32% feletti rész marad az azeotrop kidesztilálása után.

2014. júl. 13. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 C2H5OH ***** válasza:

1, nem tudja elbontani a vizet házilag

2, nem tud otthon vákuumot csinálni


Amúgy lőporgyártáshoz kellene neki, szóval köszi szépen, hogy segítettél neki karcinogén dolgokkal játszani.

2014. júl. 14. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Walter_Dornberger ***** válasza:

dehogynem!

De szándékosan nem írtam le, mit kell "hozzálöttyinteni"

és gondolom láttál már csapra szerelt vízsugár vákuumszivattyút!

(simán felforralja a vizet 20 fokon!

2014. júl. 14. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Walter_Dornberger ***** válasza:

Amúgy meg elég nagy szamárság toluolból "lőport" csinálni...

Mint tudod,a toluol nitrálása macerás, és nem is megy egyszerűen max 1 nirto csoportig egyszerű.

Ennél sokkal egyszerűbb útjai is lehetnek a pirózásnak, és nem tisztem eldönteni mi van a kérdező fejében.

Egyébként a kérdés érdekes, mert gyakorlati hasznát látom. Sok ember áll és gondolja vége a világnak a desztilláláskor ha azeotróp elegyről van szó, meg akartam mutatni, hogy ez korántsem így van.

2014. júl. 14. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Walter_Dornberger ***** válasza:
Ja és egyébként tiszta toluol kapható minden gond nélkül a kereskedelemben.
2014. júl. 14. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

1. c2h5oh privátba segítséget kérek tőled te meg ki írod ide? ...


2. nem egy alapanyaga a toluol de növeli a hatékonyságát vagyis olvastam erről, de inkább nem írom ki ide nehogy mr. etanol úr ezt a kérdésemet is jelentse...

2014. júl. 14. 20:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!