Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a reakcióegyenlet a salétro...

Mi a reakcióegyenlet a salétromsav és az etanol közótt?

Figyelt kérdés

#kémia #sav #etanol #salétrm
2014. júl. 31. 07:20
 1/8 anonim ***** válasza:
Híg salétromsavval: Etanol + Salétromsav = Acetaldehid + Víz + HNO2(elbomblik). Tömény savval: Etanol + Salétromsav = Ecetsav + Víz + HNO2(elbomlik)
2014. júl. 31. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
értem. Én csak azért kérdeztem mert olvastam valahol azt hogy etil alkoholt salétromsavban oldanak majd lepárlással etil nitrát(c2h5no3) keletkezik. Ennek van alapja? és ha igen akkor milyen körülmények között kell megcsinálni? (gondolok itt koncentrációra, hőmérsékletre stb.)
2014. júl. 31. 14:11
 3/8 anonim ***** válasza:
52%
Az elso nagyon rosszul tudja. Tenyleg etilnitrat keletkezik. Ez egy rendkivul veszelyes reakcio. Nagyon fontos, hogy saleztomsav soha ne erintkezzen etanollal a laborban.
2014. júl. 31. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
52%

Az alkoholok nem oxidálhatók salétromsavval. A reakcióban valóban etil-nitrát keletkezik ahogy a kérdező írta.


DE! Eszedbe ne jusson ezt otthon kipróbálni! Etanolt és salétromsavat még a legkisebb és leghígabb mennyiségben sem szabad összekeverni mert keverésre vagy rázásra is képes felrobbanni, ami aztán begyújtja maga körül az etanolt is. Ha nem akarsz este a Tényekben szerepelni azzal hogy "saját családjára robbantotta rá a lakást..." akkor elfelejted ezt a reakciót. Komoly, korszerű, jól felszerelt szerves kémiai laboratóriumban is félnek ettől a reakciótól.

2014. júl. 31. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
#3 és #4: egy dologban van csak igazatok,hogy veszélyes oldat keletkezik. DE! figyelmen kívül hagytátok azt a tényt,hogy salétromsavas észter(nitrát) csak nitráló sav-elegy hatására keletkezik,tehát a reakcióhoz a kénsav is kell, mint vízelvonó szer.Nélküle a salétromsav,önmagában,az oxidáló tulajdonságát mutatja,és képes alkoholokat oxidálni.Nem én találtam ki,szerves kémia könyvben néztem utána.Ja,és a könyv nem gyerekeknek íródott,hanem egyetemi,úgyhogy innentől fogva no comment...
2014. júl. 31. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

#5: A nitrálósavat aromás vegyületekhez használjuk, és ott is csak szénatom nitrálásakor, például benzolgyűrű esetén. Alkoholos oxigénatom jóval könnyebben nitrálható, főleg ha alifás, szóval nem kell hozzá kénsav.


Tudom hogy a salétromsav oxidálószer, és elméletben biztos pöpecül oxidálja az alkoholt, de akkor is a nitrátképződés jóval könnyebben megy mint az oxidáció. Szóval aki ezt így csinálja az vagy nem ért hozzá vagy valami nagyon különleges oka kell hogy legyen. Alkoholokat oxigéngázzal katalitikus úton, vagy fémoxidokkal (pl. MnO2), vagy magas oxidációs állapotú átmenetifém-sókkal (pl. K2CrO4) oxidálunk. Elismerem hogy salétromsavval is lehet elméletileg, de akkor tuti nitrát a főtermék és ha ezt házilag vagy akár laborban csinálod akkor tuti nem kapsz aldedhidet. A kérdés úgy szólt hogy mi történik ha etanolban oldok salétromsavat. Hát nem oxidáció...


Nem biztos hogy inzultálnám mások intellektusát vagy hozzáértését anélkül hogy normálisan utánanéznék dolgoknak. Találtál egy reakcióegyenletet. Hűha, hát jó neked, de az többszáz fokon gázfázisban végzett ipari (és semmiképp nem laboratóriumi!) módszer lehet, és nagyon ritka, speciális esetekben alkalmazzák, pont emiatt hogy a nitrátképződés miatt felrobbanhat az egész. Amúgy én is egyetemista vagyok, negyedik évemet töltöm szerves kémiai tanulmányokkal, és a záróvizsgámon ez volt az egyik tétel. Egy dolog érteni ami le van írva, és más dolog érteni hozzá, ne adj' Isten fejből ismerni a kémiát!

2014. júl. 31. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat de a kérdés az volt, hogy mi a reakcióegyenlet? Ha etilnitrát keletkezik akkor: c2h5oh+hno3=c2h5no3+h2o? És emellet szabadulhatnak fel NOx gázok? Mert egyszer egy videóban barna gázok fejlődtek közben. Nem mintha megakarnám csinálni csak érdekel.
2014. júl. 31. 19:19
 8/8 Boholy válasza:
szekunder alkoholok oxidációja végezhető salétromsavval és működik is megfelelően, múlthéten csináltam a laborban (benzoin -> benzil)
2014. dec. 4. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!