Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Vákuum hatására a tapadókorong...

Vákuum hatására a tapadókorong miért tapad fel a sima felületekre?

Figyelt kérdés

Mi az, ami odaszívja? Hiszen a vákuum légüres (vagy nagyon légritka) teret jelent, és a légritka tér még nem jelentené azt, hogy az adott dolognak (pl. tapadókorong) oda kéne tapadnia.


És ha már itt tartunk azt is megkérdezném, hogy miért csak a sima felületekre tapad? A recés felületen miért nem marad meg?


Köszönöm a válaszokat!


2014. szept. 11. 21:11
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:
93%
Inkább úgy fogd fel, hogy a környezetben levő levegő odanyomja. Amikor kinyomod a levegőt a tapadókorong és a sima felület közül, akkor az nem tud oda bemenni, és ha nem tud levegő menni a két dolog közé, akkor össze lesznek tapadva. Hogy nehéz lehúzni az meg ugye a légnyomásból adódik. Recés felületen azért nem tapad meg, mert ott a recéket nem tudja kitölteni a gumi, és ott be tud menni a levegő, ami a recékből is nyomni fogja a tapadókorong tapadó oldalát.
2014. szept. 11. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 anonim ***** válasza:
0%
Egyes hülyeséget írt. Atomi szinten keresendő a válasz, de ezen a szinten nem állok le előadást tartani.
2014. szept. 11. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 anonim ***** válasza:
100%

A 21:21-es meg nem írt semmit. Legalább azt kifejthette volna, hogy mi rossz abban, amit írtam, még ha a pontos magyarázatra nem is vállalkozik.


Amúgy persze, a kvantummechanika is magyarázza a dolgot, de most miért nem elég egy egyszerűbb modell? (A kvantummechanikai magyarázatra én sem vállalkozom.)

2014. szept. 11. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ. Viszont így fölmerült még egy kérdés bennem.


A következőt csináltam. Egy tapadókorongot rányomtam egy sima tetejű dobozra. Amikor fel akartam emelni róla a tapadókorongot, akkor az annyira hozzá volt tapadva a dobozhoz, hogy felemelte a dobozt is (pontosabban én emeltem föl).


Ha igaz, hogy a külső légnyomás nyomja oda a felületet a másikhoz, akkor miért emelkedik vele együtt az a tárgy is, ami érintkezik vele? Ez olyan, mintha a kezem nekinyomnák egy doboznak, és emiatt X erővel lehet csak eltávolítani onnan a kezem (akkora erővel mint amekkorával nyomják, csak ellentétes irányúval). De ha a tárgy a levegőben lebegne, akkor attól függetlenül, hogy erőt fejtek ki rá a kezemmel, még nem fog hozzátapadni a kezemhez. Ha a tapadókorongot a levegő súlya nyomja oda a dobozhoz, akkor a levegő súlyának megfelelő erővel el lehet távolítani róla, de nem szabadna vele együtt fölemelkednie a doboznak, ha én fölemelem a korongot. Ahogy egy nehéz tárgy fölemelésekor sem emelkedik föl az alatta lévő tárgy. Nem értem, akkor vajon mitől emelkedhet meg ebben az esetben?

2014. szept. 11. 21:27
 5/34 anonim ***** válasza:
100%

Nem írt akkora hülyeséget; ha csak odaraknád az ablakhoz, akkor ugyanúgy leesne, mintha bármi mást odaraknál. Ha viszont rányomod, akkor kipréseled belőle a levegőt, de mégis lesz egy kis "púpja", amiben van valamennyi levegő. A lényeg az, hogy mivel ritkább a levegő a tapadókorongon belül, ezért ott kisebb a légnyomás, mint a korongon kívül. Így gyakorlatilag a levegő nyomja oda az ablakhoz. És amiért nehéz letépni, az azért van, mert a légnyomás ennyire erős, bár mi ezt a mindennapokban nem érzékeljük.


Egyébként, tegyük fel, hogy van egy üvegkockád, aminek a belső falára felnyomnád. Zárjuk be ezt a kockát, majd szívjuk ki belőle a levegőt (tehát hozzunk benne létre légritka teret). Ennek hatására (ha elég levegőt szívtunk ki) a korong le fog esni az üvegfalról.

2014. szept. 11. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 anonim ***** válasza:
100%

> „Nem értem, akkor vajon mitől emelkedhet meg ebben az esetben [a doboz]?”

A levegő nyomja alulról is a dobozt, hiszen be tud menni alá.


(Amúgy közben eszembe jutott valami a 21:21-es válasszal kapcsolatban: ha egy edényt a fülénél fogva emelünk fel, akkor a fülét és az edényt valóban a köztük levő atomi kötések fogják össze, viszont a tapadókorong gumija és mondjuk az ablaküveg vagy doboz között nem alakulnak ki atomi kapcsolatok. Az akkor lenne, ha ragasztóval ragasztanánk. De itt tényleg csak a légnyomás tartja össze őket, vákuumban nem működne a tapadókorong.)

2014. szept. 11. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/34 anonim ***** válasza:
0%
5öst is kivágnám vizsgán. 2es voltam.
2014. szept. 11. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 anonim ***** válasza:
Mert te aztán olyan nagy tótumfaktum vagy, hogy csak na. Ha engem emiatt kihajítanának a vizsgán, téged páros lábbal rúgnának ki, mert az okoskodó embereket nem szereti senki.
2014. szept. 11. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/34 anonim ***** válasza:
74%

A 21:21-es és 21:33-as védelmében: ő nem okoskodott, csak simán lehülyézte a többieket.


Amúgy most már tényleg kénytelen lesz írni legalább egy linket vagy könyvcímet, ami szerinte magyarázza dolgot. (Különben – nem szeretem ezt mondani, de sajnos most indokoltnak érzem a dolgot – hülyének tekintjük.)


Közben részletesebben a mi álláspontunk:

[link]

Ez a kép szerintem elég jól szemlélteti, hogy mi történik:

[link]

2014. szept. 11. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 A kérdező kommentje:

Igen, ezt értem. De tegyük fel, hogy a külső légnyomást egy X tömegű tárggyal helyettesítjük, a tapadókorongot pedig egy nehezen téphető papírlappal. Ekkor ahhoz, hogy felemeljük a papírlapot, akkora erőt kell kifejtenünk, hogy a ránehezedő test X tömegét is vele együtt emeljük. Na de vegyük azt, hogy a papírlap alatt van egy olyan doboz, ami nincs rögzítve. Ha a papírlapot elkezdjük emelni akkora erővel, hogy a rajta lévő tárgy is felemelkedjen, nem fog felemelkedni az alatta rögzítetlenül hagyott doboz.


Most a tárgyat cseréljük ki levegőre. A levegő bemegy apapírlap alá, és ugyanakkora erőt fejt ki rá alulról is, mint amennyit felülről, így csak a papírlap súlyának megfelelő erőt kell kifejtenünk. Na de ha nincs a papírlap alatt levegő? Akkor megint az a helyzet, hogy a papírlapot, és a felette lévő X tömegű levegőréteget kell felemelnünk, ahogy az első példában is írtam. És mivel csakis kizárólag a papírlapot és a levegőt emelem (addig, amíg a levegő be nem tud alá menni), ezért nem kéne felemelkednie velük együtt az alatta rögzítetlenül hagyott doboznak.

2014. szept. 11. 21:43
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!